12.11.2021

Ulkomailla perustetun yhtiön verovelvollisuus muuttuu, jos päätökset tehdään Suomessa

Vuoden 2021 alusta alkaen yhtiö, jonka tosiasiallinen johtopaikka on Suomessa, on ollut Suomessa yleisesti verovelvollinen maailmanlaajuisista tuloistaan, riippumatta siitä, mihin valtioon yhtiö on perustettu. Tätä ennen ulkomaiset yhteisöt on katsottu Suomessa aina rajoitetusti verovelvollisiksi.

Suomi ei ole tässä sääntelyssä poikkeus, sillä muun muassa Norjassa, Tanskassa, Saksassa, Isossa-Britanniassa ja Alankomaissa vastaavaa sääntelyä on jo voimassa. Mahdollinen kaksinkertainen verotus poistetaan Suomea sitovien verosopimusten mukaan.

Tosiasiallisen johtopaikan määritelmä on laaja: se sijaitsee paikassa, jossa yhteisön hallitus tai muu päätöksentekoelin tekee yhteisön tärkeimmät ylintä päivittäistä johtamista koskevat päätökset. Arvioinnissa otetaan kuitenkin huomioon myös muut organisaatioon ja liiketoimintaan liittyvät olosuhteet.

Miten tosiasiallinen johtopaikka määräytyy?

Jos hallituksen kokoukset järjestetään etäyhteydellä, johtopaikkaa arvioidaan sen mukaan, mistä kokoukseen liitytään. Jos siis ulkomailla rekisteröidyn yhtiön hallitus osallistuu kokoukseen Suomessa, päätöksenteko tapahtuu Suomessa. Jos kokoukseen osallistutaan useasta eri paikasta, tosiasiallista johtopaikkaa arvioidaan yhtiön pääkonttorin tai muun toimeenpanevan johdon sijainnin mukaan.

Toisaalta tosiasialliselta johtopaikalta edellytetään riittävää pysyvyyttä. Siten esimerkiksi pandemian vuoksi tehdyt tilapäiset järjestelyt ja videon välityksellä hoidetut kokoukset eivät muodosta Suomeen tosiasiallista johtopaikkaa. Tämä kuitenkin edellyttää, että hyväksikin havaittu toimintamalli jää väliaikaiseksi.

Ulkomailla sijaitsevien konserniyhtiöiden osalta on hyvä erottaa toisistaan konsernin ylin strateginen johtaminen ja ulkomaisen konserniyhtiön päivittäisen toiminnan johtaminen. Esimerkiksi konsernin holding-yhtiön tosiasiallinen johtopaikka voi olla suomalaisessa emoyhtiössä.

Verohallinnon ohjeista huolimatta arviointi on aina tapauskohtaista

Verohallinto on päivittänyt ohjeistustaan uuden sääntelyn myötä. Ohjeissa on annettu esimerkkejä tietyistä soveltamistilanteista, mutta arviointi tulee aina tehdä tapauskohtaisesti. Mahdollisen riskin kartoittamiseksi yrityksen toimintaa on hyvä käydä läpi uuden sääntelyn näkökulmasta. Avustamme mielellämme tilanteenne kartoittamisessa.

Uusimmat referenssit

Toimimme Oomi Oy:n ja Lumme Energia Oy:n yhteisenä oikeudellisena neuvonantajana liiketoimintakaupassa, jossa Lumme Energia yhdistyy Oomiin. Yhdistyminen luo toteutuessaan Suomen suurimman sähkön vähittäismyyjän ja energiapalveluyhtiön, kun kaksi alansa merkittävää toimijaa yhdistyvät. Vuonna 2024 Oomin liikevaihto oli 373,9 miljoonaa euroa ja sen palveluksessa oli noin 110 työntekijää. Lumme Energian liikevaihto samana vuonna oli noin 314,6 miljoonaa euroa, ja sen palveluksessa oli noin 50 työntekijää. Järjestelyn taustalla on sähkömarkkinoiden viimeaikainen kehitys sekä tavoite kehittää kilpailukykyisiä tuotteita ja palveluita. Tavoitteena on myös vahvistaa asiakaskokemusta entisestään, sillä asiakaslähtöisyys on yhdistävä tekijä molemmissa yhtiöissä. Yhdistymisen seurauksena Lumme Energian asiakkuudet siirtyvät Oomille, ja samalla Lumme Energiasta tulee yksi Oomin omistajista. Kaupan toteutuminen edellyttää Suomen Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksyntää.
Julkaistu 29.8.2025
Toimimme Nevel Oy:n rahoittajien suomalaisena neuvonantajana 665 miljoonan euron uudelleenrahoitusjärjestelyssä, johon kuului sekä monivaluuttaisia pankkilainoja että yksityisiä joukkovelkakirjalainoja. Nevel tarjoaa teollisuuden ja kiinteistöjen kehittyneitä infrastruktuuriratkaisuja, jotka ovat tarkoitukseen tehtyjä ja tulevaisuudenkestäviä. Järjestely tukee Nevelin kasvustrategiaa ja asiakkaiden ilmastotavoitteiden saavuttamista.
Julkaistu 20.8.2025
Toimimme WithSecure Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana Diana BidCo Oy:n vapaaehtoisessa julkisessa käteisostotarjouksessa WithSecuren kaikista liikkeeseen lasketuista ja ulkona olevista osakkeista. Ostotarjouksen yhteenlaskettu arvo on noin 299 miljoonaa euroa. Diana BidCo on Suomen lainsäädännön mukaan perustettu yksityinen osakeyhtiö. Sen tulee epäsuorasti omistamaan konsortio, jonka ovat muodostaneet ostotarjousta varten tietyt CVC Capital Partners Plc:n hallinnoimat rahastot ja Risto Siilasmaa. Konsortio uskoo kumppanuuden vahvistavan ja nopeuttavan WithSecuren pitkäaikaista tavoitetta tulla Euroopan luotetuimmaksi yritysten kyberturvallisuuskumppaniksi asettamalla yhtiön johtavaan asemaan yritysten kyberturvallisuuden seuraavalla aikakaudella. WithSecuren osakkeet on listattu Nasdaq Helsingin päälistalla. WithSecure on Euroopassa perustettu kyberturvallisuusyritys, joka auttaa suojaamaan yrityksiä ja panostaa vahvoihin kumppanuuksiin asiakkaiden ja yhteistyökumppaneiden kanssa. Asiakkaat luottavat WithSecureen tuloksiin perustuvassa kyberturvallisuudessa, joka suojaa ja mahdollistaa niiden toiminnan. Ostotarjouksen toteuttaminen on ehdollinen tiettyjen tavanomaisten edellytysten täyttymiselle tai sille, että tarjouksentekijä on luopunut niiden täyttymisen vaatimisesta, sinä päivänä tai siihen päivään mennessä, kun tarjouksentekijä julkistaa ostotarjouksen lopullisen tuloksen. Ostotarjouksen toteuttamisen odotetaan tällä hetkellä tapahtuvan vuoden 2025 viimeisellä vuosineljänneksellä. Arvopaperimarkkinayhdistyksen ostotarjouslautakunta julkisti 4.8.2025 uuden suosituksen (1/2025) hyvästä arvopaperimarkkinatavasta. Suositus käsittelee kohdeyhtiön hallituksen velvollisuuksia tilanteessa, jossa yhtiön merkittävä osakkeenomistaja osallistuu konsortioon.
Julkaistu 8.8.2025
Toimimme jäänmurtajien ja jäävahvisteisten alusten suunnitteluun erikoistuneen Aker Arctic Technology Oy:n neuvonantajana järjestelyssä, jossa Aker Arctic osti Bluetech Finland Oy:n. Sopimuksen myötä Aker Arctic ja Bluetech siirtyivät yhtiöiden omistamista varten perustetun Arctic Marine Technology Group Oy:n omistukseen. Arctic Marine Technology Groupin omistavat Teollisuussijoitus (Tesi) ja ABB eli Aker Arcticin nykyiset osakkeenomistajat. Järjestelyn toteuttaminen edellytti työ- ja elinkeinoministeriön hyväksyntää sekä muiden tavanomaisten ehtojen täyttymistä. Aker Arctic Technology Oy on yksityinen yritys, joka on erikoistunut jäänmurtajien ja jäävahvisteisten alusten teknologiakehitykseen, suunnitteluun, insinöörityöhön, erikoistuotteisiin, konsultointiin ja testauspalveluihin. Bluetech Finland Oy on risteily-, ro-pax- ja rahtialusten suunnitteluun erikoistunut yritys, joka tarjoaa suunnittelupalveluita laivanvarustamoille, telakoille ja meriteollisuuden toimittajille.
Julkaistu 26.6.2025