18.6.2025

Muutos voi mahdollistaa kasvun

”Elämme poikkeuksellisia aikoja”, on ehditty lausua moneen kertaan 2020-luvulla. Tänäänkin markkinat puntaroivat sekä globaalia kauppasotaa että ihan oikeaa sotaa Euroopassa sekä niiden rinnalla historiallisen suurta teknologista murrosta. Markkinoiden odotukset eivät enää perustu tasaisiin jaksoihin. Poikkeukselliset ajat ovat uusi normaali, johon yritysten on sopeuduttava.

Muutos voi haastaa, mutta se myös energisoi ja avaa ovia kasvulle. Olemme saaneet olla mukana, kun uudet innovaatiot esimerkiksi kvanttiteknologian, kyberturvallisuuden, terveysteknologian, kiertotalouden, satelliittiteknologian ja puhtaan energian aloilla synnyttävät järjestelyjä ja vetävät puoleensa pääomaa. Castrén & Snellmanin osaajakunta, vahvempana kuin koskaan, auttaa asiakkaita hyödyntämään mahdollisuudet toimialasta riippumatta.

Uudessa ajassa korostuu myös kumppaneiden muuntautumiskyky. Tehtävämme on auttaa asiakkaitamme varautumaan tulevaan ja näyttää askelmerkit uusissa tilanteissa. Sopimuksilta odotetaan ketteryyttä, ja tiimeiltä räjähtävää lähtönopeutta, kokemuksen tuomaa varmuutta sekä kirkasta ajattelua.

Tekoälyn hyödyntämisessä päämäärä on asiakkaidemme kanssa yhteinen. Näemme teknologiassa valtavasti potentiaalia nostaa juridisen työn laatu ja nopeus uudelle tasolle ja siirtää vieläkin enemmän painoa strategiseen työhön yhdessä asiakkaidemme kanssa. Olemme kehityksessä pitkällä ja haluamme jakaa oppimme. Lukuisat hyvät keskustelut ovat saaneet paljon kiitosta. 137-vuotiaan Castrén & Snellmanin hengen mukaisesti olemme tarttuneet tähänkin muutokseen rohkeasti, asiakaslähtöisesti ja yhteistyölle rakentaen.

On ollut kunnia päästä luotsaamaan toimistoamme ja tutustua vieläkin laajemmin teihin, hyvät asiakkaamme.

Aurinkoista kesää!

Uusimmat referenssit

Avustimme rahoittajia ja vientitakuulaitoksia Suomen lain oikeudellisena neuvonantajana Easpring Finland New Materials Oy:n Kotkaan rakennettavan katodiaktiivimateriaalia (CAM) valmistavan tehtaan kehittämiseen ja rakentamiseen liittyvässä 514,4 miljoonan euron vihreässä projektirahoituksessa. Lainanottaja Easpring Finland New Materials on Beijing Easpring Material Technologyn, Finnish Minerals Groupin ja LG Energy Solutionin omistama yhteisyritys. Rahoituksen myönsi kuusi kansainvälistä liikepankkia. Société Générale toimi taloudellisena neuvonantajana ja valtuutettuna pääjärjestäjänä yhdessä Natixisin kanssa, ja DNB, ICBC, ING sekä Standard Chartered osallistuivat lainanantajina. Järjestelyä tukivat vientitakuulaitokset Finnvera ja Sinosure. Hanke on merkittävä virstanpylväs Suomelle ja eurooppalaiselle akkuteollisuuden arvoketjulle, sillä se vahvistaa Euroopan omaa katodiaktiivimateriaalien tuotantoa. Katodiaktiivimateriaalit ovat keskeinen komponentti sähköajoneuvoissa ja energian varastoinnissa käytettävissä litiumioniakuissa. Hankkeen ensimmäisen vaiheen valmistuttua Kotkan tehtaan arvioidaan tuottavan vuosittain noin 60 000 tonnia katodiaktiivimateriaalia. Tehtaasta tulee yksi Euroopan suurimmista CAM-tuotantolaitoksista, ja se tulee toimittamaan materiaaleja johtaville akkuvalmistajille eri puolilla Eurooppaa. 
Julkaistu 21.7.2026
Toimimme Delta Capacityn neuvonantajana rakennusvalmiina olevan Karppion energiavarastointiprojektin (BESS) hankinnassa Helios Nordic Energyltä. Delta Capacity toteuttaa hankkeen yhdessä Strioga Family Foundationin kanssa. Karppion BESS-hanke sijaitsee Teuvalla, ja sen kapasiteetti on 125 MW / 300 MWh. Delta Capacity vastaa hankkeen loppukehityksestä ja käyttöönotosta, joka on suunniteltu vuodelle 2027, sekä toimii hankkeen pitkäaikaisena hankekehittäjänä. Delta Capacity on sveitsiläinen suurten akkuvarastojärjestelmien kehittäjä. Projekti vahvistaa Delta Capacityn kasvavaa pohjoismaista portfoliota.
Julkaistu 20.7.2026
Avustimme Swedbank AB:tä (publ) suomalaisen vähittäiskauppakiinteistösalkun jälleenrahoituksessa. Kiinteistösalkku on Trophin suomalaisten tytäryhtiöiden omistuksessa. Trophi on Pohjoismaiden johtava päivittäistavarakauppavetoisiin vähittäiskauppakiinteistöihin keskittyvä kiinteistöyhtiö, jonka kiinteistösalkkuun kuuluu 278 kohdetta Ruotsissa ja Suomessa. Suomi on Trophille edelleen kehittyvä ja strategisesti tärkeä markkina, ja sen osuus yhtiön vuokratuotoista ja kiinteistöjen arvosta on noin 30 prosenttia. 
Julkaistu 17.7.2026
Toimimme HANZA:n suomalaisena oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa Fortaco Finlandin teräsrakenne- ja kokoonpanoliiketoiminnat. Järjestely toteutetaan liiketoiminta- ja osakekauppana, ja se kattaa Fortaco Finlandin teräsrakenne- ja kokoonpanoliiketoiminnat Suomessa sekä kahden virolaisen ja kahden puolalaisen tytäryhtiön osakkeet. Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2026 viimeisen neljänneksen aikana.  Kaupan toteutuminen edellyttää tavanomaisten ehtojen täyttymistä ja viranomaishyväksyntöjä. HANZA on vuonna 2008 perustettu ruotsalainen konepajateollisuuden ja elektroniikan sopimusvalmistusta harjoittava yritys, joka on listattu Nasdaq Tukholman päälistalla. HANZA:lla on noin 5 000 työntekijää, ja sen vuosittainen liikevaihto on noin 10 miljardia Ruotsin kruunua. Avustamme HANZA:a tässä transaktiossa yhteistyössä ruotsalaisen asianajotoimisto Lindahlin kanssa.
Julkaistu 15.7.2026