26.6.2024

Topi Lusenius osakkaaksi Castrén & Snellmanin Data & teknologia -tiimiin

Castrén & Snellman laajentaa Data ja teknologia -palveluaan ja on kutsunut tiimin osakkaaksi Topi Luseniuksen, joka on erikoistunut vaativaan ICT-sopimusjuridiikkaan, ulkoistuksiin ja teknologia-alan yritysjärjestelyihin. Hänen mukanaan siirtyy kolme erinomaista teknologiajuristia. Nimityksillä toimisto haluaa tukea asiakkaidensa kasvua ja vahvistaa asemaansa alan johtavana data- ja teknologiahankkeiden neuvonantajana.

”Digitalisaatiomurroksen myötä teknologia-alan neuvonanto on tullut strategisesti tärkeäksi yhä useammalle yritykselle. Näihin vaativiin tilanteisiin asiakkaamme tarvitsevat luotettavan neuvonantajan. ICT-sopimusjuridiikan johtavana neuvonantajana tunnettu Topi on erinomainen täydennys tiimiimme ja liiketoimintalähtöinen kumppani asiakkaidemme tärkeisiin kasvuhankkeisiin. Toivotan Topin ja tiimin lämpimästi tervetulleeksi”, Castrén & Snellmanin toimitusjohtaja Sakari Lukinmaa sanoo.

Castrén & Snellmanilla on laajalti tunnettu ja tunnustettu asema tietosuoja- ja datasääntelykysymysten sekä niihin liittyvien viranomaisprosessien ja riitojen neuvonantajana. Topin nimityksen myötä Data ja teknologia -palvelumme täydentyy poikkeuksellisen vahvaksi.

”Uudet teknologiat ja tekoäly ovat tulleet osaksi yritysten arkea, ja data on avainasemassa menestyvän liiketoiminnan kehittämisessä. Digitaalisen transformaation investointien ennustetaan tuplaantuvan lähivuosina. Topi on arvostettu neuvonantaja ja kollega. Odotamme innolla yhteisiä projekteja hänen kanssaan”, data- ja tietosuoja-asioihin erikoistunut osakas Eija Warma-Lehtinen ja teknologian sääntelyyn ja riitoihin erikoistunut osakas Kim Parviainen iloitsevat.

”Castrén & Snellmanin ainutlaatuisen laaja ja korkeatasoinen osaaminen kattaa koko liikejuridiikan kentän. Se auttaa asiakkaitamme teknologiamuutosten läpiviennissä ja kasvun paikkojen löytämisessä. Toimiva yhteistyö eri alojen asiantuntijoiden välillä mahdollistaa asiakkaan tarpeisiin räätälöidyn tiimin rakentamisen. Kaikki lähtee kuitenkin asiakkaidemme liiketoiminnan tarpeista. On ilo päästä yhdistämään tulevissa projekteissa voimat toimiston eri osa-alueiden kanssa. Eijan ja Kimin kanssa työskentelyn lisäksi odotan innolla työskentelyä muun ohella yritysjärjestelyiden, pääomasijoittamisen ja kilpailuoikeuden huippuosaajien kanssa”, Topi Lusenius sanoo.

Topi Luseniuksella on pitkä ja monipuolinen kokemus teknologia- ja sopimusjuridiikasta. Hän neuvoo kotimaisia ja kansainvälisiä yrityksiä rajat ylittävissä hankkeissa, kuten digitaalisessa transformaatiossa, ulkoistuksissa, tuotekehityksessä sekä teknologiakeskeisissä yrityskaupoissa, pääomasijoituksissa ja riita-asioissa. Ennen Castrén & Snellmanille tuloaan hän on toiminut osakkaana liikejuridiikkaan keskittyneessä asianajotoimisto Inventiossa. Kansainväliset asianajoalaa arvioivat hakemistot, kuten Chambers Europe ja The Legal 500, sijoittavat Topin Suomen johtavien neuvonantajien joukkoon.

Lisäksi tiimi täydentyy kolmella erinomaisella teknologiajuridiikan osaajalla, kun Castrén & Snellmanin joukkoon liittyvät myös Onni Ogbeide, Joel Aaltonen ja Teo Sommardal.

Liittyessään Castrén & Snellmanin Data ja teknologia -tiimiin Topi jakaa praktiikan vetovastuun yhdessä Eija Warma-Lehtisen ja Kim Parviaisen kanssa. Eija on Suomessa ja kansainvälisesti yksi tietosuojajuridiikan kärkinimistä, joka neuvoo yrityksiä muun muassa tietosuojatarkastuksissa sekä niitä koskevissa riita- ja rikosprosesseissa. Kim on pitkän linjan immateriaalioikeusjuristi, jonka erityisalaa ovat digitaalisen maailman sääntelyyn liittyvä neuvonta sekä riitojen ratkaiseminen.

Uusimmat referenssit

Avustimme Jolt Capitalia ja Tesiä niiden sijoittaessa VEV:iin, joka on johtava kaupallisten ajoneuvokalustojen sähköistysratkaisujen tarjoaja. Jolt Capitalin johdolla toteutettu sijoitus, jossa Tesi osallistui rinnakkaissijoittajana, tukee VEV:n seuraavaa kasvuvaihetta ja laajentumista Euroopassa. Osana järjestelyä VEV:stä tuli itsenäinen yhtiö Vitolin omistusosuuden siirtyessä sijoittajille. Vitolin perustama VEV tarjoaa kokonaisvaltaisia kaluston sähköistysratkaisuja, jotka kattavat kalustostrategian, latausinfrastruktuurin, energiapalvelut ja operatiiviset palvelut. Yhtiön VEV IQ -alusta tukee yli 6 000 sähköistä hyötyajoneuvoa eri puolilla Eurooppaa, ja ratkaisuja on otettu käyttöön yli 600 kohteessa kuljetus-, logistiikka- ja jätehuoltosektoreilla. Jolt Capital on eurooppalaisiin syväteknologiayhtiöihin keskittyvä pääomasijoittaja. Tesi on suomalainen valtion omistama sijoitusyhtiö, joka edistää suomalaisten yritysten kasvua, uudistumista ja kansainvälistymistä sijoitustoiminnan keinoin. Avustimme Jolt Capitalia ja Tesiä transaktion oman pääoman ehtoiseen rahoitukseen ja strukturointiin liittyvissä kysymyksissä. Kansainvälinen asianajotoimisto Goodwin avusti sijoittajia VEV:n ostoon liittyvissä asioissa.
Julkaistu 10.9.2026
VR-Yhtymä Oyj eli VR Group on Suomen valtion omistama liikenne- ja logistiikkakonserni, joka operoi Suomessa rautatieliikenteen henkilö- ja tavarakuljetuksia ja toimii myös Ruotsin markkinoilla. Yhtiö tarjoaa matkustus-, logistiikka- ja kunnossapitopalveluita, ja sillä on takanaan yli 160 vuoden kokemus vastuullisen liikkumisen kehittämisestä. Avustamme VR Groupia immateriaalioikeudellisissa asioissa osana yhtiön laajempaa brändinsuojaustyötä. Toimeksiantoihin on kuulunut muun muassa tekijänoikeuksiin, mallioikeuksiin ja tavaramerkkeihin liittyvää neuvontaa, jossa on tarkasteltu yhtiön visuaalisen ilmeen, mukaan lukien sen tunnusomaisen vihreän värin, suojaamista kuljetuspalveluiden yhteydessä osana kokonaisvaltaista suojausstrategiaa. VR Group on myös saanut tunnustusta tekemästään johdonmukaisesta brändityöstä. Keskuskauppakamarin asiantuntijaraati valitsi VR:n Vuoden brändi 2026 -kilpailun voittajaksi. Kilpailun arvioinnissa brändejä tarkasteltiin laajasti muun muassa niiden tarinan, strategisen roolin, uusiutumisen ja immateriaalioikeudellisen suojauksen näkökulmasta, ja raati totesi, että VR:n brändissä sen suojaamisen merkitys on ymmärretty osana kokonaisvaltaista strategiaa. 
Julkaistu 9.9.2026
Avustimme NoHo Partners Oyj:tä 50 miljoonan euron senioriehtoisen vakuudellisen vaihtuvakorkoisen joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskussa. Joukkovelkakirjalainan laina-aika on neljä vuotta ja se erääntyy 10.9.2030. Joukkovelkakirjalainalle maksetaan kolmen kuukauden EURIBOR-korkoa lisättynä 4,375 prosenttiyksikön vuotuisella marginaalilla. Joukkovelkakirjat allokoitiin kotimaisille ja ulkomaisille sijoittajille. Avustimme NoHo Partnersia myös yhtiön uuden senioriehtoisen vakuudellisen lainasopimuksen neuvottelussa. Lainasopimus käsittää 60 000 000 euron määräaikaislainajärjestelyn (term loan facility), 10 000 000 euron investointilainajärjestelyn (capex facility) ja 27 000 000 euron luottolimiittijärjestelyn (revolving credit facility). ”Olemme ilahtuneita sijoittajien osoittamasta mielenkiinnosta joukkovelkakirjalainaa kohtaan, mikä kertoo luottamuksesta yhtiön strategiaan. Joukkovelkakirjalainan onnistunut liikkeeseenlasku yhdessä uuden lainasopimuksen kanssa pidentää rahoituksemme maturiteettia ja mahdollistaa yhtiön kasvustrategian toteuttamisen myös jatkossa. Haluan kiittää kaikkia sijoittajia osallistumisesta sekä yhteistyöpankkia joukkovelkakirjalainan hyvästä toteutuksesta” , sanoo NoHo Partnersin toimitusjohtaja Jarno Suominen. OP Yrityspankki Oyj toimi joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskun pääjärjestäjänä. NoHo Partners on vuonna 1996 perustettu suomalainen ravintola-alan palveluihin erikoistunut konserni ja pohjoiseurooppalaisen ravintolamarkkinan luova uudistaja. Vuonna 2013 ensimmäisenä suomalaisena ravintolatoimijana Nasdaq Helsinkiin listautunut yhtiö on kasvanut voimakkaasti koko historiansa ajan. NoHo Partnersin visiona on olla Pohjois-Euroopan johtava ravintolatoimija.
Julkaistu 4.9.2026
Avustimme Tritonin omistamaa Geia Groupiin kuuluvaa Topfoods Oy:tä, sen ostaessa Oy Delice Plus Ab:n, suomalaisen kakkujen ja leivonnaisten toimittajan. Yritysoston myötä Topfoods vahvistaa vähittäiskauppaliiketoimintaansa sekä edelleen lujittaa asemaansa kakku- ja leivonnaissegmentissä. Vuonna 2008 perustettu Topfoods toimittaa valittuja elintarvikkeita ammattikeittiöiden, vähittäiskaupan ja ruokateollisuuden tarpeisiin. 
Julkaistu 4.9.2026