23.11.2022

Kiinteistöalalla vastuullisuudessa on siirrytty sanoista tekoihin

Kansalliset ja kansainväliset tavoitteet ohjaavat kestävää kehitystä myös kiinteistöalalla. Kiinteistöt ovat vastuussa jopa 40 prosentista globaaleista hiilipäästöistä, joten keskittymällä näiden päästöjen vähentämiseen voidaan saavuttaa merkittäviä hyötyjä. Kiinteistöalan vastuullisuusmurrosta tukevat myös rahoittajat ja sijoittajat, jotka yhä enemmän kannustavat vihreisiin ja kestäviin kiinteistö- ja rakennushankkeisiin.

Konkreettisia askeleita vastuullisuuden edistämiseksi otettiin enenevissä määrin 2010-luvulla erityisesti uudiskohteiden suunnittelussa ja toteuttamisessa, kun ostajien vaatimukset kohteiden riittävän korkeatasoisesta ympäristöluokitussertifikaatista ja energialuokasta päätyivät osaksi transaktiodokumentaatiota. Nyttemmin ympäristöluokitussertifikaatista on tullut miltei standardi, jonka tiedot ovat olennainen osa muun muassa kohteiden markkinointi- ja myyntimateriaaleja. Myös kiinteistöjen käyttäjien toimitiloille asettamissa vaatimuksissa ympäristö- ja vastuullisuusnäkökohdat korostuvat yhä useammin. Ympäristöluokitussertifikaatti on kohteen hintaan, myytävyyteen ja vuokrattavuuteen suoraan vaikuttava tekijä – sijoittajat ja käyttäjät vaativat yhä enemmän tietoa kiinteistökohteidensa ympäristövaikutuksista ja täyttävät samalla omat vastuullisuustavoitteensa.

Hankkeiden rahoitus on elintärkeä osa kiinteistömarkkinan toimintaa. Kiinteistöalan vastuullisuudessa ottama harppaus onkin alun perin rahoituksen aikaansaama. Vihreän rahoituksen ollessa edullisempaa kuin muun rahoituksen sijoittajat ovat motivoituneet edistämään vastuullisuutta. Taloudellinen porkkana kannustaa sijoittajia satsaamaan vastuullisuuteen, ja näin ollen vihreiden hankkeiden määrä lisääntyy ja ympäristökestävyys saavuttaa vähitellen yhä vahvemman jalansijan kiinteistöalalla.

Vastuullisuudessa ei siis ole kyse oman kilven kiillottamisesta, vaan vastuullinen toiminta kannattaa myös taloudellisesti. Mitä enemmän hankkeiden ja portfolioiden kestävyyttä mitataan ja todennetaan, sitä helpommin hanke löytää rahoitusta. Yksinkertaistaen: mitä vihreämpi hanke on, sitä edullisemmin ja helpommin rahoitusta on saatavilla ja sitä arvokkaampi kohde on sijoittajan portfoliossa.

Uusimmat referenssit

Avustimme Citycon Oyj:tä Lippulaiva-asuinkiinteistöjen myynnissä Espoossa. Myydyt asuinkiinteistöt koostuvat 275 asunnosta, yhteensä noin 13 000 neliömetriä, ja sijaitsevat Cityconin omistaman Lippulaiva-kauppakeskuksen yhteydessä. Bruttokauppahinta 61,5 miljoonaa euroa vastaa kohteen viimeisintä IFRS:n mukaista kirja-arvoa.
Julkaistu 19.12.2025
Avustamme Erikoissijoitusrahasto eQ Yhteiskuntakiinteistöjä seitsemän sosiaalisen infrastruktuurin kohteen myynnissä Kinland AS:lle. Kaupan arvo on noin 29 miljoonaa euroa, ja portfolioon kuuluu kolme päiväkotikiinteistöä sekä neljä lastensuojeluyksikköä eri puolilta Suomea. Portfolio koostuu moderneista ja energiatehokkaista kohteista, jotka ovat pitkäaikaisesti vuokrattuja alan johtaville toimijoille. Vuokrasopimusten painotettu keskimääräinen jäljellä oleva kesto (WAULT) on noin 11 vuotta. Kaupan odotetaan toteutuvan 17. joulukuuta 2025.
Julkaistu 10.12.2025
Avustamme Tuusulan kuntaa maa-alueen myynnissä maailmanlaajuisen varainhallintayhtiö Blackstonen hallinnoimille rahastoille datakeskushanketta varten. Tällä hetkellä Tuusulan Jokelassa sijaitsevan noin 16,7 hehtaarin suuruisen kohdealueen myymisestä on solmittu esisopimus. Tuusulan kunnanvaltuusto on lokakuussa 2025 hyväksynyt kaavamuutokset, jotka mahdollistavat datakeskuskampuksen rakentamisen Vallunlenkin kaava-alueelle. Esisopimus maa-alueen myymisestä ja kaavan hyväksyminen ovat ensiaskeleet prosessissa, joka toteutuessaan tarkoittaisi merkittävää Tuusulan ja sen ympäristön työllisyyttä ja talouskasvua tukevaa investointia. Seuraavan vaiheen eli ympäristövaikutusten arvioinnin suunnitellaan käynnistyvän alkuvuodesta 2026. Blackstone omistaa QTS:n, joka on maailman nopeimmin kasvavia datakeskusalustoja yli 82:lla toiminnassa tai kehitteillä olevalla datakeskuksellaan Euroopassa ja Yhdysvalloissa.
Julkaistu 4.12.2025
Avustamme OP-Palvelukiinteistöt -erikoissijoitusrahastoa seitsemän päiväkotikiinteistön myynnissä Kinland AS:lle. Kaupan arvo on noin 24 miljoonaa euroa, ja suurin osa kiinteistöistä sijaitsee Helsingin seudulla. Portfolio koostuu korkealaatuisista kohteista, joiden energiatehokkuusluokitus on A tai B, ja useimmat kiinteistöt saavuttavat korkeimman luokituksen A. Kiinteistöt ovat vuokrattu yhdelle alan johtavista yksityisistä toimijoista vuokrasopimuksilla, joiden painotettu keskimääräinen jäljellä oleva vuokra-aika on noin 10 vuotta. Kaupan odotetaan toteutuvan 18. joulukuuta 2025.
Julkaistu 2.12.2025