30.6.2016

Finnlines – Lainasopimus EIP:n kanssa Nordean ja Finnveran vakuuksilla 100 miljoonan euron ympäristöteknologisen investointiohjelmansa osittaiseen rahoittamiseen

Castrén & Snellman toimi Finnlinesin juridisena neuvonantajana järjestelyssä, jossa Finnlines on allekirjoittanut 50 miljoonan euron lainasopimuksen Euroopan investointipankin (”EIP”) kanssa. Nordea Pankki Suomi Oyj (“Nordea”) on EIP:n puolesta taannut lainan ja Nordean puolesta takuun 80 prosentista on antanut Suomen virallinen vientitakuulaitos Finnvera Oyj (“Finnvera”). Laina käytetään Finnlinesin 100 miljoonan euron ympäristöteknologiseen investointiohjelmaan.

Ohjelman tavoitteena on parantaa alusten polttoainetaloutta ja vähentää päästöjä asentamalla aluksiin pakokaasupesureita ja uusia potkurinlapoja sekä käsittelemällä alukset erityisellä antifouling-maalilla (”silikonimaali”) rungon kitkan vähentämiseksi. Näillä toimenpiteillä Finnlines pystyy kustannustehokkaasti vastaamaan MARPOL:n uusiin, tiukempiin rikkipäästösäädöksiin, jotka tulivat voimaan vuoden 2015 alussa.

Ympäristöohjelma aloitettiin vuonna 2014, ja nyt 22 ro-ro ja ropax-aluksen laivastosta 18 alusta on varustettu pesureilla, 7 laivaa uusilla potkurinlavoilla ja 2 on maalattu silikonimaalilla. Pakokaasupesurit, uudet potkurinlavat ja vähentynyt rungon kitka parantavat polttoainetehokkuutta, joka puolestaan vähentää yleistä polttoaineenkulutusta ja johtaa näin myös CO2, NOx ja SO2-päästöjen vähenemiseen.

Vuonna 2015 Finnlinesin kaluston polttoaineen kulutus väheni 8 prosenttia verrattuna vuoteen 2014. Finnlinesin ympäristöjalanjäljen mittakaavassa tämä tarkoittaa 75 000 tonnin CO2-päästövähennyksiä sekä noin 1 700 tonnin NOx-päästöjen ja 5 500 tonnin SO2-päästöjen vähenemistä (eli 91 prosenttia) vuoden aikana tarkasteltuna. Ohjelman on tarkoitus valmistua alkuvuodesta 2017.

Uusimmat referenssit

Toimimme Arctia Oy:n neuvonantajana sen kilpailuttaessa rahoitusta ja tehdessä kolmen eri rahoittajan kanssa vakuudettomat kahdenväliset lainasopimukset.   Arctia Oy on Suomen valtion omistama osakeyhtiö. Sen toimialana on jäänmurtopalvelujen ja monitoimialusten erikoispalvelujen tuottaminen.
Julkaistu 23.6.2016
Toimimme Banyan Softwaren oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa Carus Ferryn, Suomessa toimivan lautta- ja matkustajaliikenteen harjoittajille varaus-, lähtöselvitys- ja satamatoimintojen ohjelmistoja tarjoavan yhtiön. Yritysosto vahvistaa entisestään Banyan Softwaren asemaa Pohjoismaissa ja tarjoaa samalla Carusille pitkäaikaisen kumppanin tukemaan yhtiön jatkuvaa kasvua ja kehitystä. Carus on perustettu vuonna 1998, ja sen pääkonttori sijaitsee Maarianhaminassa Ahvenanmaalla. Yhtiö kehittää liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja lautta-, risteily- ja matkustajaliikenteen harjoittajille kattaen koko matkustajapolun varauksista ja lipunmyynnistä kapasiteetinhallintaan, lähtöselvitykseen ja alukseen nousuun. Carus tarjoaa lisäksi satama-automaation ratkaisuja, aluksilla käytettäviä myyntijärjestelmiä sekä liiketoimintatiedon työkaluja. Yhtiö palvelee noin 30 operaattoria neljällä mantereella ja on asiakasmäärällä mitattuna suurin lauttaliikenteen varaus- ja lähtöjen hallintajärjestelmien toimittaja. Banyan Software hankkii ja kehittää pitkäjänteisesti erikoistuneilla toimialoilla toimivia, liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja tarjoavia yhtiöitä. Vuonna 2016 perustettu Banyan noudattaa buy-and-hold-for-life -mallia ja tukee portfolioyhtiöidensä pitkäjänteistä kasvua ja kehitystä. Banyanilla on yli 130 portfolioyhtiötä Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Isossa-Britanniassa, Euroopassa sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella. Carusin yritysoston myötä Banyanilla on kolme yhtiötä Pohjoismaissa.
Julkaistu 20.10.2026
Avustimme Move Energyä sijoittajana 3North Partners Oyj:n ja Steady Energy Oy:n yhdistymisessä sekä siihen liittyvässä suunnatussa osakeannissa ja yhdistyneen yhtiön listautumisannissa Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle. Järjestelyn yhteydessä 3North Partners sai noin 69,8 miljoonan euron sijoitussitoumukset institutionaalisilta ja muilta sijoittajilta, mukaan lukien Move Energy, yhdistyneen yhtiön rahoittamiseksi. Steady Energy on suomalainen ydinteknologiayhtiö, joka kehittää erityisesti kaukolämmön tuotantoon soveltuvia pieniä modulaarisia ydinreaktoreita (SMR). Yhtiön LDR-50-reaktori on suunniteltu tarjoamaan kaupungeille ja energiayhtiöille skaalautuva ja vähähiilinen vaihtoehto polttamiseen perustuvalle lämmöntuotannolle.
Julkaistu 19.10.2026
Avustimme Efima Oyj:tä sen myydessä tekoälyliiketoimintansa Better Care Technologies Oy:lle. Kaupassa siirtyivät Efiman hoiva-alalle kehittämä Moiva-tekoälyalusta, siihen liittyvä teknologia ja tuotemerkki, asiakassopimukset sekä liiketoiminnassa työskentelevät asiantuntijat. Efima on suomalainen digiyhtiö, joka edistää suurten ja keskisuurten yritysten kasvua tehostamalla asiakkaidensa liiketoimintaprosesseja ja luomalla niille kilpailuetua tekoälyn ja datan innovatiivisella hyödyntämisellä. Yhtiöllä on lähes 200 asiantuntijaa Helsingissä ja Tampereella. 
Julkaistu 21.9.2026