9.4.2018

Castrén & Snellman Kasvuryhmän yhteistyökumppaniksi

Castrén & Snellman aloittaa yhteistyön suomalaisia scaleup-yrityksiä kiihdyttävän Kasvuryhmän kanssa. Yhteistyön tavoitteina on tukea suomalaisia kasvuyrityksiä kunnianhimoisten tavoitteidensa saavuttamisessa sekä oppia yhdessä kasvun johtamisesta.

– On hienoa päästä uudella tavalla oppimaan kasvuyrityksiltä sekä tarjota vastavuoroisesti juridista erikoisosaamistamme kasvuyritysten hyödyksi. Työllämme haluamme tukea suomalaisyritysten kasvua ja menestystä Suomessa ja maailmalla. Kasvuyritykset ovat kansantalouden ja koko suomalaisen yhteiskunnan kannalta erittäin tärkeä voimavara, sanoo Castrén & Snellmanin toimitusjohtaja Sakari Lukinmaa.

Vuonna 2015 perustetun Kasvuryhmän tarkoituksena on kehittää yrittäjähenkisyyttä Suomessa ja vauhdittaa innostavasti suomalaisten scaleup-yritysten uusiutumista ja kasvua. Yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on lähes 13 miljardia euroa. 190 kasvuyrityksen omistajista ja toimitusjohtajista koostuvan ryhmän toiminta perustuu kokemusten jakamiseen, vertaispaineeseen ja toimialarajojen yli tapahtuvaan oppimiseen.

Asianajotoimisto Castrén & Snellmanilla työskentelee noin 140 lakimiestä ja yhteensä noin 250 työntekijää Helsingissä, Moskovassa ja Pietarissa. Toimiston tehtävänä on auttaa asiakkaita menestymään nopeasti muuttuvassa maailmassa.

Lisätietoja antavat:

Sakari Lukinmaa
toimitusjohtaja, puh. 020 7765 391, sakari.lukinmaa@castren.fi

Kaisa Barkman
viestintä- ja markkinointijohtaja, puh. 020 7765 225, kaisa.barkman@castren.fi

Uusimmat referenssit

Avustimme SRV Oyj:tä sen myydessä 50 prosentin omistusosuutensa Pietarissa sijaitsevasta Pearl Plaza -ostoskeskuksesta CP Invest Limitedille. Myynti oli viimeinen osa SRV:n vuonna 2022 alkaneesta irtautumisesta kaikista Venäjän toiminnoistaan. SRV:n omistusosuuden myyntihinta kauppakeskuksesta oli noin 11 miljoonaa euroa. SRV on suomalainen rakennusalan kehittäjä ja uudistaja. SRV on perustettu vuonna 1987, ja se on listattu Helsingin pörssiin.
Julkaistu 17.2.2025
Avustimme Valio Oy:tä sen ostaessa Raisio Oyj:n kasviproteiiniliiketoiminnan, siihen liittyvän käyttöomaisuuden ja Härkis®- ja Beanit®-härkäpapubrändit. Käyttöomaisuuteen kuuluvat muun muassa kasviproteiinituotteita Kauhavalla valmistavan tehtaan laitteet. Kauppa tukee Valion strategiaa kasvaa meijeriyhtiöstä ruokataloksi. Tämä liiketoimintakauppa tekee meistä entistäkin merkittävämmän kasvipohjaisten proteiinituotteiden kehittäjän ja valmistajan. Näiden tuotteiden kysyntä kasvaa pitkällä aikavälillä ja kasvupotentiaalia on vielä paljon. Vuonna 2022 ostimme Gold&Green® -liiketoiminnan ja siitä lähtien olemme tehneet vahvaa tuotekehitystä sekä uudistaneet brändiä. Myynti on kasvanut onnistuneiden tuotelanseerauksien myötä vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä noin 50 % edelliseen verrattuna. Tällä kaupalla rakennamme omaa tuotantokyvykkyyttä. Kauhavan tehtaan tuotantovälineet sopivat juuri meidän tarpeeseemme ja tilanteeseemme Valion liiketoimintajohtaja Kimmo Luoma sanoo. Valio on vuonna 1905 perustettu suomalainen meijeri ja ruokatalo, jonka omistajia ovat suomalaiset maidontuottajaosuuskunnat. Valiolla on tytäryhtiöt Ruotsissa, Virossa, Yhdysvalloissa ja Kiinassa. Konsernin liikevaihto vuonna 2023 oli 2 278 miljoonaa euroa, ja sillä on yli 4 000 työntekijää.
Julkaistu 14.2.2025
Edustimme menestyksekkäästi Trety AB:ta hoiva-alan viestintälaitteiden kehitys- ja tuotantosopimusta koskevassa riidassa ja siihen liittyvissä sovintoneuvotteluissa. Osapuolet pääsivät neuvottelujen jälkeen asiakkaamme kannalta suotuisaan sovintoon ja välttivät siten laajan välitysmenettelyn. Trety AB on globaali yritys, joka tarjoaa asiakkailleen ratkaisuja elektroniikkatuotteiden kehittämiseen, teollistamiseen ja tuotantoon. Trety AB:llä on yli 30 vuoden kokemus IT-, elektroniikka- ja tietoliikennetoimialoista.
Julkaistu 11.2.2025
Neuvoimme OP Yrityspankki Oyj:n, Nordea Bank Abp:n ja Skandinaviska Enskilda Banken AB:n muodostamaa rahoittajakonsortiota DevCo Partners Oy:n omistaman Vexve-yhtiön lainarahoitusjärjestelyssä. Rahoitusjärjestely sisälsi 143 miljoonan euron suuruiset hankinta-, jälleenrahoitus- ja muut lainat, joilla rahoitettiin muun muassa tanskalaisen Frese A/S:n hankinta. Frese on johtava korkealaatuisten dynaamisten linjasäätöventtiileiden valmistaja. Vexven yhteenlaskettu liikevaihto kaupan toteutumisen jälkeen on noin 200 miljoonaa euroa. Vexve on Euroopan johtava vaativien venttiiliratkaisujen toimittaja energiasektorille ja valituille energiaintensiivisille teollisuudenaloille.
Julkaistu 7.2.2025