30.10.2023

Sopiminen määrittää datan jakamista ja hyödyntämistä

Dataan on viime vuosina usein viitattu ”uutena öljynä”, mutta osuvampi vertaus voisi olla aurinkoenergia: uusiutuva luonnonvara, joka voi samaan aikaan hyödyttää useita tahoja kuitenkaan siitä vähentymättä. Dataa syntyy kaikkialla yhteiskunnassamme. Verkostoituminen ja digitalisoituminen lisääntyvät yli toimialarajojen, ja muun muassa Bengt Holmström on korostanut tarvetta tunnistaa datan arvo EU-tasolla. Samalla, kuten Vili Lehdonvirta huomioi, hyödykkeenä data on hyvin heterogeenistä, ja sen arvo riippuu kontekstista.

Komission tavoitteena on luoda datan sisämarkkinat

Euroopan komissio katsoi vuoden 2020 datastrategiassaan, että datan saatavuus uudelleenkäyttöön on riittämätöntä ja että datan jakamista vähentää esimerkiksi yritysten kilpailuedun menettämisen pelko. Komission mukaan strategian tavoitteena on viedä EU datavetoisen yhteiskunnan eturiviin luomalla datan sisämarkkinat, jotka ”mahdollistavat datan vapaan liikkumisen EU:ssa ja eri alojen välillä, mistä hyötyvät yritykset, tutkijat ja julkishallinnot.”

Komissio julkaisi helmikuussa 2022 ehdotuksensa uudeksi EU:n datasäädökseksi, jonka tarkoitus on lisätä datan saatavuutta sekä luoda sääntelykehys datan jakamiselle eri toimijoiden välillä EU:ssa, mukaan lukien sille, kenelle ja mitä tarkoitusta varten dataa jaetaan. Datasäädös on osa laajempaa datataloutta koskevaa lainsäädäntöehdotuspakettia, ns. Big Fivea, johon kuuluvat datasäädöksen lisäksi datanhallinta-asetus, digimarkkinasäädös, digipalvelusäädös ja tekoälysäädös. Datasäädöksen osalta lainsäädäntöprosessi on jo pitkällä, ja sen tavoitteena on muun muassa luoda säännöt sille, kenellä on oikeus saada pääsy mihinkin dataan tai hallita sitä.

Datan suojaaminen perustuu sopimuksiin

Tässä yhteydessä tulee huomioida, ettei dataa itsessään suojata erityisenä IPR-tyyppisenä oikeutena, vaan suoja perustuu pitkälti yritysten välisiin sopimusjärjestelyihin sekä joissain tilanteissa liikesalaisuuden suojaan. Data voi myös muodostaa erityistä suojaa nauttivan tietokannan. Käytännössä tuleekin aina tunnistaa, mistä aineistosta data koostuu, jotta voidaan arvioida, mitä oikeuksia tai rajoituksia siihen kohdistuu. Datan jakamisessa ja uudelleenkäytössä keskeinen väline datan hyödyntämiseen onkin sopiminen.

Keskeistä on ymmärtää, mitä data on, ja siten mitä oikeuksia siihen mahdollisesti kohdistuu. Samalla vaaditaan selkeä kuva siitä, mitä kyseisellä datalla on tarkoitus tehdä eli mitä oikeuksia hyödyntämiseen tarvitaan. Tällöin datan käyttäjä pystyy sopimuksellisesti hallitsemaan kolmansien oikeuksiin liittyviä datan käyttämisen riskejä. Datan luovuttajalle datan jakamisesta sopiminen tarjoaa esimerkiksi mahdollisuuden omien liikesalaisuuksien suojaamiseen, kuten tilaisuuden rajata datan hyödyntäminen vain tiettyyn tarkoitukseen. 

Suojaamisen toimintatavat kehittyvät

Suomessa elinkeinoelämä onkin jo hyvissä ajoin tunnistanut tarpeen kehittää datan jakamisesta sopimisen käytäntöjä. Teknologiateollisuus laati vuonna 2019 datan jakamisen malliehdot, ja myös IT-alan toimittajayritysten ja asiakkaita edustavien järjestöjen yhdessä laatimat IT2022-ehdot sisältävät uudet erityisehdot datan hyödyntämiseen.

Datan tehokas hyödyntäminen vaatii aina toimialakohtaisten erityispiirteiden huomioimista datan jakamista koskevissa sopimuksissa, jotta ne tukevat liiketoiminnallisten tavoitteiden saavuttamista. Olemme avustaneet monia eri toimialoilla toimivia asiakkaitamme datan käyttöön ja sopimiseen liittyvissä asioissa. Ota yhteyttä kirjoittajiin, jos haluat keskustella tarkemmin yrityksesi datan suojaamisesta tai muista tämän kirjoituksen teemoista.

Uusimmat referenssit

Avustimme G&W Electriciä sen ostaessa suomalaisen Safegrid Oy:n, johtavan älykkäiden sähköverkon valvontaratkaisujen tarjoajan. Yrityskauppa nopeuttaa G&W Electricin pitkäaikaista strategiaa integroida älykäs verkonvalvonta ja ennakoiva analytiikka sähkönjakeluportfolioonsa sekä vahvistaa sen tarjontaa sähköyhtiöasiakkaille maailmanlaajuisesti. Vuonna 1905 perustettu G&W Electric on Illinoisin Bolingbrookissa pääkonttoriaan pitävä globaali johtaja innovatiivisissa sähköverkkojärjestelmissä, jolla on toimintaa yli 100 maassa. Yhtiö tunnetaan kehittyneiden kytkentälaitteiden, jälleenkytkinten, antureiden, järjestelmänsuojauslaitteiden sekä sähköverkon automaatioratkaisujen suunnittelusta ja valmistuksesta. Safegrid on suomalainen teknologiayritys, jonka pääkonttori sijaitsee Espoossa. Yhtiö kehittää Intelligent Grid System® -sähköverkon valvontaratkaisua, joka yhdistää langattomia antureita ja kehittynyttä analytiikkaa reaaliaikaisen tiedon tuottamiseksi verkon tilasta. Ratkaisu mahdollistaa sähköyhtiöille syntyvien ongelmien tunnistamisen, vikojen ennakoinnin sekä häiriöaikojen lyhentämisen keski- ja suurjännitteisillä jakelu- ja siirtoverkoilla.
Julkaistu 8.5.2026
Avustimme isobritannialaista sijoitysyhtiö Downingia sen ostaessa Tornionlaakson Voima Oy:n koko osakekannan. Tornionlaakson Voima omistaa kolme vesivoimalaitosta Tengeliönjoen vesistössä – Ylitorniolla Portimokosken, Raanujärvellä Jolmankosken ja Sirkkakoskella Kaaranneskosken voimalaitokset. Voimalaitokset tuottavat yhteensä keskimäärin noin 45 gigawattituntia sähköä vuodessa. Tornionlaakson Voiman päivittäinen toiminta jatkuu normaalisti, eikä kaupalla ole vaikutuksia asiakkaille. Kaupan toteutuminen on ehdollinen työ- ja elinkeinoministeriön hyväksynnälle. Downingilla on yli 35 vuoden kokemus monipuolisten sijoitusratkaisujen tarjoamisesta institutionaalisten sijoittajien, neuvonantajien ja yksityissijoittajien tarpeisiin. Yhtiö hallinnoi yli 2 miljardin punnan varallisuutta, sekä yksityisillä että julkisilla markkinoilla, ja sen nykyiseen vesivoimaportfolioon kuuluu Pohjoismaissa noin 50 vesivoimalaitosta.
Julkaistu 27.3.2026
Avustimme johtavaa kansainvälistä sijoitusyhtiötä Brookfieldia sekä kansainvälistä valtion sijoitusrahastoa DayOne Data Centersin miljardin euron holdco-rahoituksessa Suomen lain osalta. DayOne Data Centers on hyperscale-datakeskusten kehittäjä ja operaattori, jonka pääkonttori sijaitsee Singaporessa. Rahoitus on järjestetty seitsemänvuotisena 500 miljoonan euron holdco-rahoitusjärjestelynä, jota voidaan laajentaa miljardiin euroon ja jonka vakuutena on DayOnen Suomen kehityshankkeet. Rahoitus tukee hyperscale-hankkeiden kehitystä Lahdessa ja Kouvolassa, ja se tarjoaa lähes 300 MW suunniteltua kapasiteettia eri puolilla Suomea. Lisäksi rahoitus tukee myös DayOnen maailmanlaajuista laajentumista EU:ssa ja APAC-alueella, ja tuo joustoa kohdentaa rahoitusta myös muihin tärkeisiin kasvumarkkinoihin tarpeen mukaan.
Julkaistu 29.1.2026
Toimimme Axcelin portfolioyhtiön SuperOffice AS:n suomalaisena neuvonantajana, kun se hankki Lyyti Oy:n  suomalaiselta pääomasijoitusyhtiö Vaaka Partnersilta ja muilta myyjiltä. Lyyti tarjoaa johtavaa tapahtumanhallintajärjestelmää, jonka avulla voidaan toteuttaa live-, online- ja hybriditapahtumia. Yhtiöllä on vahva asiakaskunta Suomessa, Ruotsissa ja Ranskassa. SuperOffice on Pohjois-Euroopan johtava asiakkuudenhallinta- eli CRM-ohjelmistojen toimittaja pienille ja keskisuurille yrityksille. Axcel on pohjoismainen pääomasijoitusyhtiö, joka keskittyy teknologiaan, yrityspalveluihin ja teollisuuteen, terveydenhuoltoon sekä kuluttajasektoriin.
Julkaistu 9.12.2025