16.12.2019

Teknologian uusi vuosi – asiakirjojen automatisointi osaksi päivittäistä työtä

Castrén & Snellmanin automatisointityökalu Signe otettiin käyttöön toimiston sisällä neljä vuotta sitten nopeuttamaan asiakirjojen luonnostelua. Tämän vuoden tammikuussa Castrén & Snellman ryhtyi tarjoamaan asiakirjojen automatisointiosaamista myös asiakkailleen.

Signen avulla asiakkaat voivat luoda uusia asiakirjoja tehokkaasti automatisointien pohjalta, ja näin luonnosteluun käytettävä aika vähenee. Asiakkaan eniten tarvitsemat asiakirjat, kuten erilaiset sopimukset, ovat aina käyttäjien ulottuvilla.

Signen avulla pääsee kokeilemaan, miten automatisointia voi hyödyntää omassa työyhteisössä. Käytön voi aloittaa useimmin tarvituista asiakirjoista, kuten esimerkiksi salassapitosopimuksesta tai valtakirjasta. Sen jälkeen voi siirtyä laajempien kokonaisuuksien automatisointiin. Portaalimaisesti toimivan Signen kuukausihinta määräytyy automatisoitujen asiakirjojen yhteenlasketun sivumäärän mukaan. Asiakasyrityksen valmiit sopimuspohjat on mahdollista siirtää Signeen ja automatisoida nopeasti, jopa muutamassa päivässä.

Automatisointi vapauttaa aikaa haastaville ja luoville töille

Juridiikkaa tukevan teknologian hyödyntäminen nopeuttaa ja sujuvoittaa asiakirjojen laadintaa kohtuullisin kustannuksin, kun rutiinitehtävät vähenevät. Siitä seuraa monenlaisia etuja, kuten työskentelyn tehostuminen, sopimusneuvotteluiden sujuvoituminen ja riskienhallinnan paraneminen. Teknologia vapauttaa lisäksi aikaa haastaville ja luoville töille. Se siis muuttaa työpäivät muuttavat mielekkäämmiksi.

Uutuutena varsinaisen yhtiökokouksen pöytäkirjat

Castrén & Snellman tarjoaa uutena automatisoituna asiakirjana varsinaisen yhtiökokouksen pöytäkirjan. Automatisoitu pöytäkirja tehostaa yhtiöiden hallinnollista työtä. Se helpottaa pöytäkirjan sisällön ja rakenteen hahmottamista, nopeuttaa osallistujien ja heidän osakemääriensä kirjaamista ja tarjoaa valmiita vaihtoehtoisia sanamuotoja osakeyhtiölain nojalla pakollisiin kohtiin.

Signen avulla esimerkiksi kymmenen yhtiön kokouspöytäkirjat valmistuvat nopeasti yhdellä lomakkeella. Pöytäkirjat ja muut asiakirjat ovat saatavissa suomeksi, englanniksi ja kaksikielisinä versioina.

Castrén & Snellmanin oikeusteknologiatiimi toteuttaa tehokkaat automatisoidut asiakirjat asiakkaidemme tukena. Tutustu Signe- automatisointipalveluumme ja ota yhteyttä Teresa Kauppilaan tai Paula Auraan.

Uusimmat referenssit

Avustimme rahoittajia ja vientitakuulaitoksia Suomen lain oikeudellisena neuvonantajana Easpring Finland New Materials Oy:n Kotkaan rakennettavan katodiaktiivimateriaalia (CAM) valmistavan tehtaan kehittämiseen ja rakentamiseen liittyvässä 514,4 miljoonan euron vihreässä projektirahoituksessa. Lainanottaja Easpring Finland New Materials on Beijing Easpring Material Technologyn, Finnish Minerals Groupin ja LG Energy Solutionin omistama yhteisyritys. Rahoituksen myönsi kuusi kansainvälistä liikepankkia. Société Générale toimi taloudellisena neuvonantajana ja valtuutettuna pääjärjestäjänä yhdessä Natixisin kanssa, ja DNB, ICBC, ING sekä Standard Chartered osallistuivat lainanantajina. Järjestelyä tukivat vientitakuulaitokset Finnvera ja Sinosure. Hanke on merkittävä virstanpylväs Suomelle ja eurooppalaiselle akkuteollisuuden arvoketjulle, sillä se vahvistaa Euroopan omaa katodiaktiivimateriaalien tuotantoa. Katodiaktiivimateriaalit ovat keskeinen komponentti sähköajoneuvoissa ja energian varastoinnissa käytettävissä litiumioniakuissa. Hankkeen ensimmäisen vaiheen valmistuttua Kotkan tehtaan arvioidaan tuottavan vuosittain noin 60 000 tonnia katodiaktiivimateriaalia. Tehtaasta tulee yksi Euroopan suurimmista CAM-tuotantolaitoksista, ja se tulee toimittamaan materiaaleja johtaville akkuvalmistajille eri puolilla Eurooppaa. 
Julkaistu 21.7.2026
Toimimme Delta Capacityn neuvonantajana rakennusvalmiina olevan Karppion energiavarastointiprojektin (BESS) hankinnassa Helios Nordic Energyltä. Delta Capacity toteuttaa hankkeen yhdessä Strioga Family Foundationin kanssa. Karppion BESS-hanke sijaitsee Teuvalla, ja sen kapasiteetti on 125 MW / 300 MWh. Delta Capacity vastaa hankkeen loppukehityksestä ja käyttöönotosta, joka on suunniteltu vuodelle 2027, sekä toimii hankkeen pitkäaikaisena hankekehittäjänä. Delta Capacity on sveitsiläinen suurten akkuvarastojärjestelmien kehittäjä. Projekti vahvistaa Delta Capacityn kasvavaa pohjoismaista portfoliota.
Julkaistu 20.7.2026
Avustimme Swedbank AB:tä (publ) suomalaisen vähittäiskauppakiinteistösalkun jälleenrahoituksessa. Kiinteistösalkku on Trophin suomalaisten tytäryhtiöiden omistuksessa. Trophi on Pohjoismaiden johtava päivittäistavarakauppavetoisiin vähittäiskauppakiinteistöihin keskittyvä kiinteistöyhtiö, jonka kiinteistösalkkuun kuuluu 278 kohdetta Ruotsissa ja Suomessa. Suomi on Trophille edelleen kehittyvä ja strategisesti tärkeä markkina, ja sen osuus yhtiön vuokratuotoista ja kiinteistöjen arvosta on noin 30 prosenttia. 
Julkaistu 17.7.2026
Toimimme HANZA:n suomalaisena oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa Fortaco Finlandin teräsrakenne- ja kokoonpanoliiketoiminnat. Järjestely toteutetaan liiketoiminta- ja osakekauppana, ja se kattaa Fortaco Finlandin teräsrakenne- ja kokoonpanoliiketoiminnat Suomessa sekä kahden virolaisen ja kahden puolalaisen tytäryhtiön osakkeet. Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2026 viimeisen neljänneksen aikana.  Kaupan toteutuminen edellyttää tavanomaisten ehtojen täyttymistä ja viranomaishyväksyntöjä. HANZA on vuonna 2008 perustettu ruotsalainen konepajateollisuuden ja elektroniikan sopimusvalmistusta harjoittava yritys, joka on listattu Nasdaq Tukholman päälistalla. HANZA:lla on noin 5 000 työntekijää, ja sen vuosittainen liikevaihto on noin 10 miljardia Ruotsin kruunua. Avustamme HANZA:a tässä transaktiossa yhteistyössä ruotsalaisen asianajotoimisto Lindahlin kanssa.
Julkaistu 15.7.2026