23.9.2021

Ajankohtaista verotuksessa syyskuu 2021

Ajankohtaiskatsauksessamme käsittelemme lyhyesti viimeaikaista oikeuskäytäntöä ja uutisia. Keskustelemme mielellämme kanssanne aiheista tarkemmin ja arvioimme niiden mahdollisia vaikutuksia liiketoimintaanne.

Käymme tässä koosteessa läpi budjettiriihen verouudistuksia ja viimeaikaista oikeuskäytäntöä.

Budjettiriihen verouudistukset – Tavoitteena laajentaa veropohjaa ja torjua aggressiivista verosuunnittelua

Valtiovarainministeriö tiedotti hallituksen talousarvioesityksestä 9.9.2021. Talousarvioesityksessä julkistettiin uusia verotoimenpiteitä, joiden tarkoituksena on vahvistaa julkista taloutta vuositasolla yhteensä 100 miljoonalla eurolla. Uudet päätökset tulevat voimaan vuosina 2022 ja 2023. Nyt julkaistujen muutosten yksityiskohdat tarkentuvat valmistelun edetessä.

Ehdotetut muutokset ovat herättäneet laajalti keskustelua ja sisältävät tässä vaiheessa useita avoimia kysymyksiä. On odotettavissa, että osa ehdotetuista muutoksista aiheuttaa haasteita käytännön soveltamisessa. Erityisesti luonnollisille henkilöille ehdotetun maastapoistumisveron soveltamiseen liittyy useita käytännön ongelmia.

Talousarvioesitys käsitellään valtioneuvoston kansliassa 27. syyskuuta, minkä jälkeen hallitus julkaisee esityksen vuoden 2022 talousarvioksi.

Viimeaikaista oikeuskäytäntöä

KHO:lta useita linjauksia korkovähennysrajoitusten soveltamiseen

KHO antoi syyskuussa useita ratkaisuja, joissa otettiin kantaa korkovähennysrajoitusten soveltamista koskeviin kysymyksiin. Seuraavassa käydään lyhyesti läpi julkaistuja vuosikirjaratkaisuja KHO 2021:123 ja KHO 2021:124.

KHO otti ratkaisussa kantaa myös määräysvallan käsitteeseen ja erityisesti siihen, katkaiseeko joint venture -sopimus määräysvallan muodostumisen. Yhtiön osakekannan omistus jakautui tasan kahden yhtiön kesken, ja omistavat yhtiöt olivat toisistaan riippumattomia. Hallituksen puheenjohtajalla ei ollut ratkaisevaa äänioikeutta äänestystilanteissa. Jos äänet menivät tasan eikä osakkaiden välistä erimielisyyttä saatu ratkaistuksi, joint venture -sopimuksen mukainen viimekätinen ratkaisu oli edetä yhteisyrityksen purkamiseen. KHO katsoi, että kun kummallakaan yhtiön osakkaista ei ollut määräysvaltaa, ei yhtiön katsottu olevan omistajiin korkovähennysrajoitusten tarkoittamassa konserniyhteydessä.

KHO:lta kaksi vuosikirjaratkaisua tappion vähentämisestä tuloverotuksessa

Korkein hallinto-oikeus on antanut kaksi vuosikirjaratkaisua tappioiden vähentämisestä tuloverotuksessa. Tapauksissa verotuksessa vahvistetut tappiot eivät siirtyneet fuusiossa.

Yritysjärjestelyissä on syytä kiinnittää erityistä huomiota tappioiden siirtymiseen ja niiden soveltamisedellytyksiä on syytä arvioida huolellisesti yritysjärjestelyä suunniteltaessa.

Osakevaihto ennen osakkeiden myyntiä katsottiin veronkierroksi

KHO linjasi päätöksessään KHO 2021:65 veronkiertonormin soveltamisesta ja katsoi, että veronkiertonormi soveltui tilanteeseen, jossa oli tarkoitus toteuttaa osakevaihto ennen osakkeiden myyntiä.

Rakennusliiketoimintaa harjoittava konsernin emo A Oy omisti B Oy:n koko osakekannan. B:n oli tarkoitus toteuttaa veroneutraali osakeanti, jossa A merkitsisi kaikki osakkeet ja A luovuttaisi apporttiomaisuutena omistamansa kuuden asunto-osakeyhtiön osakekannat, jotka kuuluivat sen vaihto-omaisuuteen. Järjestelyssä ei ollut tarkoitus käyttää rahavastiketta. Apporttisiirron jälkeen B toimisi asunto-osakeyhtiöiden perustajaurakoitsijana eli luovuttaisi rakennusurakat asunto-osakeyhtiöille ja myisi tämän jälkeen asunto-osakeyhtiöiden osakkeet edelleen. Asiassa oli esitetty järjestelyn liiketaloudelliseksi syyksi A:n toiminnan selkeyttäminen ja vakauttaminen suuntaamalla perustajaurakointia erityisesti tytäryhtiöiden alaisuuteen sekä B:n aluillaan olevan perustajaurakointitoiminnan kannalta välttämättömien referenssien hankkiminen. A:n omistamien asunto-osakeyhtiöiden osakkeiden käypä arvo osakeluovutusten hetkellä, ja siten niiden hankintameno B:n verotuksessa, oli olennaisesti suurempi kuin niiden hankintameno A:n verotuksessa.

KHO katsoi, että suunnitellut osakeluovutukset olivat vain välivaihe järjestelyssä, jonka lopullisena todellisena tarkoituksena oli asunto-osakeyhtiöiden osakkeiden myyminen. Osakevaihdon avulla osakkeiden hankintamenoa B:n verotuksessa olisi pystytty kasvattamaan, mistä katsottiin syntyvän järjestelmälle vierasta veroetua.

Kun otettiin lisäksi huomioon esitetyt liiketaloudelliset perusteet, KHO katsoi, että järjestelyn yksinomaisena tai yhtenä pääasiallisista tarkoituksista oli veron kiertäminen tai veron välttäminen eikä suunniteltua osakevaihtoa voitu pitää veroneutraalina osakevaihtona.

Uusimmat referenssit

Avustimme Jolt Capitalia ja Tesiä niiden sijoittaessa VEV:iin, joka on johtava kaupallisten ajoneuvokalustojen sähköistysratkaisujen tarjoaja. Jolt Capitalin johdolla toteutettu sijoitus, jossa Tesi osallistui rinnakkaissijoittajana, tukee VEV:n seuraavaa kasvuvaihetta ja laajentumista Euroopassa. Osana järjestelyä VEV:stä tuli itsenäinen yhtiö Vitolin omistusosuuden siirtyessä sijoittajille. Vitolin perustama VEV tarjoaa kokonaisvaltaisia kaluston sähköistysratkaisuja, jotka kattavat kalustostrategian, latausinfrastruktuurin, energiapalvelut ja operatiiviset palvelut. Yhtiön VEV IQ -alusta tukee yli 6 000 sähköistä hyötyajoneuvoa eri puolilla Eurooppaa, ja ratkaisuja on otettu käyttöön yli 600 kohteessa kuljetus-, logistiikka- ja jätehuoltosektoreilla. Jolt Capital on eurooppalaisiin syväteknologiayhtiöihin keskittyvä pääomasijoittaja. Tesi on suomalainen valtion omistama sijoitusyhtiö, joka edistää suomalaisten yritysten kasvua, uudistumista ja kansainvälistymistä sijoitustoiminnan keinoin. Avustimme Jolt Capitalia ja Tesiä transaktion oman pääoman ehtoiseen rahoitukseen ja strukturointiin liittyvissä kysymyksissä. Kansainvälinen asianajotoimisto Goodwin avusti sijoittajia VEV:n ostoon liittyvissä asioissa.
Julkaistu 10.9.2026
VR-Yhtymä Oyj eli VR Group on Suomen valtion omistama liikenne- ja logistiikkakonserni, joka operoi Suomessa rautatieliikenteen henkilö- ja tavarakuljetuksia ja toimii myös Ruotsin markkinoilla. Yhtiö tarjoaa matkustus-, logistiikka- ja kunnossapitopalveluita, ja sillä on takanaan yli 160 vuoden kokemus vastuullisen liikkumisen kehittämisestä. Avustamme VR Groupia immateriaalioikeudellisissa asioissa osana yhtiön laajempaa brändinsuojaustyötä. Toimeksiantoihin on kuulunut muun muassa tekijänoikeuksiin, mallioikeuksiin ja tavaramerkkeihin liittyvää neuvontaa, jossa on tarkasteltu yhtiön visuaalisen ilmeen, mukaan lukien sen tunnusomaisen vihreän värin, suojaamista kuljetuspalveluiden yhteydessä osana kokonaisvaltaista suojausstrategiaa. VR Group on myös saanut tunnustusta tekemästään johdonmukaisesta brändityöstä. Keskuskauppakamarin asiantuntijaraati valitsi VR:n Vuoden brändi 2026 -kilpailun voittajaksi. Kilpailun arvioinnissa brändejä tarkasteltiin laajasti muun muassa niiden tarinan, strategisen roolin, uusiutumisen ja immateriaalioikeudellisen suojauksen näkökulmasta, ja raati totesi, että VR:n brändissä sen suojaamisen merkitys on ymmärretty osana kokonaisvaltaista strategiaa. 
Julkaistu 9.9.2026
Avustimme NoHo Partners Oyj:tä 50 miljoonan euron senioriehtoisen vakuudellisen vaihtuvakorkoisen joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskussa. Joukkovelkakirjalainan laina-aika on neljä vuotta ja se erääntyy 10.9.2030. Joukkovelkakirjalainalle maksetaan kolmen kuukauden EURIBOR-korkoa lisättynä 4,375 prosenttiyksikön vuotuisella marginaalilla. Joukkovelkakirjat allokoitiin kotimaisille ja ulkomaisille sijoittajille. Avustimme NoHo Partnersia myös yhtiön uuden senioriehtoisen vakuudellisen lainasopimuksen neuvottelussa. Lainasopimus käsittää 60 000 000 euron määräaikaislainajärjestelyn (term loan facility), 10 000 000 euron investointilainajärjestelyn (capex facility) ja 27 000 000 euron luottolimiittijärjestelyn (revolving credit facility). ”Olemme ilahtuneita sijoittajien osoittamasta mielenkiinnosta joukkovelkakirjalainaa kohtaan, mikä kertoo luottamuksesta yhtiön strategiaan. Joukkovelkakirjalainan onnistunut liikkeeseenlasku yhdessä uuden lainasopimuksen kanssa pidentää rahoituksemme maturiteettia ja mahdollistaa yhtiön kasvustrategian toteuttamisen myös jatkossa. Haluan kiittää kaikkia sijoittajia osallistumisesta sekä yhteistyöpankkia joukkovelkakirjalainan hyvästä toteutuksesta” , sanoo NoHo Partnersin toimitusjohtaja Jarno Suominen. OP Yrityspankki Oyj toimi joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskun pääjärjestäjänä. NoHo Partners on vuonna 1996 perustettu suomalainen ravintola-alan palveluihin erikoistunut konserni ja pohjoiseurooppalaisen ravintolamarkkinan luova uudistaja. Vuonna 2013 ensimmäisenä suomalaisena ravintolatoimijana Nasdaq Helsinkiin listautunut yhtiö on kasvanut voimakkaasti koko historiansa ajan. NoHo Partnersin visiona on olla Pohjois-Euroopan johtava ravintolatoimija.
Julkaistu 4.9.2026
Avustimme Tritonin omistamaa Geia Groupiin kuuluvaa Topfoods Oy:tä, sen ostaessa Oy Delice Plus Ab:n, suomalaisen kakkujen ja leivonnaisten toimittajan. Yritysoston myötä Topfoods vahvistaa vähittäiskauppaliiketoimintaansa sekä edelleen lujittaa asemaansa kakku- ja leivonnaissegmentissä. Vuonna 2008 perustettu Topfoods toimittaa valittuja elintarvikkeita ammattikeittiöiden, vähittäiskaupan ja ruokateollisuuden tarpeisiin. 
Julkaistu 4.9.2026