31.5.2016

KHO:lta kaksi merkittävää päätöstä konsernin sisäisten lainojen korkovähennyksistä

Korkein hallinto-oikeus antoi 19.5.2016 kaksi päätöstä, jotka koskivat korkojen vähennyskelpoisuutta konsernin sisällä. KHO:n päätöksen mukaan kansainvälisen konsernin suomalainen sivuliike ei saanut vähentää verotuksessaan korkoja, jotka sivuliike oli maksanut ulkomaiselle konserniyhtiölle.

Tulojen ja varojen kohdentaminen kiinteälle toimipaikalle

Molemmat tapaukset koskivat tilannetta, jossa ulkomainen konserniyhtiö oli perustanut Suomeen sivuliikkeen, minkä jälkeen toisen konserniyhtiön osakkeita oli myyty konsernin sisällä ja siirretty suomalaiselle sivuliikkeelle. Osakekauppaan liittyvät konsernin sisäiset lainat oli niin ikään siirretty sivuliikkeelle.

Kummassakin tapauksessa kysymys oli nimenomaan siitä, voidaanko sivuliikkeelle siirrettyjä osakkeita käsitellä sivuliikkeeseen kuuluvana omaisuutena ja oliko sivuliikkeellä oikeus vähentää kyseisten osakkeiden hankkimisen rahoittamiseksi otetun velan korot verotuksessaan. KHO katsoi kummassakin tapauksessa, etteivät yhtiöt olleet näyttäneet riittäviä liiketaloudellisia perusteita, joiden mukaan osakkeet liittyisivät sivuliikkeen harjoittamaan liiketoimintaan. Tämän vuoksi sivuliike ei voinut vähentää osakekaupasta aiheutuneita korkokuluja verotuksessaan.

Vaikka päätöksillä on sama lopputulos, on kuitenkin syytä kiinnittää huomiota päätösten erilaisiin perusteluihin. Päätöksessä KHO 2016:71 tarkastellussa tapauksessa sivuliikkeelle oli siirretty toimintoja ja henkilökuntaa vain vähäisessä määrin. KHO katsoi, etteivät sivuliikkeen edustajat käyttäneet määräysvaltaa liiketoimintaa harjoittavassa yhtiössä, vaan tällainen määräysvalta kuului sivuliikkeen ulkomaiselle hallintoelimelle tai koko konsernin emoyhtiölle. Näin ollen toimintaa harjoittavan yhtiön osakkeet eivät olleet sivuliikkeessä harjoitetun elinkeinotoiminnan pysyvässä käytössä eikä niitä tule pitää sivuliikkeeseen kuuluvina varoina.

Veron kiertämistä koskevien säännösten soveltaminen

Päätöksessä 2016:72 KHO katsoi äänestyksen jälkeen, että liiketoimintaa harjoittavan yhtiön osakkeiden luovuttaminen Suomeen perustetulle sivuliikkeelle oli tosiasiassa osa monivaiheista järjestelyä, jota oli arvioitava kokonaisuutena ottaen samalla huomioon veron kiertämistä koskevien säännösten soveltaminen. Kyseisessä tapauksessa yhdysvaltalainen yhtiö luovutti ensin toimintaa harjoittavan yhtiön osakkeet ruotsalaiselle tytäryhtiölle, josta ne kohdennettiin Suomeen perustetulle sivuliikkeelle. KHO katsoi muun muassa, että järjestelyihin oli ryhdytty tarkoituksena vapautua suoritettavasta verosta konserniavustusjärjestelmää ja korkovähennystä hyödyntämällä. Tämän vuoksi KHO päätti, etteivät järjestelyistä aiheutuneet korkomenot olleet vähennyskelpoisia.

Vaikutukset verosuunnitteluun

Päätökset ovat merkittäviä, sillä niissä kyseenalaistetaan sivuliikerakenteen käyttäminen konsernin sisäisten osakekauppojen omistusvälineenä. Oikeus totesi muun muassa, että kun otetaan huomioon, mitä Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön OECD:n malliverosopimuksen kommentaarissa on todettu, näitä osakkeita ja lainaa ei olisi voitu allokoida sivuliikkeelle kyseisten tapausten olosuhteissa. Oikeus korosti lisäksi, että veron kiertämistä koskevan säännöksen mahdollisen soveltumisen arvioinnissa lähtökohtana on riittävän liiketaloudellisen perusteen puuttuminen. Suomalaisissa tuomioistuimissa on tällä hetkellä vireillä vastaavia tapauksia, joiden lopputulokseen nyt annetut päätökset todennäköisesti vaikuttavat olosuhteista riippuen.

Verohallinto on antanut edellä mainittujen ratkaisujen seurauksena lausunnon (Verohallinnon tiedote, 27.5.2016), jossa se suosittelee, että yritykset varmistaisivat merkittävien yritysjärjestelyjen tai muiden veroriskejä sisältävien toimiensa verotuskohtelun jo etukäteen Verohallinnosta.

Uusimmat referenssit

Toimimme pääsijoittaja NATO Innovation Fundin neuvonantajana Kelluun 15 miljoonan euron A-rahoituskierroksella. Kierrokseen osallistuivat sijoittajina myös Keen Venture Partners, Gungnir Capital ja Tesi. Kelluu on suomalainen deep tech -yritys, joka operoi maailman suurinta autonomista ilmalaivastoa. Neuvoimme NIF:iä transaktiossa yhdessä asianajotoimisto Latham & Watkinsin kanssa.
Julkaistu 17.4.2026
Castrén & Snellman toimi neuvonantajana eurooppalaiselle tekoälyinfrastruktuuriyhtiölle Nscalelle tämän suunnitteleman datakeskushankkeen yhteydessä Harjavallassa, Suomessa.Hankkeen kohteena oleva laitos sijoittuu Sievarin teollisuusalueelle. Castrén & Snellmanin neuvonantotehtävät käsittivät alueen hankinta- ja kehittämissopimuksen (SSDA) neuvottelun ja allekirjoittamisen Fortumin kanssa sekä Sievarin alueen alustavan maanmyyntiprosessin Harjavallan kaupungin kanssa. SSDA:n nojalla Fortum tukee Nscalen hankkeen kehitystyön etenemistä, mukaan lukien verkkoliityntäsuunnittelua ja siihen liittyviä lupaprosesseja.
Julkaistu 15.4.2026
Toimimme Taaleri Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana järjestelyssä, jossa Taaleri hankkii 51 prosentin omistusosuuden Nordic Science Investments Oy:stä (NSI). Järjestelyn myötä Taaleri laajentaa toimintaansa deeptech-vetoisiin venture capital -sijoituksiin. Kaupan kautta Taaleri laajentaa pääomarahastotarjoomaansa varhaisen vaiheen venture-rahastoihin sekä tutkimusvetoisten innovaatioiden kaupallistamiseen ja skaalaamiseen. NSI on suomalainen Pohjoismaissa ja Baltiassa toimiva venture capital -rahastomanageri, joka keskittyy varhaisen vaiheen sijoituksiin tutkimus- ja tiedepohjaisiin teknologioihin. Sen kohdeyhtiöt kehittävät muun muassa terveysteknologioita, biotieteitä, edistyksellisiä materiaaleja ja tekoälypohjaisia ratkaisuja. Kasvupääoman lisäksi NSI tukee spinout-yrityksiä strategisella ohjauksella, verkostoilla sekä avustamalla tiimien rakentamisessa liiketoiminnan alkuvaiheessa. NSI:n ensimmäinen, 45 miljoonan euron rahasto NSI Nordic Science I Ky perustettiin vuonna 2024, ja se on tähän mennessä sijoittanut 22 varhaisen vaiheen yhtiöön Suomessa, Ruotsissa ja Baltiassa. Taaleri on sijoittamisen, pääomarahastojen ja vahinkovakuuttamisen asiantuntija, jolla on vahva asema uusiutuvan energian, bioteollisuuden ja asumiseen kohdistuvissa sijoituksissa sekä takausvakuuttamisessa. Taalerilla on pääomarahastoissaan, kanssasijoituksissaan ja yksittäisiin kohteisiin sijoittavissa yhtiöissään hallinnoitavia varoja yhteensä 2,7 miljardia euroa, ja yhtiön palveluksessa on noin 130 henkeä. Taaleri Oyj on listattu Nasdaq Helsingissä. NSI:n perustajat jatkavat järjestelyn jälkeen operatiivisissa rooleissaan. Kaupan toteutuminen edellyttää Finanssivalvonnan hyväksyntää.
Julkaistu 13.4.2026
Järjestimme Eläketurvakeskuksen lakiosastolle kaksi informaatiomuotoilutyöpajaa, joihin osallistui niin juridiikan kuin muidenkin alojen asiantuntijoita. Koulutuksissa sovelsimme oikeusmuotoiluajattelun periaatteita Eläketurvakeskuksen toimialaan ja taustamateriaaleihin hyödyntäen muotoilutyökaluna myös tekoälyä. Osallistujat pitivät heille räätälöityä kokonaisuutta erittäin hyödyllisenä ja kiittivät kouluttajia syvällisestä paneutumisesta Eläketurvakeskuksen lausuntoprosessiin ja toimintaympäristöön. Työpajakokonaisuuden lopputuloksena asiantuntijamme ehdottivat Eläketurvakeskuksen lakiosastolle uutta rakenteellista ja kielellistä mallia lausuntojen ja soveltamisohjeiden kirjoittamiseen. Ehdotus koettiin selkeäksi ja työhön sovellettavaksi. Lisäksi esittelimme joitakin räätälöityjä tekoälykäyttötapauksia, joista asiantuntijat voivat saada tukea entistä tehokkaampaan tekoälyavusteiseen työskentelyyn. Koulutuksen vetivät asiantuntijamme, joilla on juridisen osaamisen lisäksi johtavaa oikeusmuotoilukokemusta. Osallistujat arvostivat asiantuntijoidemme monipuolista osaamista, joka mahdollisti asiantuntevan, luovan ja soveltavan otteen juridiseen kirjoittamiseen. ”C&S loi meille räätälöidyn ja jäsennellyn kokonaisuuden, josta saimme organisaatioille selkeää suuntaa ja josta asiantuntijamme saivat konkreettisia eväitä omaan työhönsä”, sanoo Mari Kuuvalo, Eläketurvakeskuksen lakiosaston osastopäällikkö.
Julkaistu 10.4.2026