Kiinteistösijoitta­minen ja -transaktiot

Kiinteistösijoitta­minen ja -transaktiot

Full house services for real estate, excellent experience.

The Legal 500

Olit sitten sijoittaja, kiinteistön omistaja, hallinnoija tai kehittäjä, kiinteistöliiketoiminnan juridiset haasteet vaativat neuvonantajan, jolla on laaja-alaista osaamista aina päivittäisestä kiinteistöhallinnoinnista kiinteistötransaktioihin.

Työskentelemme jatkuvasti kiinteistömarkkinoiden johtavien kiinteistökehittäjien, kiinteistösijoittajien, rakennusyhtiöiden ja kiinteistörahastojen kanssa.

Kansainvälisesti tunnustetut asiantuntijamme auttavat sinua menestymään toimialasi vaativissa tilanteissa. Hyödyt projekteissasi vuosien kokemukseen perustuvasta kiinteistöliiketoiminnan ja rakennushankkeiden ymmärryksestämme. Käytännönläheinen ja innovatiivinen toimintamallimme tarjoaa ratkaisut aina yksittäisistä kiinteistö- ja rakentamisalan kysymyksistä moniulotteisiin kiinteistöjärjestelyihin niin suomalaisissa kuin rajat ylittävissä hankkeissa.

Oikeudellisten kysymysten lisäksi hoidamme puolestasi koko transaktioprosessin, jolloin voit itse keskittyä muihin järjestelyn kannalta keskeisiin kysymyksiin. Johtavat rahoituksen, verotuksen ja julkisten hankintojen asiantuntijamme antavat ainutlaatuisen lisäarvon projekteihisi.

Uusimmat referenssit

Avustimme United Bankersia kolmen hoivakiinteistön myynnissä Kinland AS:lle. Rakennukset ovat valmistuneet vuosien 2021 ja 2022 välillä, ja niillä on korkeat tekniset- ja ympäristöstandardit. Kaikki kolme kiinteistöä ovat täysin vuokrattuja. Portfolion jäljellä oleva painotettu keskimääräinen vuokra-aika on 13 vuotta.
Julkaistu 1.6.2026
Avustamme Terrieri Kiinteistöt Ky:tä ja A. Ahlström Kiinteistöt Oy:tä modernin tuotanto- ja logistiikkarakennusten kokonaisuuden myynnissä ruotsalaiselle kiinteistösijoitusyhtiö Catena AB:lle. Avustamme lisäksi S-Pankki Tontti Erikoissijoitusrahastoa, kun se on kyseisen transaktion yhteydessä sopinut myyvänsä Catena AB:lle maa-alueen, jolla rakennuskokonaisuus sijaitsee. Helsinki-Vantaan lentoaseman välittömässä läheisyydessä sijaitseva rakennuskokonaisuus on valmistunut vuonna 2021 ja käsittää noin 23.260 neliömetriä vuokrattavaa pinta-alaa. Kokonaisuus on täysimääräisesti vuokrattu Cramo Finland Oy:lle. Noin 140.000 neliömetrin tontti tarjoaa lisäksi mahdollisuuden lisärakentamiseen, sillä lisärakennusoikeutta on noin 45.000 neliömetriä, mikä mahdollistaa alueen pitkän aikavälin kehittämisen.
Julkaistu 21.5.2026
Avustimme Citycon Oyj:tä Lippulaiva-asuinkiinteistöjen myynnissä Espoossa. Myydyt asuinkiinteistöt koostuvat 275 asunnosta, yhteensä noin 13 000 neliömetriä, ja sijaitsevat Cityconin omistaman Lippulaiva-kauppakeskuksen yhteydessä. Bruttokauppahinta 61,5 miljoonaa euroa vastaa kohteen viimeisintä IFRS:n mukaista kirja-arvoa.
Julkaistu 19.12.2025
Avustamme Erikoissijoitusrahasto eQ Yhteiskuntakiinteistöjä seitsemän sosiaalisen infrastruktuurin kohteen myynnissä Kinland AS:lle. Kaupan arvo on noin 29 miljoonaa euroa, ja portfolioon kuuluu kolme päiväkotikiinteistöä sekä neljä lastensuojeluyksikköä eri puolilta Suomea. Portfolio koostuu moderneista ja energiatehokkaista kohteista, jotka ovat pitkäaikaisesti vuokrattuja alan johtaville toimijoille. Vuokrasopimusten painotettu keskimääräinen jäljellä oleva kesto (WAULT) on noin 11 vuotta. Kaupan odotetaan toteutuvan 17. joulukuuta 2025.
Julkaistu 10.12.2025