29.1.2024

Yritysten kiinnostusta julkisiin hankintoihin halutaan kasvattaa kilpailua vahvistamalla

Valtiontalouden haastavat ajat jatkuvat, ja tarve menojen karsimiselle kasvaa. Tulevina vuosina hallitus hakee säästöjä muun muassa julkisia hankintoja tehostamalla. Toimivan julkisen hankinnan avaimina Johanna Lähde pitää hankintojen taitavaa johtamista sekä aktiivista vuoropuhelua markkinatoimijoiden kanssa.

”Vaikeassa taloudellisessa ajassa hankintojen merkitys korostuu, kun julkisten varojen käyttöä harkitaan tarkasti ja samaan aikaan monen yrityksen voi olla vaikea kasvattaa liiketoimintaa. Tällä kaudella hallitus pyrkii tehostamaan julkisia hankintoja ja vahvistamaan niiden kiinnostavuutta muun muassa sääntelymuutoksin”, Julkiset hankinnat -palvelun vetäjä Johanna Lähde sanoo.

Julkisten hankintojen tavoitteena on aina ollut se, että yritykset saavat tasapuoliset mahdollisuudet osallistua tarjouskilpailuun. Joulun alla julkaistun Kilpailu- ja kuluttajaviraston laajan selvityksen mukaan kilpailutilanne hankinnoissa on kuitenkin heikko: keskimäärin tarjouskilpailuihin jätetään vain kaksi tarjousta. Yhden tarjouksen kilpailujakin on merkittävä määrä, 14,5 prosenttia kaikista kilpailutuksista. Hankintalakia aiotaankin tällä hallituskaudella uudistaa siten, että kilpailutus tulisi lähtökohtaisesti uusia, jos siihen on jätetty vain yksi tarjous.

”Tarjousten vähäinen määrä on huolestuttavaa. Vähäinen kilpailu ei kiritä kustannustehokasta veroeurojen käyttöä. Julkisiin hankintoihin asetetaan myös paljon odotuksia, kun hankinnoilla halutaan edistää erilaisia kestävyys- ja vastuullisuustavoitteita sekä esimerkiksi innovaatioita. Jos julkiset hankinnat eivät kiinnosta yrityksiä, on selvää, että hankintojen vaikuttavuus ei voi olla optimaalinen. Kilpailun lisääminen on molempien osapuolten etu, kun hankkijalla on laajemmat mahdollisuudet valita ja yrityksillä puolestaan realistinen mahdollisuus pärjätä kilpailussa”, Johanna kertoo.

Markkinavuoropuhelu on olennainen osa hankintaprosessia

Julkisten hankintojen sääntelystä johtuva ominaispiirre on, että hankinnan vaatimukset määritellään varsin etupainotteisesti. Vaatimuksia on hankala jälkikäteen muuttaa ilman, että koko prosessi aloitetaan alusta. Yritykset eivät voi myöskään onnistuneesti markkinoida vaihtoehtoisia ratkaisuja, kun tarjouskilpailu on käynnissä. Avaimet onnistuneeseen ja tehokkaaseen hankintaan löytyvät Johannan mukaan johtamisesta ja markkinaymmärryksestä.  

”Hyvä hankintaprosessi koostuu monesta eri tekijästä. Haluan kannustaa hankintojen tekijöitä aktiiviseen vuoropuheluun markkinatoimijoiden kanssa. Yritysten kanssa kannattaa keskustella jo hankinnan varhaisessa vaiheessa. Toimiva vuorovaikutus on avainasemassa siinä, että hankintayksiköt ja yritykset ovat samalla sivulla markkinasta ja tarjottavasta palvelusta.”

Uusimmat referenssit

Avustimme rahoittajia ja vientitakuulaitoksia Suomen lain oikeudellisena neuvonantajana Easpring Finland New Materials Oy:n Kotkaan rakennettavan katodiaktiivimateriaalia (CAM) valmistavan tehtaan kehittämiseen ja rakentamiseen liittyvässä 514,4 miljoonan euron vihreässä projektirahoituksessa. Lainanottaja Easpring Finland New Materials on Beijing Easpring Material Technologyn, Finnish Minerals Groupin ja LG Energy Solutionin omistama yhteisyritys. Rahoituksen myönsi kuusi kansainvälistä liikepankkia. Société Générale toimi taloudellisena neuvonantajana ja valtuutettuna pääjärjestäjänä yhdessä Natixisin kanssa, ja DNB, ICBC, ING sekä Standard Chartered osallistuivat lainanantajina. Järjestelyä tukivat vientitakuulaitokset Finnvera ja Sinosure. Hanke on merkittävä virstanpylväs Suomelle ja eurooppalaiselle akkuteollisuuden arvoketjulle, sillä se vahvistaa Euroopan omaa katodiaktiivimateriaalien tuotantoa. Katodiaktiivimateriaalit ovat keskeinen komponentti sähköajoneuvoissa ja energian varastoinnissa käytettävissä litiumioniakuissa. Hankkeen ensimmäisen vaiheen valmistuttua Kotkan tehtaan arvioidaan tuottavan vuosittain noin 60 000 tonnia katodiaktiivimateriaalia. Tehtaasta tulee yksi Euroopan suurimmista CAM-tuotantolaitoksista, ja se tulee toimittamaan materiaaleja johtaville akkuvalmistajille eri puolilla Eurooppaa. 
Julkaistu 21.7.2026
Toimimme Delta Capacityn neuvonantajana rakennusvalmiina olevan Karppion energiavarastointiprojektin (BESS) hankinnassa Helios Nordic Energyltä. Delta Capacity toteuttaa hankkeen yhdessä Strioga Family Foundationin kanssa. Karppion BESS-hanke sijaitsee Teuvalla, ja sen kapasiteetti on 125 MW / 300 MWh. Delta Capacity vastaa hankkeen loppukehityksestä ja käyttöönotosta, joka on suunniteltu vuodelle 2027, sekä toimii hankkeen pitkäaikaisena hankekehittäjänä. Delta Capacity on sveitsiläinen suurten akkuvarastojärjestelmien kehittäjä. Projekti vahvistaa Delta Capacityn kasvavaa pohjoismaista portfoliota.
Julkaistu 20.7.2026
Avustimme Swedbank AB:tä (publ) suomalaisen vähittäiskauppakiinteistösalkun jälleenrahoituksessa. Kiinteistösalkku on Trophin suomalaisten tytäryhtiöiden omistuksessa. Trophi on Pohjoismaiden johtava päivittäistavarakauppavetoisiin vähittäiskauppakiinteistöihin keskittyvä kiinteistöyhtiö, jonka kiinteistösalkkuun kuuluu 278 kohdetta Ruotsissa ja Suomessa. Suomi on Trophille edelleen kehittyvä ja strategisesti tärkeä markkina, ja sen osuus yhtiön vuokratuotoista ja kiinteistöjen arvosta on noin 30 prosenttia. 
Julkaistu 17.7.2026
Toimimme HANZA:n suomalaisena oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa Fortaco Finlandin teräsrakenne- ja kokoonpanoliiketoiminnat. Järjestely toteutetaan liiketoiminta- ja osakekauppana, ja se kattaa Fortaco Finlandin teräsrakenne- ja kokoonpanoliiketoiminnat Suomessa sekä kahden virolaisen ja kahden puolalaisen tytäryhtiön osakkeet. Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2026 viimeisen neljänneksen aikana.  Kaupan toteutuminen edellyttää tavanomaisten ehtojen täyttymistä ja viranomaishyväksyntöjä. HANZA on vuonna 2008 perustettu ruotsalainen konepajateollisuuden ja elektroniikan sopimusvalmistusta harjoittava yritys, joka on listattu Nasdaq Tukholman päälistalla. HANZA:lla on noin 5 000 työntekijää, ja sen vuosittainen liikevaihto on noin 10 miljardia Ruotsin kruunua. Avustamme HANZA:a tässä transaktiossa yhteistyössä ruotsalaisen asianajotoimisto Lindahlin kanssa.
Julkaistu 15.7.2026