10.10.2024

Asianajopalveluiden uusi aika: tekoälyn integrointi Castrén & Snellmanin toimintoihin

Asianajomaailmassa käytetyt teknologiat kehittyvät, ja olemme Castrén & Snellmanilla sitoutuneet pysymään tässä muutoksessa mukana.

Tekoälyyn aloimme tutustua jo vuonna 2018, kun otimme käyttöön Luminance-työkalun, jolla on nyt keskeisen tärkeä rooli asiakirjojen tarkastuksessa. Siitä lähtien olemme laajentaneet ohjelmistovalikoimaamme generatiiviseen tekoälyyn perustuvilla työkaluilla kuten Microsoft Copilotilla ja Leyalla. Viimeisten yhdeksän kuukauden aikana olemme aktiivisesti integroineet generatiivista tekoälyä päivittäisiin toimintoihimme, mikä on ollut merkittävä merkkipaalu omalla digitaalisen murroksen matkallamme. Tekoälytyökalut mullistavat tapaamme tehdä töitä, lisäävät tehokkuutta ja parantavat asianajopalvelujemme laatua.

Koulutusta ja tukea tekoälyn integrointiin

Asianajoala on merkittävässä murroksessa, kun tekoäly ja muut edistykselliset teknologiat alkavat olla sen toiminnoissa keskeisessä osassa. Kehityksessä ei ole kyse vain uusien työkalujen käyttöönotosta, vaan perustavanlaatuisesta ajattelutavan muutoksesta koko toimialalla, mikä vaatii yhteistä panostusta kaikilta asianajotoimistoilta. Onkin tärkeää, että asianajotoimistot ottavat muutoksen vakavasti ja suhtautuvat siihen innolla. Jos kaikki osallistuvat tähän murrokseen, voimme varmistaa, että saamme teknologioista täydet hyödyt irti ja että tehokkuus, tarkkuus ja palvelujen laatu paranevat koko toimialalla.

Olemme Castrén & Snellmanilla tutustuneet tähän mennessä yli 50 tekoälytyökaluun. Olemme ottaneet niistä useita käyttöön ja osaa parhaillaan pilotoidaan. Käyttöön ottamamme tekoälytyökalut ovat tehostaneet prosessejamme huomattavasti ja vähentäneet yksinkertaisiin, suorittaviin tehtäviin kuluvaa aikaa, minkä ansiosta ehdimme panostaa enemmän asiakkaille arvoa tuottavaan asiantuntijatyöhön. Työkalut auttavat erilaisissa työtehtävissä asiakirjojen tarkastuksesta ja laatimisesta tiedonhakuun ja sopimusten hallinnointiin. Tekoälyn jatkuva integrointi on osa laajempaa digitaalista murrosta, jolla pyrimme tehostamaan toimintojamme, parantamaan asianajopalvelujemme laatua ja muokkaamaan sitä, miten juristit tulevaisuudessa tekevät töitä ja mihin heidän tulisi keskittyä.

Oikeusteknologiaan erikoistuneella Legal Tech -tiimillämme on olennainen rooli tässä prosessissa. Se etsii sopivia tekoälytyökaluja, valvoo niiden käyttöönottoa ja varmistaa niiden saumattoman käytön osana päivittäisiä toimintoja. Tiimi tekee toimistollamme läheistä yhteistyötä useiden eri ryhmien kanssa ja räätälöi tekoälyratkaisuja eri työnkulkuja varten, jotta työkalujen vaikutukset voidaan maksimoida.

Olemme sitoutuneet kehittämään juristiemme tekoälyosaamista tarjoamalla koulutusta ja kannustamalla kokeilemiseen. Tämä tarkoittaa sitä, että ymmärrämme tekoälyn nykyiset valmiudet, mutta tutkimme myös uusia käyttötapauksia, jotka saattaisivat tuoda lisäarvoa palveluihimme. Legal Tech -tiimimme auttaa toimistollamme sekä kokonaisia tiimejä että yksittäisiä tiimiläisiä. Menestyksemme kannalta onkin tärkeää, että parhaat käytännöt ja ratkaisut jaetaan juristien ja tiimien kesken.

Innolla ja eettisesti

Uskomme, että tekoäly voi mullistaa asianajoalaa merkittävästi, ja aiomme olla tämän muutoksen eturintamassa. Toimistomme ei ainoastaan integroi tekoälyä vaan suhtaudumme sen mahdollisuuksiin innolla ja avoimin mielin. Teemme pitkän aikavälin suunnitelmia, joihin sisältyy jatkuvaa oppimista ja toimintatapojen muokkaamista. Päivitämme tekoälystrategiaamme ja eettisiä ohjeitamme säännöllisesti vastaamaan generatiivisten tekoälyteknologioiden nopeaa kehitystä.

Olemme innoissamme tekoälyn mahdollisuuksista, mutta ymmärrämme myös, miten tärkeää on käyttää sitä vastuullisesti. Tekoälystrategiamme sisältää tekoälyn eettisen käytön ohjeet, joilla ylläpidämme luottamuksellisuuteen, riippumattomuuteen ja asiakkaiden luottamukseen liittyviä korkeita vaatimuksia. Käytämme tekoälyä läpinäkyvästi ja tarjoamme asiakkaille koulutusta sen hyödyistä ja rajoitteista työpajojen ja konsultoinnin muodossa.

Tulevaisuudennäkymät

Asianajoalalla on nähty historiallisen suuria teknologiainvestointeja viimeisen vuoden aikana. Esimerkiksi heinäkuussa 2024 tekoälyohjelmisto HarveyAI keräsi 100 miljoonan dollarin rahoituksen. Näin huomattavat sijoitukset viittaavat siihen, että kyseisissä tuotteissa nähdään valtavaa potentiaalia kehittyä ja tuottaa voittoa. Suuret kansainväliset asianajotoimistot ja Big4-yhtiöt ovat myös tehneet sievoisia sijoituksia tekoälyteknologioiden hankintaan ja kehittämiseen.

Jatkaessamme tekoälyn integrointia toimintoihimme ja osaamiseemme ennakoimme samalla myös tulevia kehityssuuntia. Olemme valmiita ottamaan uusia tekoälyteknologioita käyttöön ja mukautumaan sääntelymuutoksiin, jotta pysymme asianajoalan etujoukoissa. Siksi olemme sitoutuneita pysymään tekoälykehityksen mukana ja varmistamaan, että tiimeillämme on valmiudet hyödyntää tekoälyteknologioita tehokkaasti, vastuullisesti ja läpinäkyvästi ja ylläpitää jatkossakin laadun, asiakkaiden luottamuksen ja luottamuksellisuuden korkeita vaatimuksia. Tekoälyn avulla voimme parantaa nykyisiä toimintojamme mutta myös asemoida itsemme kohti tulevaisuuden menestystarinoita tässä yhä digitaalisemmassa maailmassamme.

Uusimmat referenssit

Neuvoimme Nestettä sen tehdessä NIB:n kanssa 250 miljoonan euron sopimuksen 10 vuoden laina-ajalla. Lainalla rahoitetaan Nesteen tutkimus- ja kehittämisinvestointeja (T&K), joiden tavoitteena on kehittää ratkaisuja heikompilaatuisten raaka-aineiden jalostamiseksi korkealaatuisiksi uusiutuviksi tuotteiksi, sekä Porvoon jalostamon investointeja nesteytetyn jätemuovin jalostukseen. Lainalla tuetuissa T&K-toiminnoissa keskitytään uusiutuvien ratkaisujen kehittämiseen. Näihin kuuluvat esimerkiksi raaka-aineiden saatavuuden parantaminen sekä teknologiat, jotka mahdollistavat heikompilaatuisten jäte- ja tähdevirtojen jalostamisen korkealaatuisiksi uusiutuviksi lopputuotteiksi. Osa rahoituksesta tukee yhtiön Porvoon nesteytetyn jätemuovin investointia, joka liittyy heikompilaatuisen jätemuovin jalostamiseen korkealaatuiseksi raaka‑aineeksi teollisessa mittakaavassa. Investointi edistää kiertotalousratkaisuja mahdollistamalla vaikeasti kierrätettävän jätemuovin käytön neitseellisten fossiilisten raaka-aineiden korvaajana. Laitos voi käsitellä vuosittain jopa 150 000 tonnia nesteytettyä jätemuovia. Tuotannon ylösajo alkoi vuonna 2026.
Julkaistu 19.8.2026
Neuvoimme Aspo Oyj:tä, ESL Shipping Oy:tä ja AtoBatC Shipping AB:ta rahoitukseen liittyvissä asioissa Aspon osittaisjakautumisessa. Yhtiön on tarkoitus jakautua siten, että kaikki sen omistamat ESL Shipping Oy:n osakkeet sekä niihin liittyvät varat ja velat siirtyvät jakautumisessa perustettavalle uudelle itsenäiselle yhtiölle, jonka nimeksi tulee ESL Shipping Group Oyj. ESL Shipping Groupin osakkeet on tarkoitus hakea kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsingin säännellylle markkinalle. Lisäksi Aspo on tarkoitus nimetä jakautumisen yhteydessä uudelleen Telko Group Oyj:ksi. 
Julkaistu 19.8.2026
Avustimme rahoittajia ja vientitakuulaitoksia Suomen lain oikeudellisena neuvonantajana Easpring Finland New Materials Oy:n Kotkaan rakennettavan katodiaktiivimateriaalia (CAM) valmistavan tehtaan kehittämiseen ja rakentamiseen liittyvässä 514,4 miljoonan euron vihreässä projektirahoituksessa. Lainanottaja Easpring Finland New Materials on Beijing Easpring Material Technologyn, Finnish Minerals Groupin ja LG Energy Solutionin omistama yhteisyritys. Rahoituksen myönsi kuusi kansainvälistä liikepankkia. Société Générale toimi taloudellisena neuvonantajana ja valtuutettuna pääjärjestäjänä yhdessä Natixisin kanssa, ja DNB, ICBC, ING sekä Standard Chartered osallistuivat lainanantajina. Järjestelyä tukivat vientitakuulaitokset Finnvera ja Sinosure. Hanke on merkittävä virstanpylväs Suomelle ja eurooppalaiselle akkuteollisuuden arvoketjulle, sillä se vahvistaa Euroopan omaa katodiaktiivimateriaalien tuotantoa. Katodiaktiivimateriaalit ovat keskeinen komponentti sähköajoneuvoissa ja energian varastoinnissa käytettävissä litiumioniakuissa. Hankkeen ensimmäisen vaiheen valmistuttua Kotkan tehtaan arvioidaan tuottavan vuosittain noin 60 000 tonnia katodiaktiivimateriaalia. Tehtaasta tulee yksi Euroopan suurimmista CAM-tuotantolaitoksista, ja se tulee toimittamaan materiaaleja johtaville akkuvalmistajille eri puolilla Eurooppaa. 
Julkaistu 21.7.2026
Toimimme Delta Capacityn neuvonantajana rakennusvalmiina olevan Karppion energiavarastointiprojektin (BESS) hankinnassa Helios Nordic Energyltä. Delta Capacity toteuttaa hankkeen yhdessä Strioga Family Foundationin kanssa. Karppion BESS-hanke sijaitsee Teuvalla, ja sen kapasiteetti on 125 MW / 300 MWh. Delta Capacity vastaa hankkeen loppukehityksestä ja käyttöönotosta, joka on suunniteltu vuodelle 2027, sekä toimii hankkeen pitkäaikaisena hankekehittäjänä. Delta Capacity on sveitsiläinen suurten akkuvarastojärjestelmien kehittäjä. Projekti vahvistaa Delta Capacityn kasvavaa pohjoismaista portfoliota.
Julkaistu 20.7.2026