16.11.2020

Uudet counsel-juristit Mikko Heinonen ja Miika Junttila vahvistavat palveluitamme

Palvelumme asiakkaillemme paranevat entisestään, kun kaksi kokenutta counsel-juristia aloittaa Castrén & Snellmanilla 16.11.2020: asianajaja Mikko Heinonen Rahoitus-palvelussa ja Miika Junttila Data ja teknologia -palvelussa.

Mikko Heinonen – monipuolista kokemusta pankki- ja rahoitusalalta

Rahoituspalvelussamme aloittavalla Mikko Heinosella on laaja tausta pankki- ja rahoitusjuridiikasta. Hän on ollut mukana kotimaisissa ja kansainvälisissä toimeksiannoissa pankkien, rahastoyhtiöiden, vakuutuslaitosten ja muiden finanssitoimialan organisaatioiden neuvonantajana. Mikko on työskennellyt aiemmin muun muassa counsel-juristina asianajotoimisto Boreniuksella ja Roschierilla sekä Castrén & Snellmanilla.

Rahoitus-palvelumme vetäjä, osakas Tero Tuomisto toivottaa Mikon tervetulleeksi:

”Olemme todella iloisia saadessamme rahoitusjuridiikan moniottelijana tunnetun Mikon takaisin vahvaan tiimiimme. Mikko vahvistaa meitä entisestään muun muassa projektirahoituksessa, joukkovelkakirjojen liikkeeseenlaskuissa ja vaativissa yrityskaupparahoituksissa.”

”On ilo palata Castrén & Snellmanille. Uskon, että toimiston asiakkaat hyötyvät laajasta osaamisestani erilaisissa rahoitusjärjestelyissä: syndikaattilainoissa, yrityskaupparahoituksessa, kiinteistörahoituksessa, rahoituksen uudelleenjärjestelyissä ja velkamarkkinoiden liikkeeseenlaskuissa”, Mikko kertoo.

Rahoituspalvelumme ovat vahvistuneet tänä syksynä muillakin rekrytoinneilla: Sonja Hänninen on aloittanut senior associate ‑juristina ja Laura Sundström associate-juristina.

Miika Junttila – lakiasiainjohtajan osaamista teknologian transformaatiohankkeista

Miika Junttila teki ennen Castrén & Snellmanille tuloaan pitkän työuran Nokiassa. Hän työskenteli viimeksi Nokian Transformaatio-liiketoimintayksikön lakiasiainjohtajana. Miika toimi Nokian Australian ja Uuden-Seelannin alueen päälakimiehenä lähes viiden vuoden ajan. Miika on muun muassa vastannut Nokian ulkoistus- ja transformaatiohankkeista ja ollut aktiivisesti mukana transaktioissa sekä digitalisaatioprojekteissa.

”Asiakkaamme hakevat digitalisaatiohankkeista lisähyötyä liiketoimintaansa. Olemmekin iloisia ja ylpeitä voidessamme vahvistaa tiimiämme Miikan liiketoimintaymmärryksellä ja osaamisella”, iloitsee osakas Pia Ek, Data ja teknologia -palvelumme vetäjä.

”On innostavaa päästä työskentelemään Castrén & Snellmanille Suomen johtavien teknologiajuristien kanssa. Uskon, että lähes 15 vuoden yritysjuristin kokemuksestani on hyötyä sekä asiakkaillemme että koko tiimillemme”, Miika kertoo.   

Castrén & Snellman on vaativien asianajopalveluiden edelläkävijä. Se palvelee asiakkaita yritysjärjestelyissä, riidanratkaisuissa ja liikejuridiikan muilla erikoisaloilla niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Toimistolla on noin 250 työntekijää, ja sen liikevaihto oli 48 miljoonaa euroa vuonna 2019. Olemme vastuullisuuden edelläkävijä asianajoalalla ja rakennamme kestäviä menestystarinoita.

Lukuisat kansainväliset luokitushakemistot kuten The Legal 500, IFLR1000 ja Chambers Europe sekä asiakastyytyväisyyttä mittaava Prospera luokittelevat palvelumme Suomen parhaimpien joukkoon.

Uusimmat referenssit

Castrén & Snellman toimi neuvonantajana eurooppalaiselle tekoälyinfrastruktuuriyhtiölle Nscalelle tämän suunnitteleman datakeskushankkeen yhteydessä Harjavallassa, Suomessa.Hankkeen kohteena oleva laitos sijoittuu Sievarin teollisuusalueelle. Castrén & Snellmanin neuvonantotehtävät käsittivät alueen hankinta- ja kehittämissopimuksen (SSDA) neuvottelun ja allekirjoittamisen Fortumin kanssa sekä Sievarin alueen alustavan maanmyyntiprosessin Harjavallan kaupungin kanssa. SSDA:n nojalla Fortum tukee Nscalen hankkeen kehitystyön etenemistä, mukaan lukien verkkoliityntäsuunnittelua ja siihen liittyviä lupaprosesseja.
Julkaistu 15.4.2026
Toimimme Taaleri Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana järjestelyssä, jossa Taaleri hankkii 51 prosentin omistusosuuden Nordic Science Investments Oy:stä (NSI). Järjestelyn myötä Taaleri laajentaa toimintaansa deeptech-vetoisiin venture capital -sijoituksiin. Kaupan kautta Taaleri laajentaa pääomarahastotarjoomaansa varhaisen vaiheen venture-rahastoihin sekä tutkimusvetoisten innovaatioiden kaupallistamiseen ja skaalaamiseen. NSI on suomalainen Pohjoismaissa ja Baltiassa toimiva venture capital -rahastomanageri, joka keskittyy varhaisen vaiheen sijoituksiin tutkimus- ja tiedepohjaisiin teknologioihin. Sen kohdeyhtiöt kehittävät muun muassa terveysteknologioita, biotieteitä, edistyksellisiä materiaaleja ja tekoälypohjaisia ratkaisuja. Kasvupääoman lisäksi NSI tukee spinout-yrityksiä strategisella ohjauksella, verkostoilla sekä avustamalla tiimien rakentamisessa liiketoiminnan alkuvaiheessa. NSI:n ensimmäinen, 45 miljoonan euron rahasto NSI Nordic Science I Ky perustettiin vuonna 2024, ja se on tähän mennessä sijoittanut 22 varhaisen vaiheen yhtiöön Suomessa, Ruotsissa ja Baltiassa. Taaleri on sijoittamisen, pääomarahastojen ja vahinkovakuuttamisen asiantuntija, jolla on vahva asema uusiutuvan energian, bioteollisuuden ja asumiseen kohdistuvissa sijoituksissa sekä takausvakuuttamisessa. Taalerilla on pääomarahastoissaan, kanssasijoituksissaan ja yksittäisiin kohteisiin sijoittavissa yhtiöissään hallinnoitavia varoja yhteensä 2,7 miljardia euroa, ja yhtiön palveluksessa on noin 130 henkeä. Taaleri Oyj on listattu Nasdaq Helsingissä. NSI:n perustajat jatkavat järjestelyn jälkeen operatiivisissa rooleissaan. Kaupan toteutuminen edellyttää Finanssivalvonnan hyväksyntää.
Julkaistu 13.4.2026
Järjestimme Eläketurvakeskuksen lakiosastolle kaksi informaatiomuotoilutyöpajaa, joihin osallistui niin juridiikan kuin muidenkin alojen asiantuntijoita. Koulutuksissa sovelsimme oikeusmuotoiluajattelun periaatteita Eläketurvakeskuksen toimialaan ja taustamateriaaleihin hyödyntäen muotoilutyökaluna myös tekoälyä. Osallistujat pitivät heille räätälöityä kokonaisuutta erittäin hyödyllisenä ja kiittivät kouluttajia syvällisestä paneutumisesta Eläketurvakeskuksen lausuntoprosessiin ja toimintaympäristöön. Työpajakokonaisuuden lopputuloksena asiantuntijamme ehdottivat Eläketurvakeskuksen lakiosastolle uutta rakenteellista ja kielellistä mallia lausuntojen ja soveltamisohjeiden kirjoittamiseen. Ehdotus koettiin selkeäksi ja työhön sovellettavaksi. Lisäksi esittelimme joitakin räätälöityjä tekoälykäyttötapauksia, joista asiantuntijat voivat saada tukea entistä tehokkaampaan tekoälyavusteiseen työskentelyyn. Koulutuksen vetivät asiantuntijamme, joilla on juridisen osaamisen lisäksi johtavaa oikeusmuotoilukokemusta. Osallistujat arvostivat asiantuntijoidemme monipuolista osaamista, joka mahdollisti asiantuntevan, luovan ja soveltavan otteen juridiseen kirjoittamiseen. ”C&S loi meille räätälöidyn ja jäsennellyn kokonaisuuden, josta saimme organisaatioille selkeää suuntaa ja josta asiantuntijamme saivat konkreettisia eväitä omaan työhönsä”, sanoo Mari Kuuvalo, Eläketurvakeskuksen lakiosaston osastopäällikkö.
Julkaistu 10.4.2026
Avustimme Aktia Pankki Oyj:tä 80 miljoonan euron suuruisen ensisijaisen lisäpääoman (AT1) joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskussa. Joukkovelkakirjalainalle maksetaan puolivuosittain kiinteää 6,75 prosentin korkoa. Laina on eräpäivätön, ja Aktialla on tiettyjen ehtojen täyttyessä oikeus lunastaa tai ostaa se takaisin lainaehtojen mukaisesti. Joukkovelkakirjalaina laskettiin liikkeeseen 1.4.2026. Lisäksi avustimme Aktiaa joukkovelkakirjalainan ottamisessa kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsinki Oy:n pörssilistalle. Listalleottoa varten laadimme ensimmäisenä Suomessa EU:n jatkoantiesitteen joukkovelkakirjalainalle. EU:n jatkoantiesite otettiin käyttöön esiteasetuksen (EU) N:o 2017/1129 päivityksellä 5.3.2026. EU:n jatkoantiesite on uusi esitetyyppi, jota voivat hyödyntää muun muassa liikkeeseenlaskijat, joiden arvopaperit ovat olleet kaupankäynnin kohteena säännellyllä markkinalla yhtäjaksoisesti vähintään 18 kuukauden ajan ennen uusien arvopapereiden tarjoamista yleisölle tai niiden ottamista kaupankäynnin kohteeksi säännellyllä markkinalla. Jatkoantiesite on ns. perinteistä esitettä yksinkertaisempi, ja sen tarkoituksena on välttää sellaisten tietojen toistamista, jotka liikkeeseenlaskija on jo julkistanut. Nordea Bank Oyj toimi joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskun strukturoinnin neuvonantajana. Nordea Bank Oyj, Danske Bank A/S ja ABN AMRO Bank N.V. toimivat liikkeeseenlaskun pääjärjestäjinä.
Julkaistu 7.4.2026