19.8.2019

Oikeusteknologia tehostaa asianajotyötä – muttei itsestään

Oikeusteknologiamarkkinoilla kuhisee. Uusia ratkaisuja tulee jatkuvasti saataville, ja asianajotoimistoissa mietitään ankarasti, mitä ja milloin ottaa käyttöön. Asianajotyöhön kuuluu jonkin verran yksinkertaisia rutiinitehtäviä, jotka hoidetaan yhä perinteisin menetelmin, joten monet odottavat oikeusteknologiasta nopeaa kilpailuetua: ne voittavat, jotka ottavat teknologian käyttöön ensimmäisinä. Julkisen keskustelun perusteella IT-innovaatiot tekevät kertaheitolla lopun yksitoikkoisista toimistotöistä tai jopa korvaavat juristien osaamisen. Usein unohtuu, että tekniikan käyttöönotto vaatii aikaa ja työtä.

Suurista odotuksista voi seurata, etteivät yritykset mieti riittävän tarkasti, miten oikeusteknologia tuodaan osaksi vakiintuneita työtapoja. Silloin moni juristi kokee vanhat työtapansa paremmiksi ja jatkaa samaa rataa.

Jos ostaa isolla rahalla uusinta ja hienointa teknologiaa ja jää sitten odottelemaan tuloksia, joutuu luultavasti pettymään. Kilpailuedun korjaavat ne yritykset, jotka onnistuvat istuttamaan uudet ratkaisut omien prosessiensa osaksi.

Tekoäly tarvitsee juristin opettajakseen

Hyvä esimerkki on tekoäly, joka voi auttaa asianajotoimistoja työskentelemään edullisemmin ja paremmin. Sekin edellyttää, että tekniikka sulautuu työprosessiin. Oikeudelliset ongelmat ovat yleensä mutkikkaita, ja niissä piilevien riskien huomaaminen vaatii vankkaa juridista osaamista. Koneoppivat algoritmit löytävät aineistoista toistuvat piirteet ja säännönmukaisuudet, mutta ne eivät tunne juridiikkaa. Siksi tekoälyohjelmistoja ei voi vain ladata kovalevylle ja ottaa käyttöön, vaan juristien on otettava tekoäly työparikseen ja opetettava sitä jatkuvasti paremmaksi.

Algoritmi voi oppia tunnistamaan esimerkiksi yrityskaupan due diligence -tarkastuksessa materiaaliin kätkeytyvät sudenkuopat, kunhan sille ensin kertoo, mikä tieto on olennaista ja mistä sen tunnistaa. Kun algoritmille antaa syötteeksi riittävästi esimerkkiaineistoa, kuten vaikkapa tiettyjä sopimuslauseketyyppejä, se oppii ennen pitkää havaitsemaan ne itse. Näin juristin ei tarvitse selata sopimuksia läpi, vaan hän pääsee suoraan lukemaan tärkeimpiä ehtoja ja arvioimaan niiden merkitystä yrityskaupassa.

Automaatio keventää asianajotyön rutiineja

Melkein kaikkeen työhön kuuluu yksinkertaisia, suorittavia tehtäviä – niin myös asianajopalveluihin. Esimerkiksi sopimuksia luonnostellessaan juristi saattaa käyttää monta tuntia vanhan tekstin sopivaksi muokkaamiseen tai uuden kirjoittamiseen tyhjästä. Tätä työvaihetta voi nopeuttaa asiakirjojen automatisoinnilla, jolloin aikaa säästyy ajatustyöhön.

Asiakirjojen automatisoinnissa monta erilaista versiota tietystä asiakirjatyypistä – esimerkiksi osakekauppakirjasta – kootaan sähköiseen järjestelmään, josta juristi voi valita haluamansa sopimuslausekkeet ja yhdistellä niistä tarvitsemansa sopimusluonnoksen. Järjestelmä tuottaa valintojen perusteella juridisesti pätevän asiakirjan. Automatisoitu osakekauppakirja voisi sisältää eri vaihtoehtoja esimerkiksi hintamekanismeiksi ja varaumiksi; lisäksi järjestelmässä voi olla valmiina useita kieliversioita.

Automatisointi tuo tehokkuutta ja vähentää virheitä, kun sopimusluonnos tarvitaan nopeasti. Se toimii kuitenkin vain, jos kaikki tekniikan tuottamat luonnokset ovat myös juridisesti päteviä. Tämä vaatii sekä teknistä että juridista osaamista – siis asiantuntijoiden yhteistyötä.

Castrén & Snellmanilla asiakirjojen automatisointi sujuu juristiemme, IT-asiantuntijoidemme ja Knowledge Managementimme yhteispelillä. Meillä työskentelee myös monialaisia osaajia, jotka ovat perehtyneet oikeustieteen lisäksi vaikkapa tietojenkäsittelytieteeseen. He keskittyvät oikeusteknologian kehittämiseen, kuten asiakirjojen automatisointiin ja algoritmien opettamiseen.

Signe-palvelu tuo oikeusteknologiaa helposti saataville

Vaikka automatisointi nopeuttaa työtä, se on itsessään varsin työlästä. Aloimmekin miettiä, miten myös asiakkaamme pääsisivät hyötymään automatisointityömme tuloksista. Niin syntyi Signe, asiakkaillemme suunnattu sopimustyökalu.

Signe-sovelluksessa asiakkaidemme omat asiakirjamallit ovat automatisoituina käytettävissä yksinkertaisen lomakekäyttöliittymän avulla. Signen avulla oikeusteknologiaa voi kokeilla helposti ja nopeasti, koska sovellus ei vaadi isoja investointeja tai työlästä käyttöönottoprosessia.

Kun oikeusteknologiaa lähestyy strategisesta näkökulmasta ja jalat maassa, pöhinän keskeltä löytyy työkaluja, jotka auttavat asianajajaa työskentelemään nopeammin, tehokkaammin ja edullisemmin.

Blogin kirjoitti:
Linda Björkenheim, C&S Legal Tech Trainee

Uusimmat referenssit

Avustimme isobritannialaista sijoitysyhtiö Downingia sen ostaessa Tornionlaakson Voima Oy:n koko osakekannan. Tornionlaakson Voima omistaa kolme vesivoimalaitosta Tengeliönjoen vesistössä – Ylitorniolla Portimokosken, Raanujärvellä Jolmankosken ja Sirkkakoskella Kaaranneskosken voimalaitokset. Voimalaitokset tuottavat yhteensä keskimäärin noin 45 gigawattituntia sähköä vuodessa. Tornionlaakson Voiman päivittäinen toiminta jatkuu normaalisti, eikä kaupalla ole vaikutuksia asiakkaille. Kaupan toteutuminen on ehdollinen työ- ja elinkeinoministeriön hyväksynnälle. Downingilla on yli 35 vuoden kokemus monipuolisten sijoitusratkaisujen tarjoamisesta institutionaalisten sijoittajien, neuvonantajien ja yksityissijoittajien tarpeisiin. Yhtiö hallinnoi yli 2 miljardin punnan varallisuutta, sekä yksityisillä että julkisilla markkinoilla, ja sen nykyiseen vesivoimaportfolioon kuuluu Pohjoismaissa noin 50 vesivoimalaitosta.
Julkaistu 27.3.2026
Avustimme johtavaa kansainvälistä sijoitusyhtiötä Brookfieldia sekä kansainvälistä valtion sijoitusrahastoa DayOne Data Centersin miljardin euron holdco-rahoituksessa Suomen lain osalta. DayOne Data Centers on hyperscale-datakeskusten kehittäjä ja operaattori, jonka pääkonttori sijaitsee Singaporessa. Rahoitus on järjestetty seitsemänvuotisena 500 miljoonan euron holdco-rahoitusjärjestelynä, jota voidaan laajentaa miljardiin euroon ja jonka vakuutena on DayOnen Suomen kehityshankkeet. Rahoitus tukee hyperscale-hankkeiden kehitystä Lahdessa ja Kouvolassa, ja se tarjoaa lähes 300 MW suunniteltua kapasiteettia eri puolilla Suomea. Lisäksi rahoitus tukee myös DayOnen maailmanlaajuista laajentumista EU:ssa ja APAC-alueella, ja tuo joustoa kohdentaa rahoitusta myös muihin tärkeisiin kasvumarkkinoihin tarpeen mukaan.
Julkaistu 29.1.2026
Toimimme Axcelin portfolioyhtiön SuperOffice AS:n suomalaisena neuvonantajana, kun se hankki Lyyti Oy:n  suomalaiselta pääomasijoitusyhtiö Vaaka Partnersilta ja muilta myyjiltä. Lyyti tarjoaa johtavaa tapahtumanhallintajärjestelmää, jonka avulla voidaan toteuttaa live-, online- ja hybriditapahtumia. Yhtiöllä on vahva asiakaskunta Suomessa, Ruotsissa ja Ranskassa. SuperOffice on Pohjois-Euroopan johtava asiakkuudenhallinta- eli CRM-ohjelmistojen toimittaja pienille ja keskisuurille yrityksille. Axcel on pohjoismainen pääomasijoitusyhtiö, joka keskittyy teknologiaan, yrityspalveluihin ja teollisuuteen, terveydenhuoltoon sekä kuluttajasektoriin.
Julkaistu 9.12.2025
Toimimme Lantmännen ek förin neuvonantajana Leipurin Oyj:n suunnitellussa hankinnassa Aspo Oyj:ltä. Castrén & Snellman on johtava neuvonantaja elintarviketeollisuuden yritysjärjestelyissä. Lantmännen on Pohjois-Euroopan johtava toimija maatalous-, kone-, bioenergia- ja elintarviketoimialalla. Sen omistaa 17 000 ruotsalaista maanviljelijää, ja sillä on 12 000 työntekijää sekä toimintaa yli 20 maassa. Leipurin on pohjoismaiden johtava leivonnan raaka-aineiden, välineiden ja asiantuntijapalveluiden toimittaja leipomoille ja laajemmin elintarviketeollisuudelle. Tytäryhtiöidensä kautta se toimii Suomen lisäksi myös Ruotsissa ja Baltian maissa tarjoten kattavia leipomo- ja konditoriateollisuuden ratkaisuja. Järjestelyn toteutuminen edellyttää vielä viranomaisten hyväksyntöjä.
Julkaistu 25.8.2025