1.8.2024

Yritysjärjestelyjen asiantuntija Markus Rahnu kerryttää arvokasta osaamista New Yorkissa

Castrén & Snellmanin kansainvälisten kumppanitoimistojen verkosto on laaja. Markus Rahnu kartuttaa osaamistaan erityisesti rajat ylittävissä transaktioissa ja niihin vaikuttavissa sääntelykysymyksissä New Yorkissa osana Covington & Burlingin visiting lawyer -ohjelmaa.

Markus Rahnu liittyy etäpalaveriin Covington & Burlingin toimistolta New Yorkista. Viime vuoden marraskuussa alkanut secondment-jakso alkaa olla loppusuoralla. Covington & Burling on kansainvälinen asianajotoimisto, jossa työskentelee yli 1 300 juristia ympäri maailman. Kyseessä on full service
-toimisto, joka tarjoaa kaikkia liikejuridiikan palveluita mutta joka tunnetaan erityisesti yritysjärjestelyistä sekä sääntelyosaamisesta.

Markus työskentelee pääsääntöisesti toimiston Nordic desk -tiimissä, joka on erikoistunut hoitamaan pohjoismaisten asiakkaiden toimeksiantoja ja osallistuu aktiivisesti myös muihin kansainvälisiin toimeksiantoihin. Nordic deskin asiakkaita ovat muun muassa pääomasijoittajat ja yritykset eri teollisuudenaloilta. Hänen pestinsä on osa visiting lawyer -ohjelmaa, jossa työskentelee juristeja monipuolisesti eri maista.

Secondment-jakso järjestyi Castrén & Snellmanin laajojen kansainvälisten verkostojen ansiosta: Markuksella oli ollut kiinnostusta kansainvälisen kokemuksen kartuttamiseen, ja samoihin aikoihin C&S:n pitkäaikaisen yhteistyökumppanin Covington & Burlingin kanssa oli käyty alustavia keskusteluja siitä, että joku toimistomme juristeista osallistuisi heidän visiting lawyer -ohjelmaansa.

Kansainvälisiä yritysjärjestelyjä säännellyssä markkinassa

Markusta ovat työllistäneet kansainväliset yritysjärjestelyt. Niitä hän on tehnyt erityisesti pohjoismaisten asiakkaiden kanssa, jotka toimivat aktiivisesti Yhdysvalloissa tai laajentavat toimintaansa Yhdysvaltoihin.

”Yritysjärjestelyissä on paljon samoja elementtejä, olipa kyseessä suomalainen tai yhdysvaltalainen järjestely. Samoja työkaluja, periaatteita ja dokumentaatiota voi hyödyntää monissa tilanteissa”, Markus sanoo.

Vaikka monet asiat ovat yritysjärjestelyissä yhteneväisiä, keskeisin ero on Markuksen mukaan sääntelyssä. ”Suomessa ja EU:ssa sääntelykysymykset liittyvät usein ulkomaisten suorien sijoitusten valvontaan eli FDI-sääntelyyn, toimialakohtaiseen sääntelyyn sekä kilpailuoikeuteen. Yhdysvalloissa yrityskauppojen sääntely on kompleksisempaa, ja hallituksen viranomaiskomitea Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS) tarkastaa monet ulkomaiset sijoitukset ja muut transaktiot ennen kuin ne voidaan viedä loppuun. Paikalliseen sääntelyyn sekä sen vaikutuksiin onkin päässyt syventymään secondmentin aikana.”

Juuri nyt sääntelyyn vaikuttavat myös geopoliittinen tilanne Yhdysvalloissa sekä pyrkimys tietynlaiseen kotimaisten markkinoiden suojelemiseen.

”Kiinan asema kansainvälisillä markkinoilla näkyy nyt paljon Yhdysvaltojen sääntelyssä. Erityisesti eräillä kriittisillä toimialoilla tiettyjen sensitiivisten tahojen toteuttamia yritysjärjestelyjä ja investointeja valvotaan ja mahdollisesti rajoitetaan. Vaikutukset ulottuvat hyvin laajalle ja ne on otettava huomioon myös yritysten omistus- ja toimitusketjuissa Euroopassa. Lisäksi yritysten toimintaa pyritään rajoittamaan esimerkiksi verottamalla Kiinasta tuotuja tavaroita merkittävästi aiempaa enemmän”, Markus kertoo.

Piristymisen merkkejä markkinassa

New Yorkissa asumisensa aikana Markus on päässyt näkemään läheltä myös Yhdysvaltojen markkinoiden kehittymisen ja sen tuoreimmat käänteet.

”Korkotaso on Yhdysvalloissa edelleen korkea, niin kuin Euroopassakin. Myös geopoliittiset jännitteet ja tulevat presidentinvaalit hidastavat yritysjärjestelyaktiviteetin kasvua. Yrityskauppojen määrä on edelleen alhainen, mutta erityisesti tiettyjen toimialojen valuaatiotasot ovat korkeita. Keskisuuret teollisuusyritykset ovat tehneet strategisia hankintoja ja toisaalta myös divestointeja”, Markus kuvailee markkinatilannetta.

Haastavista ajoista huolimatta tietyillä aloilla on tehty onnistuneesti yrityskauppoja. ”Teknologia-alan yritykset ja tekoälytoimijat ovat tehneet yritysjärjestelyjä, samoin monet toimijat lääketeollisuudessa ja life science
-aloilla. Näistä erityisesti tekoäly-yritysten kaupat ovat kiinnostavia, sillä ne vaikuttavat myös muihin yrityksiin, jotka käyttävät tekoälyä ja pyrkivät rakentamaan sillä kilpailuetua.”

Markuksen mukaan markkinassa näkyy jo varovaisia piristymisen merkkejä, sillä yrityskauppojen lisäksi aktivoitumista on nähtävissä myös arvopaperikaupassa ja listautumisissa. Hän ennakoi, että markkinan piristyminen Yhdysvalloissa heijastuu lähiaikoina myös Eurooppaan. ”Ostajat ja myyjät alkavat olla yksimielisiä esimerkiksi valuaatiotasosta, mikä näkyy tällä hetkellä kauppakirjojen ehdoissa, joskin prosessit ja neuvottelut ovat vielä tavanomaista hieman pidempiä. Kompromisseja tehdään puolin ja toisin, jotta kauppa saadaan onnistuneesti maaliin. Samoja ilmiöitä ollaankin jo nähty myös Euroopassa, ja korkojen lasku tukee tätä”, hän tiivistää.

Secondment-jakso kasvattaa osaamista ja kansainvälisiä verkostoja

Markus kuvailee secondment-jaksoa opettavaiseksi kokemukseksi, jossa karttuvat niin oman alan substanssiosaaminen kuin ammatilliset verkostotkin. Hän on päässyt tutustumaan juristeihin ympäri maailman, ja kompleksiset, rajat ylittävät yritysjärjestelyt ovat laajentaneet osaamista esimerkiksi muuttuvasta transaktiodokumentaatiosta sekä Yhdysvaltojen markkinasta.

”Samaan tapaan kuin markkinan muutokset heijastuvat Yhdysvalloista Eurooppaan, monet transaktiodokumentaation trendit liikkuvat samaan suuntaan. Tietyt ehdot ja erityispiirteet, jotka ovat täällä nyt käytössä esimerkiksi kauppakirjoissa, rantautuvat lähiaikoina myös Suomeen”, Markus kertoo.

Kun Markus palaa Suomeen ja Castrén & Snellmanille syyskuussa, hän tuo mukanaan runsaasti uutta osaamista. ”Pääsemme C&S:n yritysjärjestelytiimissä hyödyntämään secondment-jaksoni tuoreet opit ja parhaat käytänteet intensiiviseltä yrityskauppamarkkinalta ja olemme siten entistä valmiimpia auttamaan asiakkaitamme kaikenlaisissa yritysjärjestelyissä.” 

Markus ja hänen kollegoitaan Covington & Burlingin Nordic M&A -tiimistä

Uusimmat referenssit

Avustimme Erikoissijoitusrahasto eQ Yhteiskuntakiinteistöjä sen myydessä kaksi hoivakiinteistöä Northern Horizonin edustamalle rahastolle. Myynnin kohteena olevien kiinteistöjen huoneistopinta-ala on noin 3 500 neliömetriä. Kohteet sijaitsevat Espoossa ja Lahdessa. Espoon kohde valmistui vuonna 2018 ja Lahden kohde valmistui vuonna 2023.  Molemmissa kohteissa vuokralaisena toimii Attendo, Pohjoismaiden johtava hoivapalveluiden tarjoaja.
Julkaistu 9.5.2025
Avustimme menestyksekkäästi BMW:tä poikkeuksellisen pitkässä riita-asiassa, jossa oli kysymys siitä, loukkasivatko vastaajan myymät tarvikevanteet ja niihin kuuluvat keskimerkit BMW:n tavaramerkki- ja mallioikeuksia. Markkinaoikeus katsoi, että vastaajan käyttämä tunnus aiheutti sekaannusvaaran BMW:n tavaramerkkeihin. Kun vastaaja oli käyttänyt tunnusta vanteidensa keskimerkeissä sekä keskimerkkien ja vanteidensa markkinoinnissa, markkinaoikeus totesi vastaajan loukanneen BMW:n tavaramerkkioikeuksia. Vastaaja myönsi loukanneensa BMW:n yhteisömallia mutta kiisti siihen liittyvän kieltovaatimuksen. Markkinaoikeus kuitenkin katsoi, ettei asiassa ollut ilmennyt erityistä syytä pidättyä kieltomääräyksen antamisesta, ja määräsi kiellon. Markkinaoikeus kielsi vastaajaa jatkamasta BMW:n tavaramerkkien ja yhteisömallin loukkausta ja määräsi vastaajan muuttamaan tai hävittämään BMW:n oikeuksia loukkaavat tuotteet ja markkinointimateriaalit. Lisäksi markkinaoikeus velvoitti vastaajan maksamaan BMW:lle tavaramerkkioikeuksien loukkauksen johdosta kohtuullisena hyvityksenä 70 000 euroa ja vahingonkorvauksena 80 000 euroa sekä mallioikeuden loukkauksen johdosta kohtuullisena korvauksena 7 000 euroa ja vahingonkorvauksena 8 000 euroa. Määriä voidaan pitää poikkeuksellisen korkeina Suomessa. Lisäksi markkinaoikeus velvoitti vastaajan maksamaan merkittävän osan BMW:n oikeudenkäyntikuluista viivästyskorkoineen. Korkein oikeus päätti 11.3.2025, että vastaajalle ei myönnetä valituslupaa eikä asiassa ole tarvetta pyytää ennakkoratkaisua Euroopan unionin tuomioistuimelta. Markkinaoikeuden asiassa antamat tuomiot (MAO:494/18 ja 517/2023) ovat siten lainvoimaisia. Varsinaisen riita-asian lisäksi BMW vaati erillisessä väiteprosessissa, että vastaajan eräs tavaramerkkirekisteröinti kumotaan. Kumoamisesta käytiin markkinaoikeudessa kaiken kaikkiaan kolme erillistä oikeusprosessia. Vastaajan tavaramerkkirekisteröinti lopulta kumottiin.
Julkaistu 9.5.2025
Castrén & Snellmanin asianajaja Christer Svartström toimi selvittäjänä 11.3.2024 alkaneessa Foodiq Oy:n yrityssaneerausmenettelyssä. Foodiq on uniikki tulevaisuuden ruokatuotantoon keskittynyt yhtiö, joka tarjoaa kasvi- ja maitopohjaisten tuotteiden tuotantoa ja tuotekehitystä elintarviketoimialalla sekä yksityiselle että julkiselle sektorille. Yhtiön suurin osakkeenomistaja on elintarviketeknologiaan sijoittava ruotsalainen sijoitusyhtiö Nicoya AB. Velkojien enemmistö hyväksyi saneerausohjelman nopeutetussa menettelyssä hieman alle vuoden kestäneen saneerausmenettelyn päätteeksi. Helsingin käräjäoikeus vahvisti saneerausohjelman ja siihen sisältyvän yksipäiväisen maksuohjelman 10.3.2025 sekä nimitti Christer Svartströmin saneerausohjelman valvojaksi. Yhtiölle löydettiin yhteistyössä osapuolten kesken toimiva ja nopea saneerausratkaisu, jolla vältettiin pitkäkestoinen ohjelma ja mahdollistettiin yhtiön täysipainoinen liiketoimintaan keskittyminen. Saneerausohjelma rahoitettiin yhtiön rahoittajien tekemin sijoituksin. Samalla yhden päivän ohjelma tuotti velkojille paremman lopputuloksen verrattuna pidempään saneerausohjelmaan. Saneerausohjelman toteuttaminen päättyi onnistuneesti 28.3.2025.
Julkaistu 6.5.2025
Toimimme PwC:n oikeudellisena neuvonantajana Kelan etuusjärjestelmien uudistushankkeen kilpailutuksessa, jonka PwC voitti. Kyseessä on merkittävä Suomen sosiaaliturvainfrastruktuurin modernisointia koskeva hanke. Kela on valinnut PwC:n strategiseksi kumppanikseen toteuttamaan etuusjärjestelmiensä laajan uudistuksen, joka käsittää etuuskäsittelyn tietojärjestelmien, digitaalisen asioinnin, asiakkuudenhallinnan ja tiedonvälityksen alustat. Hankkeen tavoitteena on vastata tulevaisuuden digitaalisen toimintaympäristön ja asiakkaiden vaatimuksiin. Teknologiaksi on valittu Salesforce. Uusien järjestelmien odotetaan sujuvoittavan etuuskäsittelyä ja parantavan asiakkaiden, työntekijöiden ja muiden sidosryhmien käyttäjäkokemusta. Lisäksi niiden avulla pystytään varautumaan aiempaa paremmin lainsäädäntömuutoksiin. Castrén & Snellman toimi PwC:n strategisena oikeudellisena neuvonantajana tarjouskilpailun alusta loppuun saakka. Kilpailutus toteutettiin kilpailullisena neuvottelumenettelynä. Onnittelemme lämpimästi PwC:tä tarjouskilpailun voittamisesta ja jäämme mielenkiinnolla seuraamaan, millaisia positiivisia vaikutuksia hankkeella on Suomen sosiaaliturvajärjestelmään.
Julkaistu 24.4.2025