14.12.2018

Lakiesitys helpottamaan kotimaisten pääomarahastojen perustamista ja varainkeruuta – rahastojen rahastojen verokohtelua selkeytetään

Tausta

Hallitus on antanut 13.12.2018 lakiesityksen, jonka tavoitteena on poistaa suomalaisten kommandiittiyhtiömuotoisten pääomarahastojen perustamiseen liittyvä verolainsäädännön ongelmakohta.

Suomalaisten ky-muotoisten pääomarahastojen sijoittajien verotus on tietyiltä osin perustunut vakiintuneeseen oikeus- ja verotuskäytäntöön. Ulkomaisten sijoittajien verokohtelua helpotettiin alun perin vuonna 2005 säädetyllä erityissäännöksellä (TVL 9.5 §). Erityissäännöksen soveltuessa muualla kuin Suomessa yleisesti verovelvollista ky-muotoisen pääomarahaston äänetöntä yhtiömiestä verotetaan osuudestaan pääomarahaston tulo-osuuteen Suomessa vain niiltä osin kuin tulo olisi yhtiömiehen suoraan saamana ollut veronalaista.

Erityissäännöksen soveltamista koskevassa oikeuskäytännössä kuitenkin katsottiin, ettei erityissäännös sovellu ulkomaisiin verotuksessa transparentteihin ky-muotoisen pääomarahaston yhtiömiehiin, eli käytännössä rahastojen rahastoihin. Tämä vesitti keskeisiltä osin säännöksen taloudellisen tarkoituksen.

Lakimuutos

Tuoreen hallituksen esityksen mukaan poikkeussäännöstä voidaan soveltaa jatkossa myös sellaiseen Suomessa rajoitetusti verovelvolliseen tahoon, joka tekee sijoituksen ky-muotoiseen pääomarahastoon yhden tai useamman kotimaisen tai ulkomaisen yhtymän kautta. Edellytyksenä on muun muassa se, että tällaiseen viimekätiseen sijoittajaan sovelletaan Suomen ja sijoittajan kotivaltion kesken tehtyä verosopimusta ja että ky:n sijoittajana oleva yhtymä on rekisteröity lainkäyttöalueella, jonka kanssa Suomi on sopinut verotietojenvaihdosta.

Erityissäännös edellyttää lisäksi, että ky-muotoisen rahaston sijoittaja on kotimainen tai ulkomainen yhtymä – esimerkiksi ulkomainen sopimusperusteinen rahasto ei riitä poikkeussäännöksen soveltumiseen. Erityissäännös koskee vaihtoehtorahastoista annetun lain mukaisia vaihtoehtorahastoja riippumatta siitä, onko vaihtoehtorahastonhoitaja toimiluvallinen vai rekisteröitymisvelvollinen.

Vaikutukset

Lakimuutoksen tarkoituksena on helpottaa ulkomaisen pääoman hankkimista kotimaisiin pääomarahastoihin, ja tavoitteeseen pyritään aiemman poikkeussäännöksen laajentamisella. Vaikka poikkeussäännös sisältää edelleen edellä viitattuja rajauksia, niitä voidaan pitää asiallisesti perusteltuina.

Muutoksen konkreettinen käytännön vaikutus jää nähtäväksi. Joka tapauksessa se poistaa yhden keinotekoisen ja tarpeettoman esteen ulkomaisten sijoittajien sijoituksille kotimaisiin pääomarahastoihin.

Muutos on ollut pääomasijoitusalan tavoitteena jo pidempään ja sen uskotaan merkittävästi lisäävän ulkomaisia sijoituksia kotimaisiin pääomarahastoihin.

Uusimmat referenssit

Avustimme Foundation Clinicia sen rahoituskierroksella, johon osallistui joukko tunnettuja suomalaisia teknologiayrittäjiä ja sijoittajia, mukaan lukien Supercellin ja Woltin perustajia. Foundation Clinic on suomalainen terveydenhuoltoalan yhtiö, joka kehittää uudenlaista yksityisen terveydenhuollon mallia, jossa painottuvat ennaltaehkäisevä, dataan perustuva ja jatkuva hoito. Yhtiön tavoitteena on yhdistää kattava terveystieto ja jatkuva lääketieteellinen hoito terveysriskien tunnistamiseksi ja niihin puuttumiseksi mahdollisimman varhaisessa vaiheessa. 
Julkaistu 29.10.2026
Avustimme Delta Capacity AG:tä kahden energiavarastointiprojektin (BESS) rahoitusjärjestelyssä. Yhteenlasketulla 250 MW / 600 MWh:n kapasiteetilla hankkeet lukeutuvat Suomen suurimpiin rakennusvaiheeseen edenneisiin akkuvarastohankkeisiin. Rahoituksen järjesti Société Générale, jota tuki Finnvera. Molempien hankkeiden rakennustyöt ovat parhaillaan käynnissä Lapinlahdella ja Teuvalla. Hankkeiden on tarkoitus siirtyä kaupalliseen käyttöön vuoden 2027 loppupuolella ja molemmille hankkeille on sovittu osittaiset tolling-järjestelyt. Lapinlahden hanke toteutetaan yhteistyössä Covenergon kanssa ja Teuvan hanke Strioga Family Foundationin kanssa. Delta Capacity on sveitsiläinen, suuren mittakaavan akkuvarastoja kehittävä yhtiö. Hankkeet vahvistavat yhtiön kasvavaa pohjoismaista hankekantaa ja tukevat Suomen sähköjärjestelmän joustavuutta tuomalla lisää varastointikapasiteettia markkinoille, joka puolestaan mahdollistaa tuotannon optimoinnin sekä osallistumisen sähkömarkkinoille ja reservipalveluihin.
Julkaistu 28.10.2026
Toimimme Martela Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana suunnatussa osakeannissa, jolla Martela keräsi noin 7,2 miljoonan euron bruttovarat yhtiön rahoitusaseman ja maksuvalmiuden parantamiseksi sekä liikkumavaran luomiseksi tarvittavien kehitys- ja tehostamistoimenpiteiden jatkamista varten. Suunnatun osakeannin yhteydessä Martelan listaamaton ja äänivaltaisempi K-osakesarja yhdistettiin listattuun A-osakesarjaan. Yhdistämisen jälkeen yhtiöllä on ainoastaan yksi osakesarja, joka on kaupankäynnin kohteena Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämällä säännellyllä markkinalla ja johon kuuluvilla osakkeilla on kullakin yksi ääni ja muutoinkin samanlaiset oikeudet. Martela on yksi Pohjoismaiden johtavista käyttäjälähtöisten työ- ja oppimisympäristöjen kehittäjistä. Jo yli 80 vuoden kokemuksella Martela luo parhaita paikkoja työn tekemiselle ja tarjoa asiakkailleen Martela Lifecycle -ratkaisujen avulla kalusteet ja niihin liittyvät palvelut saumattomana kokonaisuutena.
Julkaistu 27.10.2026
Toimimme Banyan Softwaren oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa Carus Ferryn, Suomessa toimivan lautta- ja matkustajaliikenteen harjoittajille varaus-, lähtöselvitys- ja satamatoimintojen ohjelmistoja tarjoavan yhtiön. Yritysosto vahvistaa entisestään Banyan Softwaren asemaa Pohjoismaissa ja tarjoaa samalla Carusille pitkäaikaisen kumppanin tukemaan yhtiön jatkuvaa kasvua ja kehitystä. Carus on perustettu vuonna 1998, ja sen pääkonttori sijaitsee Maarianhaminassa Ahvenanmaalla. Yhtiö kehittää liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja lautta-, risteily- ja matkustajaliikenteen harjoittajille kattaen koko matkustajapolun varauksista ja lipunmyynnistä kapasiteetinhallintaan, lähtöselvitykseen ja alukseen nousuun. Carus tarjoaa lisäksi satama-automaation ratkaisuja, aluksilla käytettäviä myyntijärjestelmiä sekä liiketoimintatiedon työkaluja. Yhtiö palvelee noin 30 operaattoria neljällä mantereella ja on asiakasmäärällä mitattuna suurin lauttaliikenteen varaus- ja lähtöjen hallintajärjestelmien toimittaja. Banyan Software hankkii ja kehittää pitkäjänteisesti erikoistuneilla toimialoilla toimivia, liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja tarjoavia yhtiöitä. Vuonna 2016 perustettu Banyan noudattaa buy-and-hold-for-life -mallia ja tukee portfolioyhtiöidensä pitkäjänteistä kasvua ja kehitystä. Banyanilla on yli 130 portfolioyhtiötä Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Isossa-Britanniassa, Euroopassa sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella. Carusin yritysoston myötä Banyanilla on kolme yhtiötä Pohjoismaissa.
Julkaistu 20.10.2026