14.12.2018

Lakiesitys helpottamaan kotimaisten pääomarahastojen perustamista ja varainkeruuta – rahastojen rahastojen verokohtelua selkeytetään

Tausta

Hallitus on antanut 13.12.2018 lakiesityksen, jonka tavoitteena on poistaa suomalaisten kommandiittiyhtiömuotoisten pääomarahastojen perustamiseen liittyvä verolainsäädännön ongelmakohta.

Suomalaisten ky-muotoisten pääomarahastojen sijoittajien verotus on tietyiltä osin perustunut vakiintuneeseen oikeus- ja verotuskäytäntöön. Ulkomaisten sijoittajien verokohtelua helpotettiin alun perin vuonna 2005 säädetyllä erityissäännöksellä (TVL 9.5 §). Erityissäännöksen soveltuessa muualla kuin Suomessa yleisesti verovelvollista ky-muotoisen pääomarahaston äänetöntä yhtiömiestä verotetaan osuudestaan pääomarahaston tulo-osuuteen Suomessa vain niiltä osin kuin tulo olisi yhtiömiehen suoraan saamana ollut veronalaista.

Erityissäännöksen soveltamista koskevassa oikeuskäytännössä kuitenkin katsottiin, ettei erityissäännös sovellu ulkomaisiin verotuksessa transparentteihin ky-muotoisen pääomarahaston yhtiömiehiin, eli käytännössä rahastojen rahastoihin. Tämä vesitti keskeisiltä osin säännöksen taloudellisen tarkoituksen.

Lakimuutos

Tuoreen hallituksen esityksen mukaan poikkeussäännöstä voidaan soveltaa jatkossa myös sellaiseen Suomessa rajoitetusti verovelvolliseen tahoon, joka tekee sijoituksen ky-muotoiseen pääomarahastoon yhden tai useamman kotimaisen tai ulkomaisen yhtymän kautta. Edellytyksenä on muun muassa se, että tällaiseen viimekätiseen sijoittajaan sovelletaan Suomen ja sijoittajan kotivaltion kesken tehtyä verosopimusta ja että ky:n sijoittajana oleva yhtymä on rekisteröity lainkäyttöalueella, jonka kanssa Suomi on sopinut verotietojenvaihdosta.

Erityissäännös edellyttää lisäksi, että ky-muotoisen rahaston sijoittaja on kotimainen tai ulkomainen yhtymä – esimerkiksi ulkomainen sopimusperusteinen rahasto ei riitä poikkeussäännöksen soveltumiseen. Erityissäännös koskee vaihtoehtorahastoista annetun lain mukaisia vaihtoehtorahastoja riippumatta siitä, onko vaihtoehtorahastonhoitaja toimiluvallinen vai rekisteröitymisvelvollinen.

Vaikutukset

Lakimuutoksen tarkoituksena on helpottaa ulkomaisen pääoman hankkimista kotimaisiin pääomarahastoihin, ja tavoitteeseen pyritään aiemman poikkeussäännöksen laajentamisella. Vaikka poikkeussäännös sisältää edelleen edellä viitattuja rajauksia, niitä voidaan pitää asiallisesti perusteltuina.

Muutoksen konkreettinen käytännön vaikutus jää nähtäväksi. Joka tapauksessa se poistaa yhden keinotekoisen ja tarpeettoman esteen ulkomaisten sijoittajien sijoituksille kotimaisiin pääomarahastoihin.

Muutos on ollut pääomasijoitusalan tavoitteena jo pidempään ja sen uskotaan merkittävästi lisäävän ulkomaisia sijoituksia kotimaisiin pääomarahastoihin.

Uusimmat referenssit

Avustimme G&W Electriciä sen ostaessa suomalaisen Safegrid Oy:n, johtavan älykkäiden sähköverkon valvontaratkaisujen tarjoajan. Yrityskauppa nopeuttaa G&W Electricin pitkäaikaista strategiaa integroida älykäs verkonvalvonta ja ennakoiva analytiikka sähkönjakeluportfolioonsa sekä vahvistaa sen tarjontaa sähköyhtiöasiakkaille maailmanlaajuisesti. Vuonna 1905 perustettu G&W Electric on Illinoisin Bolingbrookissa pääkonttoriaan pitävä globaali johtaja innovatiivisissa sähköverkkojärjestelmissä, jolla on toimintaa yli 100 maassa. Yhtiö tunnetaan kehittyneiden kytkentälaitteiden, jälleenkytkinten, antureiden, järjestelmänsuojauslaitteiden sekä sähköverkon automaatioratkaisujen suunnittelusta ja valmistuksesta. Safegrid on suomalainen teknologiayritys, jonka pääkonttori sijaitsee Espoossa. Yhtiö kehittää Intelligent Grid System® -sähköverkon valvontaratkaisua, joka yhdistää langattomia antureita ja kehittynyttä analytiikkaa reaaliaikaisen tiedon tuottamiseksi verkon tilasta. Ratkaisu mahdollistaa sähköyhtiöille syntyvien ongelmien tunnistamisen, vikojen ennakoinnin sekä häiriöaikojen lyhentämisen keski- ja suurjännitteisillä jakelu- ja siirtoverkoilla.
Julkaistu 8.5.2026
Avustimme Kiwaa Sertio Oy:n hankinnassa. Sertio on suomalainen ilmoitettu laitos, jonka viranomainen on nimennyt in vitro -diagnostiikkaan tarkoitetuista lääkinnällisistä laitteista annetun EU-asetuksen (IVDR) nojalla. Yhtiö tarjoaa IVDR:n mukaisia vaatimustenmukaisuuden arviointipalveluita. Kiwa on yksi maailman johtavista testaus-, tarkastus- ja sertifiointiyrityksistä, joka toimii yli 35 maassa.
Julkaistu 7.5.2026
Avustimme Metsäkonepalvelu Oy:tä sen ostaessa puunkorjuupalveluliiketoimintaa harjoittavan Junnonen Forest Oy:n koko osakekannan sekä Lamerit Oy:n puunkorjuupalveluliiketoiminnan. Yrityskauppa tukee Metsäkonepalvelu Oy:n kasvustrategiaa ja vahvistaa yhtiön asemaa erityisesti Kaakkois-Suomessa. Metsäkonepalvelu on suomalaisen perheomisteisen teollisen omistajan A. Ahlström Oy:n portfolioyhtiö. Yhtiö tuottaa koneellisen puunkorjuun palveluita metsäalan yrityksille, suurille yksityisille metsänomistajille ja julkiselle sektorille Suomessa ja Ruotsissa. Metsäkonepalvelu-konsernin palveluksessa on lähes kaksisataa metsäalan ammattilaista. 
Julkaistu 6.5.2026
Toimimme Scanrecon suomalaisena neuvonantajana sen hankkiessa CrossControlin. Ruotsalainen asianajotoimisto Mannheimer Swartling toimi Scanrecon pääneuvonantajana. CrossControl on Ruotsissa perustettu huipputeknologian toimittaja, joka tarjoaa edistyksellisiä näyttötietokoneita ja ajoneuvojen keskusohjausratkaisuja teollisuusajoneuvoihin ja -koneisiin. Scanreco on maailman johtava ammattikäyttöön tarkoitettujen radio-ohjausjärjestelmien toimittaja kansainvälisille kone-, raskaan kaluston ja nosturivalmistajille. Konsernin palveluksessa on noin 600 työntekijää, ja sen vuotuinen liikevaihto on noin 1,4 miljardia Ruotsin kruunua.
Julkaistu 5.5.2026