31.8.2020

Castrén & Snellman selvitti hiilijalanjälkensä – vähentää päästöjään neljänneksen vuoteen 2025

Castrén & Snellmanin ilmastotyö etenee uuteen vaiheeseen: asianajotoimisto sai kesällä valmiiksi ensimmäisen hiilijalanjälkilaskelmansa. YK:n Global Compact -verkoston jäsenenä toimisto on sitoutunut YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin ja tekoihin ilmastonmuutosta vastaan.

”Hiilijalanjälkilaskenta auttaa meitä ottamaan ilmastovaikutuksemme haltuun. Jotta voimme toimia, meidän on ensin tiedettävä, missä menemme. Olemme kehittäneet vastuullista liiketoimintaa pitkäjänteisesti ja liityimme Suomen ensimmäisenä asianajotoimistona WWF:n Green Office -ohjelmaan. Nyt käynnistynyt työ päästöjemme vähentämiseksi on luontevaa jatkoa”, sanoo toimitusjohtaja Sakari Lukinmaa.

Hiilijalanjälkilaskenta on osa toimiston vastuullisuustyötä. Laskentatyössä neuvoi kestävän liiketoiminnan konsulttiyritys Gaia Consulting.

VUODEN 2019 PÄÄSTÖT 750 TONNIA, VÄHENNYSTAVOITE 25 PROSENTTIA VUOTEEN 2025 MENNESSÄ

Castrén & Snellmanin hiilijalanjälki oli vuonna 2019 noin 750 tonnia hiilidioksidiekvivalenttia (CO2-e). Luku vastaa 75 keskivertosuomalaisen hiilijalanjälkeä. Toimiston suurimmat päästölähteet olivat liikematkustus ja lämmitys, jotka muodostivat hiilijalanjäljestä yhteensä noin 80 prosenttia: liikematkustuksen osuus oli noin 50 prosenttia ja lämmityksen noin 30 prosenttia.

Laskentatulosten tärkein tehtävä on kirittää ilmastovaikutuksen vähentämisessä, toteaa vastuullisuustyöstä vastaava osakas, Head of Sustainability Anna Kuusniemi-Laine.

”Asetamme nyt kokonaisvaltaisen päästöjenvähennystavoitteen. Vähennämme päästöjä vuoden 2019 tasosta 25 prosenttia vuoteen 2025 mennessä. Aloitamme hiilijalanjäljen suurimmista eristä eli liikematkustuksesta ja lämmityksestä.”

Ilmastonmuutoksen hillintä vaatii myös ilmakehään kertyneen hiilidioksidin poistamista. Päästöjen vähentämisen lisäksi Castrén & Snellman sitoutuukin jatkossa kompensoimaan vuosittain aiheuttamansa päästöt.

”Päätämme kompensointitoimista yhdessä henkilöstön kanssa”, Kuusniemi-Laine kertoo.

Toimisto on jo aiemmin kompensoinut lentopäästöjään.

Castrén & Snellmanin hiilijalanjälkilaskenta perustuu GHG Protocol -standardeihin, jotka ovat kansainvälisesti käytetyin organisaatioiden ilmastovaikutuksen laskentamalli.

”Hallitusohjelmassa on tavoitteena hiilineutraali Suomi vuoteen 2035 mennessä – pienilläkin teoilla on siis merkitystä. Päästövähennystavoitteet koskevat kaikkia toimialoja ja jatkossa paine ilmastofiksuihin toimiin on yhä suurempi. Yhä suurempi osa lainsäädäntöämme myös huomioi ja ohjaa ilmastonäkökulmien huomioimiseen toiminnassa. Hiilijalanjäljen ymmärtäminen auttaa Castrén & Snellmania ymmärtämään paremmin myös asiakkaidensa ilmastotavoitteita”, kuvaa Gaia Consultingin johtava asiantuntija Anna Heino.

TYÖ JATKUU KUVAA TARKENTAMALLA JA TAVOITTEITA TARKKAILEMALLA

Hiilijalanjäljen laskenta tulee osaksi Castrén & Snellmanin vuotuista vastuullisuustyötä, ja toimisto pyrkii tarkentamaan kuvaa ilmastovaikutuksestaan edelleen. Myös päästövähennystavoitteita pidetään silmällä.

”Vuoden 2020 päästöt näyttävät joka tapauksessa aivan erilaisilta kuin viime vuonna. Tarkkailemmekin tavoitettamme jatkuvasti ja olemme valmiina nostamaan rimaa tarvittaessa”, sanoo Anna Kuusniemi-Laine.

Lisätietoja antavat:

Anna Kuusniemi-Laine, Head of Sustainability, osakas, Castrén & Snellman, p. +358 20 7765 423

Sakari Lukinmaa, toimitusjohtaja, Castrén & Snellman, p. +358 20 7765 391

Lisää vastuullisuustyöstämme verkkosivuiltamme. 

 

 

Uusimmat referenssit

Avustimme Jolt Capitalia ja Tesiä niiden sijoittaessa VEV:iin, joka on johtava kaupallisten ajoneuvokalustojen sähköistysratkaisujen tarjoaja. Jolt Capitalin johdolla toteutettu sijoitus, jossa Tesi osallistui rinnakkaissijoittajana, tukee VEV:n seuraavaa kasvuvaihetta ja laajentumista Euroopassa. Osana järjestelyä VEV:stä tuli itsenäinen yhtiö Vitolin omistusosuuden siirtyessä sijoittajille. Vitolin perustama VEV tarjoaa kokonaisvaltaisia kaluston sähköistysratkaisuja, jotka kattavat kalustostrategian, latausinfrastruktuurin, energiapalvelut ja operatiiviset palvelut. Yhtiön VEV IQ -alusta tukee yli 6 000 sähköistä hyötyajoneuvoa eri puolilla Eurooppaa, ja ratkaisuja on otettu käyttöön yli 600 kohteessa kuljetus-, logistiikka- ja jätehuoltosektoreilla. Jolt Capital on eurooppalaisiin syväteknologiayhtiöihin keskittyvä pääomasijoittaja. Tesi on suomalainen valtion omistama sijoitusyhtiö, joka edistää suomalaisten yritysten kasvua, uudistumista ja kansainvälistymistä sijoitustoiminnan keinoin. Avustimme Jolt Capitalia ja Tesiä transaktion oman pääoman ehtoiseen rahoitukseen ja strukturointiin liittyvissä kysymyksissä. Kansainvälinen asianajotoimisto Goodwin avusti sijoittajia VEV:n ostoon liittyvissä asioissa.
Julkaistu 10.9.2026
VR-Yhtymä Oyj eli VR Group on Suomen valtion omistama liikenne- ja logistiikkakonserni, joka operoi Suomessa rautatieliikenteen henkilö- ja tavarakuljetuksia ja toimii myös Ruotsin markkinoilla. Yhtiö tarjoaa matkustus-, logistiikka- ja kunnossapitopalveluita, ja sillä on takanaan yli 160 vuoden kokemus vastuullisen liikkumisen kehittämisestä. Avustamme VR Groupia immateriaalioikeudellisissa asioissa osana yhtiön laajempaa brändinsuojaustyötä. Toimeksiantoihin on kuulunut muun muassa tekijänoikeuksiin, mallioikeuksiin ja tavaramerkkeihin liittyvää neuvontaa, jossa on tarkasteltu yhtiön visuaalisen ilmeen, mukaan lukien sen tunnusomaisen vihreän värin, suojaamista kuljetuspalveluiden yhteydessä osana kokonaisvaltaista suojausstrategiaa. VR Group on myös saanut tunnustusta tekemästään johdonmukaisesta brändityöstä. Keskuskauppakamarin asiantuntijaraati valitsi VR:n Vuoden brändi 2026 -kilpailun voittajaksi. Kilpailun arvioinnissa brändejä tarkasteltiin laajasti muun muassa niiden tarinan, strategisen roolin, uusiutumisen ja immateriaalioikeudellisen suojauksen näkökulmasta, ja raati totesi, että VR:n brändissä sen suojaamisen merkitys on ymmärretty osana kokonaisvaltaista strategiaa. 
Julkaistu 9.9.2026
Avustimme NoHo Partners Oyj:tä 50 miljoonan euron senioriehtoisen vakuudellisen vaihtuvakorkoisen joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskussa. Joukkovelkakirjalainan laina-aika on neljä vuotta ja se erääntyy 10.9.2030. Joukkovelkakirjalainalle maksetaan kolmen kuukauden EURIBOR-korkoa lisättynä 4,375 prosenttiyksikön vuotuisella marginaalilla. Joukkovelkakirjat allokoitiin kotimaisille ja ulkomaisille sijoittajille. Avustimme NoHo Partnersia myös yhtiön uuden senioriehtoisen vakuudellisen lainasopimuksen neuvottelussa. Lainasopimus käsittää 60 000 000 euron määräaikaislainajärjestelyn (term loan facility), 10 000 000 euron investointilainajärjestelyn (capex facility) ja 27 000 000 euron luottolimiittijärjestelyn (revolving credit facility). ”Olemme ilahtuneita sijoittajien osoittamasta mielenkiinnosta joukkovelkakirjalainaa kohtaan, mikä kertoo luottamuksesta yhtiön strategiaan. Joukkovelkakirjalainan onnistunut liikkeeseenlasku yhdessä uuden lainasopimuksen kanssa pidentää rahoituksemme maturiteettia ja mahdollistaa yhtiön kasvustrategian toteuttamisen myös jatkossa. Haluan kiittää kaikkia sijoittajia osallistumisesta sekä yhteistyöpankkia joukkovelkakirjalainan hyvästä toteutuksesta” , sanoo NoHo Partnersin toimitusjohtaja Jarno Suominen. OP Yrityspankki Oyj toimi joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskun pääjärjestäjänä. NoHo Partners on vuonna 1996 perustettu suomalainen ravintola-alan palveluihin erikoistunut konserni ja pohjoiseurooppalaisen ravintolamarkkinan luova uudistaja. Vuonna 2013 ensimmäisenä suomalaisena ravintolatoimijana Nasdaq Helsinkiin listautunut yhtiö on kasvanut voimakkaasti koko historiansa ajan. NoHo Partnersin visiona on olla Pohjois-Euroopan johtava ravintolatoimija.
Julkaistu 4.9.2026
Avustimme Tritonin omistamaa Geia Groupiin kuuluvaa Topfoods Oy:tä, sen ostaessa Oy Delice Plus Ab:n, suomalaisen kakkujen ja leivonnaisten toimittajan. Yritysoston myötä Topfoods vahvistaa vähittäiskauppaliiketoimintaansa sekä edelleen lujittaa asemaansa kakku- ja leivonnaissegmentissä. Vuonna 2008 perustettu Topfoods toimittaa valittuja elintarvikkeita ammattikeittiöiden, vähittäiskaupan ja ruokateollisuuden tarpeisiin. 
Julkaistu 4.9.2026