1.10.2025

Uusia counsel-nimityksiä: Jaakko Honkala, Lars Lindeman, Elina Marttala ja Asta Salo 

Asiakkaidemme menestyksen mahdollistaminen ja oikeusturvasta huolehtiminen ovat olemassaolomme perusta. Tunnustuksena monipuolisesta osaamisesta ja pitkäjänteisestä työstä asiakkaidemme menestyksen edistämiseksi nimitämme asianajajat Jaakko Honkalan, Lars Lindemanin, Elina Marttalan ja Asta Salon counsel-juristeiksi 1.10.2025 alkaen.  

Jaakko Honkala, counsel, Kansainvälinen rakentaminen ja projektit

Jaakko Honkala on kokenut asianajaja, joka on erikoistunut monimutkaisten ja teknisesti vaativien rakennushankkeiden ja muiden projektien riidanratkaisuun ja sopimusasioihin.

Jaakko avustaa kotimaisia ja kansainvälisiä asiakkaita projektien kaikissa vaiheissa.

Lars Lindeman, counsel, Rikosprosessit ja sisäiset tutkinnat, Riitojen ratkaiseminen

Lars Lindeman on kokenut asianajaja ja varatuomari, joka on erikoistunut rikosprosessien hoitamiseen ja riitojen ratkaisemiseen. Hänellä on laajaa kokemusta haastavista rikosoikeudenkäynneistä ja syvällinen ymmärrys rikosprosessin kokonaisuudesta sekä sisäisistä tutkinnoista.

Lars on avustanut asiakkaitamme monipuolisesti muun muassa talous-, liikesalaisuus-, työ-, virka- ja ympäristörikostapauksissa sekä tieto- ja viestintäasioihin ja korruptiotapauksiin liittyvissä asioissa. Hän avustaa sekä asianomistajia että vastaajia. Lars on myös neuvonut ja tukenut asiakkaitamme sisäisissä tutkinnoissa erilaisiin väärinkäytösepäilyihin ja sääntelyrikkomuksiin liittyen.

Elina Marttala, counsel, Kiinteistösijoittaminen ja -transaktiot

Elina Marttala on kiinteistösijoittamiseen ja -transaktioihin erikoistunut asiantuntija, jolla on laaja kokemus kotimaisista ja kansainvälisistä projekteista. Hänellä on vahva liiketoimintaymmärrys ja asiakaslähtöinen näkökulma, joka on karttunut erityisesti hänen secondment-jaksonsa aikana kiinteistösijoitus- ja kehitysyhtiössä.

Elina neuvoo asiakkaitamme kiinteistötransaktioissa, kehityshankkeissa, vuokrasopimusneuvotteluissa, sale and leaseback -järjestelyissä sekä kiinteistöjen hallinnointiin liittyvissä kysymyksissä.

Asta Salo, counsel, Data ja teknologia

Asta Salo on monipuolinen data- ja teknologia-alan asiantuntija, jonka erityisosaamiseen kuuluvat tietosuojaan sekä digitalisaatioon liittyvät kysymykset. Hänen kattavaa osaamistaan täydentävät akateeminen tausta tietojenkäsittelytieteissä ja matematiikassa sekä aiempi kokemus IT-alalta.

Asta avustaa niin kotimaisia kuin kansainvälisiä asiakkaitamme haastavissa tietosuojaan ja teknologiaan liittyvissä toimeksiannoissa.

Onnea ja menestystä uuteen tehtävään, Jaakko, Lars, Elina ja Asta! 

Uusimmat referenssit

Avustamme Fingrid Oyj:tä järjestelyssä, jossa Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen myy noin 20 prosentin omistusosuutensa Fingridistä Suomen valtiolle ja OP Pohjola Kantaverkko Holding Ky:lle. Fingrid omistaa Suomen kantaverkon ja kaikki sähkönsiirron merkittävät ulkomaanyhteydet. Kantaverkko on sähkönsiirron runkoverkko, johon ovat liittyneet suuret voimalaitokset ja tehtaat sekä alueelliset jakeluverkot. 
Julkaistu 11.2.2026
Avustimme Metsäkonepalvelu Oy:tä sen ostaessa PJP Metsäexpertit Oy:n koko osakekannan. PJP Metsäexpertit on pirkanmaalainen metsänhoitoon ja puunkorjuuseen erikoistunut yhtiö. Yritysoston myötä Metsäkonepalvelu vahvistaa toimintaansa erityisesti Pirkanmaan alueella ja laajentaa operaatioitaan. Metsäkonepalvelu on suomalaisen perheomisteisen teollisen omistajan A. Ahlström Oy:n portfolioyhtiö. Metsäkonepalvelu tuottaa koneellisen puunkorjuun palveluita metsäalan yrityksille, suurille yksityisille metsänomistajille ja julkiselle sektorille Suomessa ja Ruotsissa. Metsäkonepalvelu-konsernin palveluksessa on lähes kaksisataa metsäalan ammattilaista. 
Julkaistu 6.2.2026
Neuvoimme Puhdistamo – Real Foods Oy:n osakkeenomistajia Puhdistamon kaikkien osakkeiden myynnissä PK Consumer Healthille. Puhdistamo on johtava pohjoismainen hyvinvointiyritys, joka tunnetaan parhaiten korkealaatuisista ravintolisistä, urheiluravinteista ja funktionaalisista juomista. Puhdistamo työllistää 120 henkilöä Suomessa ja Ruotsissa. PK Consumer Health on Avista Healthcare Partnersin ja Damier Groupin omistama yritys. Myyjät tekevät osana kauppaa takaisinsijoituksen PK Consumer Healthiin. Kaupan toteutuminen on ehdollinen tavanomaisille kaupan täytäntöönpanoa koskeville ehdoille.
Julkaistu 29.1.2026
Toimimme EcoUp Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana suunnatussa osakeannissa, jolla EcoUp keräsi yhteensä noin 3 miljoonan euron bruttovarat yhtiön pääomarakenteen vahvistamiseksi sekä kasvun rahoittamiseksi. Osakeanti suunnattiin rajatulle joukolle kotimaisia sijoittajia osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen. EcoUpin osake on kaupankäynnin kohteena Nasdaq Helsingin ylläpitämällä First North Growth Market Finland -markkinapaikalla. EcoUp edistää rakennusteollisuuden vihreää siirtymää tuottamalla hiilineutraaleja, energiatehokkaita ja kiertotalouteen pohjaavia materiaaleja, palveluita ja teknologiaa, jotka auttavat rakennusalan toimijoita keventämään omaa ympäristökuormitustaan. Yhtiöllä on yli 40 vuotta kokemusta kiertotalousratkaisujen kehittämisestä ja toimittamisesta asiakkaille.
Julkaistu 29.1.2026