3.11.2020

Castrén & Snellman aloittaa metsityshankkeen – kolmen hehtaarin metsä sitoo hiiltä ja tukee luonnon monimuotoisuutta

Castrén & Snellman on mukana metsityshankkeessa, jossa hiilensidontapalveluita tarjoava suomalaisyritys Carbon Deed on istuttanut toimiston puolesta noin kolmen hehtaarin mäntytaimikon Kärsämäelle, Pohjois-Pohjanmaalle.

Ilmastonmuutoksen hillitseminen vaatii päästövähennysten lisäksi ilmakehään kertyneen hiilidioksidin poistamista, ja metsää istuttamalla Castrén & Snellman kasvattaa omalta pieneltä osaltaan Suomen hiilinielua. Metsä sitoo noin 60-vuotisen elinkaarensa aikana arviolta noin 750 tonnia hiilidioksidia, joka vastaa toimiston vuoden 2019 hiilijalanjälkeä.

Palstalla kasvaa istutettujen mäntyjen lisäksi jo luontaisesti koivua ja ajan kanssa myös kuusta. Monimuotoinen metsä tukee biodiversiteettiä eli luonnon monimuotoisuutta, sillä se tarjoaa elinolosuhteet laajalle kirjolle eläin-, kasvi- ja sienilajeja.

– Hiilijalanjalanjäljen selvittämisen myötä ajankohtaiseksi tulivat erilaiset tavat vaikuttaa omalta pieneltä osaltamme ilmastonmuutokseen. Haluamme olla mukana levittämässä tehokkaita käytäntöjä hiilinielujen kasvattamiseen. Metsitys tarjosi mahdollisuuden edistää asiaa Suomessa ja samalla tukea luontoamme, toimiston vastuullisuudesta vastaava osakas, Head of Sustainability Anna Kuusniemi-Laine toteaa.

Castrén & Snellmanin yhteistyökumppani Carbon Deed ostaa aina metsitettävät joutomaat itselleen. Näin varmistetaan, ettei metsää käytetä talousmetsänä tai hakata sellutehtaalle.

– Aikanaan puut tullaan käyttämään hiiltä sitovaan toimintaan. Ne voidaan käyttää puurakentamiseen, joka sitoo hiiltä edelleen tai muuntaa biohiileksi. On myös mahdollista, että metsä jää kasvamaan ikimetsäksi tukien näin luonnon monimuotoisuutta, Mikko Järveläinen Carbon Deediltä kertoo.

Kuva Cardon Deed. Kuvassa Cardon Deedin perustajajäsenet vasemmalta oikealle Aleksi Poropudas, Niklas Alho ja Mikko Järveläinen.

Metsitys osa toimiston ilmastotekoja YK:n kestävän kehityksen tavoitteiden edistämiseksi

YK:n Global Compact -verkoston jäsenenä Castrén & Snellman on sitoutunut YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin ja tekoihin ilmastonmuutosta vastaan sekä ympäristömme vastuulliseen hoitamiseen.

Metsityshanke on osa toimiston työtä ilmastovaikutuksensa haltuun ottamiseksi. Hanke tukee luonnon monimuotoisuutta ja ympäristöystävällisten ratkaisujen kehittämistä ja levittämistä.

Tavoitteena vähentää hiilijalanjälkeä 25 prosenttia vuoteen 2025 mennessä

Castrén & Snellman sai kesällä valmiiksi ensimmäisen hiilijalanjälkilaskelmansa. Laskelman perusteella toimisto asetti tavoitteekseen vähentää hiilijalanjälkeään 25 prosenttia vuoden 2019 tasosta vuoteen 2025 mennessä.

Castrén & Snellman kompensoi jo aikaisemmin syksyllä vuoden 2019 hiilijalanjälkensä ostamalla Gold Standard -sertifoituja päästövähenemiä Ruandaan sijoittuvasta puunpolttoa vähentävästä puhtaan veden hankkeesta.

Hiilijalanjäljen laskenta, pienentäminen ja kompensointi osa vastuullisuustyötä

Hiilijalanjäljen laskenta, pienentäminen ja kompensointi ovat nyt osa Castrén & Snellmanin vuotuista vastuullisuustyötä. Yhtiö pyrkii tarkentamaan kuvaa ilmastovaikutuksestaan edelleen ja seuraa päästövähennystavoitteitaan, jotta ne ovat riittävän kunnianhimoiset.

Lisää vastuullisuustyöstämme.

Uusimmat referenssit

Castrén & Snellman toimi neuvonantajana eurooppalaiselle tekoälyinfrastruktuuriyhtiölle Nscalelle tämän suunnitteleman datakeskushankkeen yhteydessä Harjavallassa, Suomessa.Hankkeen kohteena oleva laitos sijoittuu Sievarin teollisuusalueelle. Castrén & Snellmanin neuvonantotehtävät käsittivät alueen hankinta- ja kehittämissopimuksen (SSDA) neuvottelun ja allekirjoittamisen Fortumin kanssa sekä Sievarin alueen alustavan maanmyyntiprosessin Harjavallan kaupungin kanssa. SSDA:n nojalla Fortum tukee Nscalen hankkeen kehitystyön etenemistä, mukaan lukien verkkoliityntäsuunnittelua ja siihen liittyviä lupaprosesseja.
Julkaistu 15.4.2026
Toimimme Taaleri Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana järjestelyssä, jossa Taaleri hankkii 51 prosentin omistusosuuden Nordic Science Investments Oy:stä (NSI). Järjestelyn myötä Taaleri laajentaa toimintaansa deeptech-vetoisiin venture capital -sijoituksiin. Kaupan kautta Taaleri laajentaa pääomarahastotarjoomaansa varhaisen vaiheen venture-rahastoihin sekä tutkimusvetoisten innovaatioiden kaupallistamiseen ja skaalaamiseen. NSI on suomalainen Pohjoismaissa ja Baltiassa toimiva venture capital -rahastomanageri, joka keskittyy varhaisen vaiheen sijoituksiin tutkimus- ja tiedepohjaisiin teknologioihin. Sen kohdeyhtiöt kehittävät muun muassa terveysteknologioita, biotieteitä, edistyksellisiä materiaaleja ja tekoälypohjaisia ratkaisuja. Kasvupääoman lisäksi NSI tukee spinout-yrityksiä strategisella ohjauksella, verkostoilla sekä avustamalla tiimien rakentamisessa liiketoiminnan alkuvaiheessa. NSI:n ensimmäinen, 45 miljoonan euron rahasto NSI Nordic Science I Ky perustettiin vuonna 2024, ja se on tähän mennessä sijoittanut 22 varhaisen vaiheen yhtiöön Suomessa, Ruotsissa ja Baltiassa. Taaleri on sijoittamisen, pääomarahastojen ja vahinkovakuuttamisen asiantuntija, jolla on vahva asema uusiutuvan energian, bioteollisuuden ja asumiseen kohdistuvissa sijoituksissa sekä takausvakuuttamisessa. Taalerilla on pääomarahastoissaan, kanssasijoituksissaan ja yksittäisiin kohteisiin sijoittavissa yhtiöissään hallinnoitavia varoja yhteensä 2,7 miljardia euroa, ja yhtiön palveluksessa on noin 130 henkeä. Taaleri Oyj on listattu Nasdaq Helsingissä. NSI:n perustajat jatkavat järjestelyn jälkeen operatiivisissa rooleissaan. Kaupan toteutuminen edellyttää Finanssivalvonnan hyväksyntää.
Julkaistu 13.4.2026
Järjestimme Eläketurvakeskuksen lakiosastolle kaksi informaatiomuotoilutyöpajaa, joihin osallistui niin juridiikan kuin muidenkin alojen asiantuntijoita. Koulutuksissa sovelsimme oikeusmuotoiluajattelun periaatteita Eläketurvakeskuksen toimialaan ja taustamateriaaleihin hyödyntäen muotoilutyökaluna myös tekoälyä. Osallistujat pitivät heille räätälöityä kokonaisuutta erittäin hyödyllisenä ja kiittivät kouluttajia syvällisestä paneutumisesta Eläketurvakeskuksen lausuntoprosessiin ja toimintaympäristöön. Työpajakokonaisuuden lopputuloksena asiantuntijamme ehdottivat Eläketurvakeskuksen lakiosastolle uutta rakenteellista ja kielellistä mallia lausuntojen ja soveltamisohjeiden kirjoittamiseen. Ehdotus koettiin selkeäksi ja työhön sovellettavaksi. Lisäksi esittelimme joitakin räätälöityjä tekoälykäyttötapauksia, joista asiantuntijat voivat saada tukea entistä tehokkaampaan tekoälyavusteiseen työskentelyyn. Koulutuksen vetivät asiantuntijamme, joilla on juridisen osaamisen lisäksi johtavaa oikeusmuotoilukokemusta. Osallistujat arvostivat asiantuntijoidemme monipuolista osaamista, joka mahdollisti asiantuntevan, luovan ja soveltavan otteen juridiseen kirjoittamiseen. ”C&S loi meille räätälöidyn ja jäsennellyn kokonaisuuden, josta saimme organisaatioille selkeää suuntaa ja josta asiantuntijamme saivat konkreettisia eväitä omaan työhönsä”, sanoo Mari Kuuvalo, Eläketurvakeskuksen lakiosaston osastopäällikkö.
Julkaistu 10.4.2026
Avustimme Aktia Pankki Oyj:tä 80 miljoonan euron suuruisen ensisijaisen lisäpääoman (AT1) joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskussa. Joukkovelkakirjalainalle maksetaan puolivuosittain kiinteää 6,75 prosentin korkoa. Laina on eräpäivätön, ja Aktialla on tiettyjen ehtojen täyttyessä oikeus lunastaa tai ostaa se takaisin lainaehtojen mukaisesti. Joukkovelkakirjalaina laskettiin liikkeeseen 1.4.2026. Lisäksi avustimme Aktiaa joukkovelkakirjalainan ottamisessa kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsinki Oy:n pörssilistalle. Listalleottoa varten laadimme ensimmäisenä Suomessa EU:n jatkoantiesitteen joukkovelkakirjalainalle. EU:n jatkoantiesite otettiin käyttöön esiteasetuksen (EU) N:o 2017/1129 päivityksellä 5.3.2026. EU:n jatkoantiesite on uusi esitetyyppi, jota voivat hyödyntää muun muassa liikkeeseenlaskijat, joiden arvopaperit ovat olleet kaupankäynnin kohteena säännellyllä markkinalla yhtäjaksoisesti vähintään 18 kuukauden ajan ennen uusien arvopapereiden tarjoamista yleisölle tai niiden ottamista kaupankäynnin kohteeksi säännellyllä markkinalla. Jatkoantiesite on ns. perinteistä esitettä yksinkertaisempi, ja sen tarkoituksena on välttää sellaisten tietojen toistamista, jotka liikkeeseenlaskija on jo julkistanut. Nordea Bank Oyj toimi joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskun strukturoinnin neuvonantajana. Nordea Bank Oyj, Danske Bank A/S ja ABN AMRO Bank N.V. toimivat liikkeeseenlaskun pääjärjestäjinä.
Julkaistu 7.4.2026