7.4.2020

Verohallinnon julkaisemat joustotoimenpiteet yrityksille epidemian aikana

Verohallinto on julkaissut viime viikkoina useita joustotoimenpiteitä helpottamaan koronavirusepidemian (COVID-19) aiheuttamaa poikkeustilannetta. Verohallinnon ja valtiovarainministeriön tavoitteena on helpottaa yritysten tilannetta muun muassa kassavirtaongelmia ja raportointia helpottavilla toimenpiteillä. Alla on lyhyesti kerrottu olennaisista joustoista, jotka jäävät vielä toistaiseksi yritysten talouden ja likviditeetin parantamisen näkökulmasta maltillisiksi.

VEROJEN HELPOTETTU MAKSUJÄRJESTELY

Yritykset voivat maksukyvyn heikennyttyä hakea maksujärjestelyä tulo- ja arvonlisäveroille. Koronaviruksen aiheuttaman poikkeuksellisen tilanteen vuoksi Verohallinto pyrkii helpottamaan maksujärjestelyn ehtoja.  Tämän lisäksi hallitus antoi eduskunnalle 2.4. hallituksen esityksen (HE 33/2020 vp) tilapäisestä viivästyskoron alentamisesta niiden verojen osalta, jotka kuuluvat maksujärjestelyyn.

Helpotettua maksujärjestelyä on voinut hakea OmaVeron kautta 25.3.2020 alkaen. Tästä päivästä alkaen käsittelyssä oleviin maksujärjestelypyyntöihin liittyviä veroja ei lähetetä ulosottoon eikä yrityksen verovelkaa julkaista verovelkarekisterissä tai protestilistalla.

Maksujärjestelyn maksuaika pitenee ja viivästyskorko alenee tilapäisesti. Maksujärjestelyn mukainen ensimmäinen maksuerä on nykyisen yhden kuukauden sijaan vasta kolmen kuukauden päästä maksujärjestelyn hyväksymisestä. Verohallinto lisää maksujärjestelyn jälkeen syntyneet uudet verovelat automaattisesti maksujärjestelyyn 31.5.2020 asti.

Maksujärjestelyssä olevien verojen viivästyskorko alenee hallituksen esityksen mukaan seitsemästä prosentista neljään prosenttiin. Alennettua korkoa sovellettaisiin vain sellaisiin maksujärjestelyn veroihin, jotka ovat erääntyneet 1.3.2020 jälkeen.

Maksujärjestelyyn pääsyn edellytyksenä on, että yrityksellä ei ole veroja ulosotossa ja että yritys on antanut kaikki veroilmoitukset sekä tulorekisteriin annettavat palkkatietoilmoitukset ja työnantajan erillisilmoitukset.

Koronatilanne tai siitä aiheutuneet maksuvaikeudet eivät lähtökohtaisesti ole peruste viivästyskoron poistamiselle. Viivästyskoron perimättä jättämistä voi kuitenkin hakea OmaVerossa erityisestä syystä. Tällainen erityinen syy voi tulla kyseeseen silloin, kun verot on maksettu myöhässä äkillisen sairastumisen tai karanteenin vuoksi eikä verovelvollisella ole ollut mahdollisuutta hoitaa verojen maksua ajallaan.

TULOVEROTUKSEN JOUSTOT

Tuloverotuksen saralla Verohallinto on ilmoittanut seuraavista joustoista:

Edellä mainittuja joustoja on kuitenkin erikseen anottava ja esitettävä perustelut alentamiselle, lisäajan antamiselle tai myöhästymismaksun perimättä jättämiselle.

ARVONLISÄVEROTUKSEN MYÖHÄSTYMISMAKSUJEN PERIMÄTTÄ JÄTTÄMINEN JA PALAUTUSTEN KÄSITTELYN TEHOSTAMINEN

Arvonlisäveron tai muiden oma-aloitteisten verojen ilmoitusten jättämiseen ei ole mahdollista saada lisäaikaa. Verovelvollinen voi kuitenkin pyytää, että myöhästymismaksu jätetään perimättä. Myöhästymismaksun perimättä jättäminen on mahdollista, jos ilmoittaminen on estynyt tai myöhästynyt erityisestä syystä, esimerkiksi sairastumisen vuoksi.

Verohallinto on lisäksi ilmoittanut, että arvonlisäveron palautusten käsittelyä tehostetaan.

VALMISTEVEROJEN JA AUTOVEROJEN MAKSUN LYKKÄYS

Autoverolle ja valmisteverolle ei ole mahdollista hakea maksujärjestelyä, mutta veron maksuun voidaan hakea lykkäystä.

Koronavirusepidemian tilanne muuttuu nopeasti, ja tämä teksti on julkaistu alun perin 26.3.2020 ja päivitetty 8.4.2020.  

 

Uusimmat referenssit

Avustamme Prisma Properties AB:ta sen sopiessa Kesko Oyj:n kanssa kymmenen päivittäistavarakauppakiinteistön sale and leaseback -järjestelystä. Kaupan arvo on noin 59 miljoonaa euroa, ja kohteet sijaitsevat Sastamalassa, Jyväskylässä, Lappeenrannassa, Vihdissä, Oulussa, Saarijärvellä, Limingassa, Imatralla, Loviisassa ja Eurajoella.  Järjestelyn yhteydessä kohteet vuokrataan Keskolle Oyj:lle vuokrasopimuksilla, joiden painotettu keskimääräinen vuokra-aika on 11,6 vuotta. Kohteet edustavat tunnettuja myymäläkonsepteja, kuten K-Citymarket, K-Supermarket ja K-Market.
Julkaistu 20.11.2025
Toimimme Oomi Oy:n ja Lumme Energia Oy:n yhteisenä oikeudellisena neuvonantajana liiketoimintakaupassa, jossa Lumme Energia yhdistyy Oomiin. Yhdistyminen luo toteutuessaan Suomen suurimman sähkön vähittäismyyjän ja energiapalveluyhtiön, kun kaksi alansa merkittävää toimijaa yhdistyvät. Vuonna 2024 Oomin liikevaihto oli 373,9 miljoonaa euroa ja sen palveluksessa oli noin 110 työntekijää. Lumme Energian liikevaihto samana vuonna oli noin 314,6 miljoonaa euroa, ja sen palveluksessa oli noin 50 työntekijää. Järjestelyn taustalla on sähkömarkkinoiden viimeaikainen kehitys sekä tavoite kehittää kilpailukykyisiä tuotteita ja palveluita. Tavoitteena on myös vahvistaa asiakaskokemusta entisestään, sillä asiakaslähtöisyys on yhdistävä tekijä molemmissa yhtiöissä. Yhdistymisen seurauksena Lumme Energian asiakkuudet siirtyvät Oomille, ja samalla Lumme Energiasta tulee yksi Oomin omistajista. Kaupan toteutuminen edellyttää Suomen Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksyntää.
Julkaistu 29.8.2025
Toimimme Nevel Oy:n rahoittajien suomalaisena neuvonantajana 665 miljoonan euron uudelleenrahoitusjärjestelyssä, johon kuului sekä monivaluuttaisia pankkilainoja että yksityisiä joukkovelkakirjalainoja. Nevel tarjoaa teollisuuden ja kiinteistöjen kehittyneitä infrastruktuuriratkaisuja, jotka ovat tarkoitukseen tehtyjä ja tulevaisuudenkestäviä. Järjestely tukee Nevelin kasvustrategiaa ja asiakkaiden ilmastotavoitteiden saavuttamista.
Julkaistu 20.8.2025
Toimimme WithSecure Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana Diana BidCo Oy:n vapaaehtoisessa julkisessa käteisostotarjouksessa WithSecuren kaikista liikkeeseen lasketuista ja ulkona olevista osakkeista. Ostotarjouksen yhteenlaskettu arvo on noin 299 miljoonaa euroa. Diana BidCo on Suomen lainsäädännön mukaan perustettu yksityinen osakeyhtiö. Sen tulee epäsuorasti omistamaan konsortio, jonka ovat muodostaneet ostotarjousta varten tietyt CVC Capital Partners Plc:n hallinnoimat rahastot ja Risto Siilasmaa. Konsortio uskoo kumppanuuden vahvistavan ja nopeuttavan WithSecuren pitkäaikaista tavoitetta tulla Euroopan luotetuimmaksi yritysten kyberturvallisuuskumppaniksi asettamalla yhtiön johtavaan asemaan yritysten kyberturvallisuuden seuraavalla aikakaudella. WithSecuren osakkeet on listattu Nasdaq Helsingin päälistalla. WithSecure on Euroopassa perustettu kyberturvallisuusyritys, joka auttaa suojaamaan yrityksiä ja panostaa vahvoihin kumppanuuksiin asiakkaiden ja yhteistyökumppaneiden kanssa. Asiakkaat luottavat WithSecureen tuloksiin perustuvassa kyberturvallisuudessa, joka suojaa ja mahdollistaa niiden toiminnan. Ostotarjouksen toteuttaminen on ehdollinen tiettyjen tavanomaisten edellytysten täyttymiselle tai sille, että tarjouksentekijä on luopunut niiden täyttymisen vaatimisesta, sinä päivänä tai siihen päivään mennessä, kun tarjouksentekijä julkistaa ostotarjouksen lopullisen tuloksen. Ostotarjouksen toteuttamisen odotetaan tällä hetkellä tapahtuvan vuoden 2025 viimeisellä vuosineljänneksellä. Arvopaperimarkkinayhdistyksen ostotarjouslautakunta julkisti 4.8.2025 uuden suosituksen (1/2025) hyvästä arvopaperimarkkinatavasta. Suositus käsittelee kohdeyhtiön hallituksen velvollisuuksia tilanteessa, jossa yhtiön merkittävä osakkeenomistaja osallistuu konsortioon.
Julkaistu 8.8.2025