1.12.2021

Korona rajoittaa jälleen tulevaa yhtiökokouskautta

Alkusyksystä koronatilanne oli kurissa ja rokotekattavuudelta odotettiin ihmeitä. Haaveet elämän normalisoitumisesta vahvistuivat – myös yhtiökokousrintamalla. Tilanne on kuitenkin huonontunut nopeasti, ja nyt huolta herättävät uusin virusmuunnos ja sen ennustamattomat liikkeet maailmalla.

Yhtiökokouksia suunnittelevat hallitukset, juristit ja viestinnän ammattilaiset joutuvat jälleen punnitsemaan vaihtoehtojaan. Onko tärkeintä saada yhtiökokous pidettyä ilmoitetussa aikataulussa, vaikka se tarkoittaisi sitä, etteivät osakkeenomistajat nytkään pääse paikalle? Vai onko paine osakkeenomistajien fyysiseen osallistumiseen niin suuri, että terveysturvallisuutta koskeva riski uskalletaan ottaa? Jo aikataulutettuja yhtiökokouksia kukaan ei varmasti halua enää siirtää eteenpäin.

Päätöksenteko ei ole helppoa. Viime päivien muutokset ovat kuitenkin ohjanneet yhtiöiden ajatukset siihen suuntaan, että ensi keväänäkin turvaudutaan väliaikaislakiin ja kokous järjestetään ilman osakkaiden läsnäoloa. Osakkeenomistajat ovat jo tottuneet käyttämään osakasoikeuksiaan ennakkoon.

Sekavat koronapassiohjeet eivät taida yhtiökokouksien järjestämistä auttaa. Vaikka AVI onkin ensimmäisen kevään alkuhässäkän jälkeen luokitellut yhtiökokoukset yksityistilaisuuksiksi, yhtiö ei voi karsia rokottamattomia pois yhtiökokouksen osallistujista. Osakkeenomistajien yhdenvertainen kohtelu on vahva periaate. Jos osakkeenomistajille voitaisiin tarjota kokous täysin osallistujaoikeuksin myös etänä, osallistujien jakaminen etä- ja läsnäosallistujiin saattaisi kenties ollakin mahdollista.

Koronavitsaus on kuitenkin opettanut meille, että mitä tahansa yllättävää voi tapahtua. Yhtiöiden kannattaakin pohtia toimintatapojensa muuttamista mahdollisimman joustavaksi myös yhtiökokousten osalta heti, kun se on uudistuvan sääntelyn perusteella mahdollista. Silloin yhtiöt eivät ole pelkästään mahdollisten poikkeuslakien varassa.

Uusimmat referenssit

Avustimme WithSecure Oyj:tä sen myydessä kyberturvallisuuskonsultointiliiketoimintansa Neqstille. WithSecure Oyj on listattu NASDAQ OMX Helsingissä. Neqst on ruotsalainen sijoitusyhtiö, joka keskittyy teknologiayrityksiin. Kaupan toteutuminen edellyttää vielä tavanomaisten ehtojen täyttymistä ja viranomaishyväksyntöjä.
Julkaistu 24.1.2025
Toimimme Fortumin neuvonantajana yritysjärjestelyssä, jossa Fortum vahvistaa uusiutuvan energian hankekantaansa ostamalla hankkeiden kehitysportfolion Enersenseltä. Velaton kauppahinta on noin 9 miljoonaa euroa, ja kauppaan sisältyy mahdollisuus myös projektikohtaisiin lisäkauppahintoihin, mikäli hankkeet etenevät investointipäätökseen asti. Kaupan toteutuminen edellyttää tavanomaisten ehtojen täyttymistä, ja se arvioidaan saatavan päätökseen vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä. Fortum on johtava pohjoismainen energiayhtiö, joka rakentaa maailmaa, jossa ihmiset, yritykset ja luonto menestyvät yhdessä. Fortumin ydinliiketoiminta käsittää tehokkaan, hiilidioksidipäästöttömän sähköntuotannon sekä luotettavan sähkön ja kaukolämmön toimituksen yksityis- ja yritysasiakkaille. Fortumin osake noteerataan Nasdaq Helsingissä. Yksi Fortumin strategisista tavoitteista on kehittää rakennusvalmiita yli 800 MW maatuuli- ja aurinkovoimahankkeita vuoden 2026 loppuun mennessä.
Julkaistu 19.12.2024
Toimimme Pernod Ricardin suomalaisena neuvonantajana, kun se myi Turussa valmistettavat tuotemerkkinsä ja niiden tuotannon Oy Hartwall Ab:lle. Tunnetuin Hartwallille kaupan jälkeen siirtyvä tuotemerkki on Minttu-likööri. Hartwall on osa tanskalaista Royal Unibrew -konsernia. Pernod Ricard on yksi maailman suurimpia alkoholiyhtiöitä. Kaupan toteutuminen edellyttää tavanomaisten ehtojen täyttymistä.
Julkaistu 21.10.2024
Toimimme Multitude SE:n oikeudellisena pääneuvonantajana järjestelyssä, jossa yhtiö siirtää kotipaikkansa Suomesta Sveitsiin. Uraauurtavan järjestelyn ensimmäisessä vaiheessa Multituden kotipaikka siirtyi Suomesta Maltalle SE-asetuksen mukaisesti 30.6.2024. Samalla Multituden osakkeet poistettiin Suomen arvo-osuusjärjestelmästä ja osakkeiden liikkeeseenlaskijan arvopaperikeskus vaihtui Euroclear Finland Oy:stä Maltan pörssin ylläpitämään arvopaperikeskukseen. Käytännössä kaikki Multituden osakkeet säilytetään Clearstreamissä. Maltalla yhtiö on tarkoitus muuttaa Maltan lainsäädännön mukaiseksi osakeyhtiöksi, minkä jälkeen yhtiö hakee kotipaikan siirtämistä Maltalta Sveitsiin. Suomen lainsäädäntö ei salli kotipaikan siirtämistä suoraan Euroopan talousalueen ulkopuolella sijaitsevaan maahan yhtiön oikeushenkilöllisyys säilyttäen. Koska Sveitsi ei ole ETA-maa, järjestely on toteutettava porrastetusti useamman maan kautta. Avustamme Multitudea kaikissa kotipaikan siirtoa koskevissa Suomen lainsäädännön mukaisissa kysymyksissä ja koordinoimme muiden maiden osalta toimenpiteet paikallisten oikeudellisten neuvonantajien ja muiden hankkeeseen osallistuvien asiantuntijoiden kanssa. Järjestelyn yhteydessä toteutettiin siirron helpottamiseksi Multituden olemassa olevien joukkovelkakirjalainojen muuttamista koskeva kirjallinen menettely. Lisäksi vasta perustettu Multitude Capital Oyj laski liikkeeseen 80 miljoonan euron vakuudellisen joukkovelkakirjalainan. ”Siirto Maltalle on merkittävä askel Multituden matkalla. Tämä uraauurtava ja monimutkainen prosessi on toteutettu menestyksekkäästi oman tiimimme ja neuvonantajiemme korvaamattomalla tuella. Castrén & Snellman on mestarillisesti orkestroinut koko projektin varmistaen saumattoman koordinoinnin useiden lainkäyttöalueiden välillä. Odotamme innolla saavuttamamme seuraavan askeleen Sveitsiin siirtymisen muodossa”, sanoo Multituden toimitusjohtaja Jorma Jokela. Multitude on täysin säännelty finanssiteknologian kasvualusta, joka työllistää yli 700 henkilöä 25 maassa. Yhtiön osakkeet on listattu Frankfurtin pörssin ylläpitämälle säännellylle markkinalle (Prime Standard).
Julkaistu 1.7.2024