2.3.2026

Energiaturvallisuus on investointien ja kilpailukyvyn kysymys

Alkuvuoden sähkönhintapiikit muistuttivat konkreettisesti, että energiajärjestelmän haavoittuvuus ei ole teoreettinen riski. Tuuleton pakkaskeli vaikutti voimakkaasti hintatasoon ja maailman turvallisuustilanteen ohella se auttoi nostamaan jälleen esiin kysymyksen toimitusvarmuudesta.

Energiaturvallisuus ei kuitenkaan ole vain energian hintatasoon liittyvä kysymys. Se on investointien, kilpailukyvyn ja koko talouden toimintakyvyn kysymys.

Venäjän hyökkäyssota ja energiainfrastruktuurin systemaattinen tuhoaminen Ukrainassa ovat osoittaneet, että energia on strateginen väline. Yli 60 prosenttia Ukrainan sähköntuotannosta on tuhottu sodan aikana – ja silti järjestelmä on pysynyt pystyssä pitkälti historiallisen redundanssin ansiosta.

Opetus on selvä: kriiseihin ei reagoida niiden alkaessa. Niihin varaudutaan ennakolta.

Suomen sähköjärjestelmässä on rakenteellinen haaste. Uusiutuvan energian osuuden kasvaessa sähköntuotannossa tuotanto painottuu yhä voimakkaammin Pohjanmaalle ja Lappiin, mutta sähkönkulutus ei seuraa lineaarisesti perässä, vaan tulee jatkossakin painottumaan merkittäviltä osin Etelä-Suomeen. Tämä tekee siirtoverkoista kriittisen elementin koko järjestelmässä, ja investointipaineita siirtoverkkoon lisäävät entisestään sähkövarastohankkeiden räjähdysmäinen kasvu sekä teollisuuden ja kaukolämpöverkon sähköistyminen yleensä. Samalla verkkoliitynnän saamisen ennakoitavuus on Suomeen kaivattujen teollisten investointien välttämätön edellytys.

Resilienssi ei synny yhdestä ratkaisusta. Se edellyttää monipuolista tuotantorakennetta, vahvoja siirtoverkkoja, varastointikykyä ja kriittisen infrastruktuurin suojaamista niin fyysisiltä kuin kyberuhilta.

Pitkäjänteiset infrastruktuuri- ja energiainvestoinnit edellyttävät ennustettavaa sääntelyä.

Kun yritys tekee satojen miljoonien tai miljardien investointipäätöksen, sen pitää tietää mitkä ovat pelisäännöt – ja että ne eivät muutu kesken kaiken.

Jos sääntely muuttuu poukkoillen, epävarmuus siirtyy suoraan investointipäätöksiin. Energiaturvallisuus edellyttää sääntelykehikkoa, joka on investointeja mahdollistava, EU-tason kanssa linjassa ja riittävän joustava vastaamaan muuttuviin olosuhteisiin.

Energiaturvallisuus on osa Suomen investointiympäristön vakautta. Riittävä energian saatavuus, toimiva infrastruktuuri ja selkeät pelisäännöt muodostavat perustan, jonka varaan teolliset investoinnit, datakeskushankkeet ja vihreän siirtymän projektit rakentuvat. Niiden edistäminen on koko Suomen yhteiskunnallinen etu.

Energiaturvallisuus ei ole saavutettu tila. Se on jatkuva prosessi, joka edellyttää investointeja, yhteistyötä ja pitkäjänteisyyttä. Kysymys ei ole siitä, pärjäämmekö suhteessa muihin, vaan siitä, rakennammeko toimintaympäristön, jossa kasvu ja vihreä siirtymä voivat toteutua myös epävarmassa maailmassa.

Uusimmat referenssit

Avustimme Delta Capacity AG:tä kahden energiavarastointiprojektin (BESS) rahoitusjärjestelyssä. Yhteenlasketulla 250 MW / 600 MWh:n kapasiteetilla hankkeet lukeutuvat Suomen suurimpiin rakennusvaiheeseen edenneisiin akkuvarastohankkeisiin. Rahoituksen järjesti Société Générale, jota tuki Finnvera. Molempien hankkeiden rakennustyöt ovat parhaillaan käynnissä Lapinlahdella ja Teuvalla. Hankkeiden on tarkoitus siirtyä kaupalliseen käyttöön vuoden 2027 loppupuolella ja molemmille hankkeille on sovittu osittaiset tolling-järjestelyt. Lapinlahden hanke toteutetaan yhteistyössä Covenergon kanssa ja Teuvan hanke Strioga Family Foundationin kanssa. Delta Capacity on sveitsiläinen, suuren mittakaavan akkuvarastoja kehittävä yhtiö. Hankkeet vahvistavat yhtiön kasvavaa pohjoismaista hankekantaa ja tukevat Suomen sähköjärjestelmän joustavuutta tuomalla lisää varastointikapasiteettia markkinoille, joka puolestaan mahdollistaa tuotannon optimoinnin sekä osallistumisen sähkömarkkinoille ja reservipalveluihin.
Julkaistu 28.10.2026
Avustimme Neoen Renewables Finland Oy:tä, joka on osa ranskalaista Neoen-konsernia, sen myydessä datakeskushankkeen kansainvälisistä datakeskuskehittäjistä ja -operaattoreista koostuvalle konsortiolle. Kauppa oli Neoenin ensimmäinen datakeskuskehityshanke Suomessa. Vuonna 2008 perustettu Neoen on yksi maailman johtavista riippumattomista uusiutuvan energian tuottajista. Yhtiö toimii 15 maassa. Se kehittää, rahoittaa, rakentaa, omistaa ja operoi aurinkovoimaloita, tuulipuistoja ja akkuvarastoja. Neoen-konsernin omistaa globaali vaihtoehtoisten sijoitusten hallinnoija Brookfield Corporation. 
Julkaistu 17.9.2026
Avustimme rahoittajia ja vientitakuulaitoksia Suomen lain oikeudellisena neuvonantajana Easpring Finland New Materials Oy:n Kotkaan rakennettavan katodiaktiivimateriaalia (CAM) valmistavan tehtaan kehittämiseen ja rakentamiseen liittyvässä 514,4 miljoonan euron vihreässä projektirahoituksessa. Lainanottaja Easpring Finland New Materials on Beijing Easpring Material Technologyn, Finnish Minerals Groupin ja LG Energy Solutionin omistama yhteisyritys. Rahoituksen myönsi kuusi kansainvälistä liikepankkia. Société Générale toimi taloudellisena neuvonantajana ja valtuutettuna pääjärjestäjänä yhdessä Natixisin kanssa, ja DNB, ICBC, ING sekä Standard Chartered osallistuivat lainanantajina. Järjestelyä tukivat vientitakuulaitokset Finnvera ja Sinosure. Hanke on merkittävä virstanpylväs Suomelle ja eurooppalaiselle akkuteollisuuden arvoketjulle, sillä se vahvistaa Euroopan omaa katodiaktiivimateriaalien tuotantoa. Katodiaktiivimateriaalit ovat keskeinen komponentti sähköajoneuvoissa ja energian varastoinnissa käytettävissä litiumioniakuissa. Hankkeen ensimmäisen vaiheen valmistuttua Kotkan tehtaan arvioidaan tuottavan vuosittain noin 60 000 tonnia katodiaktiivimateriaalia. Tehtaasta tulee yksi Euroopan suurimmista CAM-tuotantolaitoksista, ja se tulee toimittamaan materiaaleja johtaville akkuvalmistajille eri puolilla Eurooppaa. 
Julkaistu 21.7.2026
Toimimme Delta Capacityn neuvonantajana rakennusvalmiina olevan Karppion energiavarastointiprojektin (BESS) hankinnassa Helios Nordic Energyltä. Delta Capacity toteuttaa hankkeen yhdessä Strioga Family Foundationin kanssa. Karppion BESS-hanke sijaitsee Teuvalla, ja sen kapasiteetti on 125 MW / 300 MWh. Delta Capacity vastaa hankkeen loppukehityksestä ja käyttöönotosta, joka on suunniteltu vuodelle 2027, sekä toimii hankkeen pitkäaikaisena hankekehittäjänä. Delta Capacity on sveitsiläinen suurten akkuvarastojärjestelmien kehittäjä. Projekti vahvistaa Delta Capacityn kasvavaa pohjoismaista portfoliota.
Julkaistu 20.7.2026