7.5.2024

Castrén & Snellmanin vuoden 2023 vastuullisuusraportti on julkaistu

Castrén & Snellman jatkaa vastuullisuuden edelläkävijänä liikejuridiikan alalla. Juuri julkaistu vuoden 2023 vastuullisuusraportti on toimistomme neljäs. Se antaa kokonaiskuvan tähänastisesta vastuullisuustyöstämme, joka kattaa kolme osa-aluetta: asiakastyömme, oman toimintamme ja yhteiskunnallisen vaikuttamisen.

Vuoden 2023 vastuullisuusraportissa korostuvat monimuotoisuustyö ja ESG-toimeksiannot asiakkaille

Huomioimme ESG-näkökohdat kaikissa palveluissamme asiakkaille. Viime vuosina olemme tehneet yhä enemmän esimerkiksi ESG due diligence -selvityksiä ja kouluttaneet asiakkaitamme oikeudellistuvan yritysvastuun kysymyksissä.

Vuonna 2023 edistimme vastuullisuutta erityisesti näin:

  • Panostimme monimuotoisuustyöhön ja se on kantanut hedelmää. Yhä harvempi työntekijämme on sitä mieltä, ettei työyhteisömme ilmapiiri tue vähemmistöidentiteetin ilmaisemista. Ensimmäisessä tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuskyselyssämme vuonna 2021 näin arvioi 13,5 % vastaajista, vuonna 2023 enää 4,4 %.
  • Terästimme vastuullisuustyön organisointia. Perustimme osakkaista koostuvan yritysvastuuosaamisen ESG-johtoryhmän ja päätimme nimittää vastuullisuustyön vetäjän osakas Anna Kuusniemi-Laineen toimiston johtoryhmään. Rekrytoimme ESG Counsel Lia Heasmanin vahvistamaan asiakastyötämme. Nämä vuoden 2023 päätökset näkyvät tänä vuonna käytännössä.
  • Saavutimme ensimmäiset ilmastotavoitteemme, kun suorat päästömme ja käyttämämme energian päästöt vähenivät yli 99 prosenttia vuoteen 2019 verrattuna. Siitä suurin kiitos kuuluu uusiutuvalle kaukolämmölle, jonka käyttöön siirryimme toimistotiloissamme syksyllä 2022. Arvoketjumme päästöissä on vielä vähentämisvaraa.

Tutustu vastuullisuusraporttiin.

Vuonna 2024 vastuullisuustyötämme kirittää yritysvastuun oikeudellistuminen, kun autamme asiakkaitamme vastaamaan muun muassa yritysvastuudirektiivin vaatimuksiin. Omalla tontillamme valmistaudumme kestävyysraportointidirektiiviin, joka koskee meitä vuodesta 2025 lähtien.

Vuosien 2020–2022 raportteja pääset lukemaan täältä.

Lisätietoja:
Anna Kuusniemi-Laine
Marja Ollila

Uusimmat referenssit

Toimimme Banyan Softwaren oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa Carus Ferryn, Suomessa toimivan lautta- ja matkustajaliikenteen harjoittajille varaus-, lähtöselvitys- ja satamatoimintojen ohjelmistoja tarjoavan yhtiön. Yritysosto vahvistaa entisestään Banyan Softwaren asemaa Pohjoismaissa ja tarjoaa samalla Carusille pitkäaikaisen kumppanin tukemaan yhtiön jatkuvaa kasvua ja kehitystä. Carus on perustettu vuonna 1998, ja sen pääkonttori sijaitsee Maarianhaminassa Ahvenanmaalla. Yhtiö kehittää liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja lautta-, risteily- ja matkustajaliikenteen harjoittajille kattaen koko matkustajapolun varauksista ja lipunmyynnistä kapasiteetinhallintaan, lähtöselvitykseen ja alukseen nousuun. Carus tarjoaa lisäksi satama-automaation ratkaisuja, aluksilla käytettäviä myyntijärjestelmiä sekä liiketoimintatiedon työkaluja. Yhtiö palvelee noin 30 operaattoria neljällä mantereella ja on asiakasmäärällä mitattuna suurin lauttaliikenteen varaus- ja lähtöjen hallintajärjestelmien toimittaja. Banyan Software hankkii ja kehittää pitkäjänteisesti erikoistuneilla toimialoilla toimivia, liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja tarjoavia yhtiöitä. Vuonna 2016 perustettu Banyan noudattaa buy-and-hold-for-life -mallia ja tukee portfolioyhtiöidensä pitkäjänteistä kasvua ja kehitystä. Banyanilla on yli 130 portfolioyhtiötä Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Isossa-Britanniassa, Euroopassa sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella. Carusin yritysoston myötä Banyanilla on kolme yhtiötä Pohjoismaissa.
Julkaistu 20.10.2026
Avustimme Move Energyä sijoittajana 3North Partners Oyj:n ja Steady Energy Oy:n yhdistymisessä sekä siihen liittyvässä suunnatussa osakeannissa ja yhdistyneen yhtiön listautumisannissa Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle. Järjestelyn yhteydessä 3North Partners sai noin 69,8 miljoonan euron sijoitussitoumukset institutionaalisilta ja muilta sijoittajilta, mukaan lukien Move Energy, yhdistyneen yhtiön rahoittamiseksi. Steady Energy on suomalainen ydinteknologiayhtiö, joka kehittää erityisesti kaukolämmön tuotantoon soveltuvia pieniä modulaarisia ydinreaktoreita (SMR). Yhtiön LDR-50-reaktori on suunniteltu tarjoamaan kaupungeille ja energiayhtiöille skaalautuva ja vähähiilinen vaihtoehto polttamiseen perustuvalle lämmöntuotannolle.
Julkaistu 19.10.2026
Avustimme Efima Oyj:tä sen myydessä tekoälyliiketoimintansa Better Care Technologies Oy:lle. Kaupassa siirtyivät Efiman hoiva-alalle kehittämä Moiva-tekoälyalusta, siihen liittyvä teknologia ja tuotemerkki, asiakassopimukset sekä liiketoiminnassa työskentelevät asiantuntijat. Efima on suomalainen digiyhtiö, joka edistää suurten ja keskisuurten yritysten kasvua tehostamalla asiakkaidensa liiketoimintaprosesseja ja luomalla niille kilpailuetua tekoälyn ja datan innovatiivisella hyödyntämisellä. Yhtiöllä on lähes 200 asiantuntijaa Helsingissä ja Tampereella. 
Julkaistu 21.9.2026
Avustimme Neoen Renewables Finland Oy:tä, joka on osa ranskalaista Neoen-konsernia, sen myydessä datakeskushankkeen kansainvälisistä datakeskuskehittäjistä ja -operaattoreista koostuvalle konsortiolle. Kauppa oli Neoenin ensimmäinen datakeskuskehityshanke Suomessa. Vuonna 2008 perustettu Neoen on yksi maailman johtavista riippumattomista uusiutuvan energian tuottajista. Yhtiö toimii 15 maassa. Se kehittää, rahoittaa, rakentaa, omistaa ja operoi aurinkovoimaloita, tuulipuistoja ja akkuvarastoja. Neoen-konsernin omistaa globaali vaihtoehtoisten sijoitusten hallinnoija Brookfield Corporation. 
Julkaistu 17.9.2026