15.12.2017

Mergermarketilta merkittävä tunnustus Castrén & Snellmanin kattavalle transaktio-osaamiselle

Mergermarket on valinnut Castrén & Snellmanin vuoden 2017 oikeudelliseksi neuvonantajaksi Suomessa. Vuosi on ollut jälleen kerran menestyksekäs toimistomme Yritysjärjestelyt-tiimille. Tiimimme on osallistunut tänä vuonna lukuisiin järjestelyihin, joista kolme merkittävää yrityskauppaa toivat toimistollemme Mergermarketin M&A Legal Adviser of the Year 2017 -palkinnon.

Toimimme Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen oikeudellisena neuvonantajana Ilmarisen ja Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Eteran yhdistymisessä. Järjestelyä pidetään yhtenä merkittävimmistä ja monimutkaisimmista tänä vuonna Suomessa toteutetuista yrityskaupoista.

Olemme myös ainoa asianajotoimisto, joka toimi neuvonantajana molemmissa tänä vuonna Suomessa toteutetuissa julkisissa ostotarjouksissa. Edustimme Comptelia Nokian tekemässä käteisostotarjouksessa ja Spondaa Blackstonen hankkiessa sen. Viimeksi mainittu oli suurin Suomessa koskaan toteutettu kiinteistötransaktio.

–Nämä kolme kauppaa ovat loistavia esimerkkejä siitä, että vaativissa yritysjärjestelyissä tarvitaan usein sekä transaktio-että erikoisalojen osaamista. Ilmarisen ja Eteran yhdistymiseen liittyi erittäin vaativaa sääntelyä. Nokia puolestaan toi Suomen markkinoille uutta käytäntöä toteuttaessaan ostotarjouksen ennen kuin se oli varmistanut, että lunastusmenettelyn edellyttämä 90 prosentin omistusraja ylittyy, toteaa osakas ja Yritysjärjestelyt-palvelun vetäjä Jan Örndahl.

Mergermarket European Awards -kilpailun voittajat valitsee useilla eri toimialoilla toimivista asiantuntijoista muodostuva riippumaton paneeli. Paneelin jäsenet seulovat Mergermarketin keräämien yrityskauppa-aineistojen perusteella asianajotoimistoja, joiden panos on ollut merkittävä lisäarvon tuottamisessa yrityskauppaprosesseihin, asiakkaiden tukemisessa ja luovien ratkaisujen tarjoamisessa monimutkaisiin tilanteisiin.

Olemme innoissamme tästä palkinnosta ja tunnustuksesta. Yrityskauppojen määrä on viime aikoina kasvanut huomattavasti Länsi-Euroopassa, ja Castrén & Snellmanin Yritysjärjestelyt-palvelulla on ollut kunnia olla tänä vuonna mukana erittäin monimutkaisissa järjestelyissä. Kun otetaan huomioon kauppojen määrä ja arvo, olemme tällä hetkellä Suomen osalta Mergermarketin vertailutaulukoiden kärjessä, toimitusjohtaja Sakari Lukinmaa iloitsee.

Uusimmat referenssit

Avustimme United Bankersia kolmen hoivakiinteistön myynnissä Kinland AS:lle. Rakennukset ovat valmistuneet vuosien 2021 ja 2022 välillä, ja niillä on korkeat tekniset- ja ympäristöstandardit. Kaikki kolme kiinteistöä ovat täysin vuokrattuja. Portfolion jäljellä oleva painotettu keskimääräinen vuokra-aika on 13 vuotta.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme Hiab Oyj:n neuvonantajana 1 035 miljoonan dollarin yrityskaupan rahoituksessa. Yrityskaupassa Hiab ostaa Wynnchurch Capital, L.P.:ltä Labrie Environmental Groupin, Pohjois-Amerikan johtavan jäteautojen (RCV) valmistajan. Hiab (Nasdaq Helsinki: HIAB) on maailman johtava tien kuormankäsittelylaitteiden, älykkäiden palvelujen, älykkäiden ja yhdistettyjen ratkaisujen toimittaja. Hiabin liikevaihto vuonna 2025 oli noin 1,6 miljardia euroa ja sillä on noin 4 000 työntekijää. Yhtiö toimii yli 100 maata kattavan maailmanlaajuisen verkoston kautta. Labrie Group on johtava pohjoisamerikkalainen jäteautotoimittaja, joka työllistää noin 1 200 henkilöä.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme neuvonantajana kansainväliselle pankkikonsortiolle 300 miljoonan euron luottolimiittijärjestelyssä (RCF) ICEYE:lle, maailman johtavalle avaruustiedustelun toimijalle. Pankkikonsortioon kuului pohjoismaisia ja kansainvälisiä pankkeja, ja Citi sekä Danske Bank toimivat järjestelyn globaaleina koordinaattoreina ja pääjärjestäjinä. Luottolimiittijärjestely tukee pankkitakausten myöntämistä asiakasprojekteille, mahdollistaa liiketoiminnan jatkuvan kasvun ja tarjoaa lisälikviditeettiä.
Julkaistu 21.5.2026
Avustamme Terrieri Kiinteistöt Ky:tä ja A. Ahlström Kiinteistöt Oy:tä modernin tuotanto- ja logistiikkarakennusten kokonaisuuden myynnissä ruotsalaiselle kiinteistösijoitusyhtiö Catena AB:lle. Avustamme lisäksi S-Pankki Tontti Erikoissijoitusrahastoa, kun se on kyseisen transaktion yhteydessä sopinut myyvänsä Catena AB:lle maa-alueen, jolla rakennuskokonaisuus sijaitsee. Helsinki-Vantaan lentoaseman välittömässä läheisyydessä sijaitseva rakennuskokonaisuus on valmistunut vuonna 2021 ja käsittää noin 23.260 neliömetriä vuokrattavaa pinta-alaa. Kokonaisuus on täysimääräisesti vuokrattu Cramo Finland Oy:lle. Noin 140.000 neliömetrin tontti tarjoaa lisäksi mahdollisuuden lisärakentamiseen, sillä lisärakennusoikeutta on noin 45.000 neliömetriä, mikä mahdollistaa alueen pitkän aikavälin kehittämisen.
Julkaistu 21.5.2026