22.3.2018

Korkein hallinto-oikeus äänesti lääkäriyhtiöjärjestelyn olevan veronkiertoa

KHO antoi 21.3.2018 3-2 äänestyksen jälkeen vuosikirjaratkaisun, jolla yleisen veronkiertonormin soveltamiseen liittyvä epävarmuutta lisättiin entisestään. Samalla heikennettiin verotuksen yleistä ennustettavuutta.

Ratkaisussaan KHO painotti jälleen järjestelyn liiketaloudellisten perusteiden suhteellista ohuutta ja sovelsi yleistä veronkiertonormia laajentamaan myös työpanososinkoja koskevan erityissäännöksen soveltamisalaa.

Ratkaisu KHO:2018:40 koski lääkäriosakkaan tuloverotusta järjestelyssä, jossa lääkärin omistama osakeyhtiö toimi vastuunalaisena yhtiömiehenä kommandiittiyhtiössä. Kullekin vastuunalaiselle yhtiömiehelle oli perustettu kommandiittiyhtiöön oma tulosyksikkö, jonka liikevaihto oli muodostunut kunkin lääkäriosakkaan suorittaman työn perusteella.

KHO:n mukaan kommandiittiyhtiön voitosta kertyisi vastuunalaisena yhtiömiehenä toimivan osakeyhtiön osakkaalle osinkotuloa ilman työpanososinkoihin liittyviä veroseuraamuksia, jos voitto verotettaisiin omistusrakenteen yksityisoikeudellisen muodon mukaisesti.

KHO katsoi tämän olevan tuloverolain näkökulmasta lain tarkoituksen vastaista veroetua ja sovelsi verotusmenettelystä annetun lain 28 §:n yleistä veronkiertosäännöstä, vaikka kyseinen tilanne ei kuulunutkaan työpanososinkoa koskevan 33 b §:n 3 momentin sanamuodon mukaiseen soveltamisalaan.

Toimintamallin katsottiin pyrkivän veronkiertoon

Verohallinto oli oikaisupäätöksellään aiemmin lisännyt lääkäriosakkaan ansiotuloihin työpanososingon luontoisen tulon. Myöhemmin myös hallinto-oikeus vahvisti Verohallinnon päätöksen oikeaksi sillä perusteella, että järjestelyn oikeudellinen muoto ei kokonaisuutena ja sen objektiivisesti arvioitujen todellisten tarkoitusperien mukaisesti tarkasteltuna vastannut asian varsinaista luonnetta ja tarkoitusta.

KHO piti Verohallinnon ja hallinto-oikeuden linjan voimassa ja totesi, että vaikka verovelvollisella on lähtökohtaisesti oikeus valita erilaisista toimintavaihtoehdoista verotuksellisesti edullisin menettely, verotuksessa on pyrittävä arvioimaan tehtyjä toimenpiteitä niiden tosiasiallisen taloudellisen luonteen mukaan.

KHO totesi, että kyseessä ollut kommandiittiyhtiön käyttöön perustuva toimintamalli on ollut liiketaloudellisilta perusteiltaan suhteellisen ohut ja osin keinotekoinen. Sen mukaan toimintamallilla saavutettava hyöty liittyi lähinnä osakkaalle kertyvän voitonjaon verotukseen.

Eriävä mielipide työpanososinkoa koskevasta tuloverolain säännöstä

Ratkaisussa on syytä huomioida myös äänestyksessä vähemmistöön jääneiden oikeusneuvosten kanta, joka vaikuttaa juridisesti hyvin perustellulta.

Eri mieltä olleet oikeusneuvokset ja asian esittelijä olisivat hyväksynyt valituksen. Heidän mukaansa työpanososinkoa koskevaa tuloverolain säännöstä, joka on säädetty vasta veronkiertosäännöksen jälkeen, on pidettävä erityisenä veronkiertämissäännöksenä, jonka soveltamisala on tarkkarajainen ja ilmaistu säännöksessä itsessään. Näin ollen kyseisen erityissäännöksen soveltamisalaa ei voisi yleisen veronkiertämissäännöksen turvin laajentaa kattamaan myös kommandiittiyhtiössä tapahtuvaa voitonjakoa. 

Uusimmat referenssit

Avustimme pääsijoittaja (lead investor) Ugly Duckling Venturesia Skyforan 6,5 miljoonan euron rahoituskierroksella. Sijoituskierrokseen osallistuivat myös Eviny Ventures, LUMO Labs ja EIC Fund sekä rahoittajana Business Finland. Sijoitus tukee Skyforan säätiedusteluratkaisujen kaupallista skaalaamista, kumppanuuksien laajentamista teleoperaattoreiden, ennustepalveluiden ja meteorologisten toimijoiden kanssa sekä tiimin kasvua. Skyfora on suomalainen yhtiö, joka kehittää korkean resoluution säätiedusteluratkaisuja patentoidulla teknologialla, joka hyödyntää olemassa oleviin infrastruktuureihin, kuten televerkkoihin, sijoitettuja GNSS-vastaanottimia. Ratkaisut hyödyntävät uusia datalähteitä seuraavan sukupolven tekoälypohjaisten sääennusteiden kehittämisessä ja tukevat päätöksentekoa sääherkillä toimialoilla. Ugly Duckling Ventures on Kööpenhaminassa toimiva varhaisen vaiheen pääomasijoittaja, joka keskittyy pohjoismaisiin B2B-teknologiayhtiöihin erityisesti terveysteknologian, resilienssiteknologian ja yrityspalveluiden aloilla.
Julkaistu 10.6.2026
Neuvoimme General Atlanticia sen johtaessa ICEYE:n miljardin euron Series F -rahoituskierrosta, jossa yhtiön arvostus nousi yli 10 miljardiin euroon. ICEYE keräsi rahoituskierroksella 450 miljoonaa euroa (520 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria) uutta kasvupääomaa. Kierrosta johtaneen General Atlanticin lisäksi muita sijoittajia kierroksella olivat Solidium, Tesi, Varma, Ilmarinen, Lifeline Ventures, Nokia, Qatar Investment Authority (QIA) ja TCV. Kierroksen koko ylittää miljardi euroa yhdessä osakeannin lisäksi toteutettujen osakekauppojen kanssa. ICEYE on maailman johtava avaruudesta saatavan tiedustelutiedon toimittaja, joka tarjoaa jatkuvan seurannan kyvykkyyksiä muutosten havaitsemiseksi ja niihin reagoimiseksi missä tahansa maapallolla. Yhtiö operoi maailman suurinta ja edistyneintä SAR-tutkasatelliittikonstellaatiota. General Atlantic on johtava kansainvälinen pääomasijoittaja, jolla on lähes viidenkymmenen vuoden kokemus pääoman ja strategisen näkemyksen tarjoamisesta yli 885 yritykselle historiansa aikana. Maaliskuun 2026 lopussa General Atlantic hallinnoi noin 126 miljardia Yhdysvaltain dollarin varoja eri sijoitusstrategioissaan. Neuvoimme transaktiossa General Atlanticia yhdessä kansainvälisen asianajotoimiston Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrisonin kanssa.
Julkaistu 9.6.2026
Avustimme Oomi Solar Oy:tä aurinkovoimapuisto- ja sähkövarastohankkeen myynnissä Tuulipolar Oy:lle. Järjestely koski Tornioon rakennettavaa 24 MWp aurinkovoimalaa sekä 36 MW / 70 MWh sähkövarastoa (BESS). Tuulipolar Oy toimii voimalan omistajana ja operoijana, ja Oomi Solar Oy vastaa voimalan suunnittelusta ja rakentamisesta. Hanke muodostaa maailman pohjoisimman teollisen hybridivoimalakokonaisuuden, joka edistää Suomen energiajärjestelmän vihreää siirtymää lisäämällä uusiutuvan energian tuotantoa ja sähkövarastointikapasiteettia Pohjois-Suomessa. Hybridivoimalaratkaisu mahdollistaa tuotannon optimoinnin sekä aktiivisen osallistumisen sähkömarkkinoille ja reservipalveluihin, mikä parantaa hankkeen kannattavuutta ja tukee sähköjärjestelmän tasapainoa ympäri vuoden. Hybridivoimalan tuotannon arvioidaan alkavan vuonna 2028. Oomi Solar Oy on kotimainen uusiutuvan energian asiantuntija jo lähes 200 MW rakennetun aurinkovoimakapasiteetin kokemuksella. Oomi Solar Oy auttaa yrityksiä ja yhteisöjä vauhdittamaan vihreää siirtymää tarjoamalla kokonaisvaltaisia ratkaisuja: aurinkovoimaloita, sähkövarastoja ja niihin liittyviä elinkaaripalveluja hankekehityksestä ylläpitoon. Omi Solar Oy:ssä työskentelee yli 20 energia-alan asiantuntijaa ja se toimittaa aurinkovoimalaprojekteja ympäri Suomea. Yhtiön visio on olla Suomen halutuin aurinkovoima- ja energiaratkaisukumppani.
Julkaistu 5.6.2026
Avustimme United Bankersia kolmen hoivakiinteistön myynnissä Kinland AS:lle. Rakennukset ovat valmistuneet vuosien 2021 ja 2022 välillä, ja niillä on korkeat tekniset- ja ympäristöstandardit. Kaikki kolme kiinteistöä ovat täysin vuokrattuja. Portfolion jäljellä oleva painotettu keskimääräinen vuokra-aika on 13 vuotta.
Julkaistu 1.6.2026