19.12.2025

Uusi yrittäjäsukupolvi näyttää Suomen suunnan 

Vuodenvaihteen lähestyessä on hyvä hetki summata vuotta ja suunnata katse tulevaan. 

Vuosi 2025 on ollut monella tapaa ristiriitainen. Vaikka talouden perusta on ollut suhteellisen vakaa ja monilla toimialoilla on nähty signaaleja noususta, taustalla on vaikuttanut näkymättömäksi jarruksikin ristitty ilmiö – sellainen, jota ei voi nimetä yhdeksi indikaattoriksi, mutta jonka jokainen päätöksentekijä silti tunnistaa. Keskustelu stagnaatiosta on noussut uudelleen esiin. Rohkeus uudistaa on alkanut kadota: rohkeus investoida, innovoida ja nähdä isommin.

Suomen elinvoima syntyy osaamisesta. Koulutus, tutkimus, tuotekehitys ja kyky innovoida ovat olemassaolomme perusta. Pienellä taloudella ei ole varaa jäädä sivustakatsojaksi, kun maailma ympärillä muuttuu ja rakentaa uudet kasvunlähteensä. Meidän kilpailukykymme syntyy siitä, että olemme nopeita kehittämään ja omaksumaan uutta teknologiaa ja tieteen innovaatioita ja ketteriä hyödyntämään niitä. Myös tiiviimpi yhteistyö pohjoismaisten kumppaneittemme kanssa parantaa asemaamme.

Syksyn mittaan markkinassa on nähty selvä piristyminen. Yrityskauppojen, sijoitusten ja datakeskushankkeiden määrän kasvu viestii odotusten ja reaalitaloudenkin vahvistumisesta. Myös pääomat ovat jälleen liikkeessä. Suuret kasvuyritysten rahoituskierrokset ovat palanneet, ja meillä on toimistona ollut ilo edustaa kansainvälisiä sijoittajia suuressa osassa niitä.

Nyt rahoitusta keräävien yritysten taustalla on uusi sukupolvi yrittäjiä, joiden pelikenttä on alusta lähtien koko maailma ja tavoitteet sen mukaiset. Yrityksissä korostuu intensiivinen kehitystyö, oman alansa globaali johtajuus ja korkeatasoinen teknologinen osaaminen.

Koko Suomi kaipaa juuri tätä itseluottamusta. Vuosi 2026 edellyttää meiltä kaikilta rohkeutta – rohkeutta investoida, kasvaa ja uskoa omaan osaamiseemme. Merkit talouden vahvistumisesta ovat lupaavat. Niiden realisoituminen riippuu jokaisesta yritysjohtajasta.

Toivotan asiakkaillemme ja kumppaneillemme rauhallista joulua ja menestystä vuoteen 2026!

Uusimmat referenssit

Avustimme United Bankersia kolmen hoivakiinteistön myynnissä Kinland AS:lle. Rakennukset ovat valmistuneet vuosien 2021 ja 2022 välillä, ja niillä on korkeat tekniset- ja ympäristöstandardit. Kaikki kolme kiinteistöä ovat täysin vuokrattuja. Portfolion jäljellä oleva painotettu keskimääräinen vuokra-aika on 13 vuotta.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme Hiab Oyj:n neuvonantajana 1 035 miljoonan dollarin yrityskaupan rahoituksessa. Yrityskaupassa Hiab ostaa Wynnchurch Capital, L.P.:ltä Labrie Environmental Groupin, Pohjois-Amerikan johtavan jäteautojen (RCV) valmistajan. Hiab (Nasdaq Helsinki: HIAB) on maailman johtava tien kuormankäsittelylaitteiden, älykkäiden palvelujen, älykkäiden ja yhdistettyjen ratkaisujen toimittaja. Hiabin liikevaihto vuonna 2025 oli noin 1,6 miljardia euroa ja sillä on noin 4 000 työntekijää. Yhtiö toimii yli 100 maata kattavan maailmanlaajuisen verkoston kautta. Labrie Group on johtava pohjoisamerikkalainen jäteautotoimittaja, joka työllistää noin 1 200 henkilöä.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme neuvonantajana kansainväliselle pankkikonsortiolle 300 miljoonan euron luottolimiittijärjestelyssä (RCF) ICEYE:lle, maailman johtavalle avaruustiedustelun toimijalle. Pankkikonsortioon kuului pohjoismaisia ja kansainvälisiä pankkeja, ja Citi sekä Danske Bank toimivat järjestelyn globaaleina koordinaattoreina ja pääjärjestäjinä. Luottolimiittijärjestely tukee pankkitakausten myöntämistä asiakasprojekteille, mahdollistaa liiketoiminnan jatkuvan kasvun ja tarjoaa lisälikviditeettiä.
Julkaistu 21.5.2026
Avustamme Terrieri Kiinteistöt Ky:tä ja A. Ahlström Kiinteistöt Oy:tä modernin tuotanto- ja logistiikkarakennusten kokonaisuuden myynnissä ruotsalaiselle kiinteistösijoitusyhtiö Catena AB:lle. Avustamme lisäksi S-Pankki Tontti Erikoissijoitusrahastoa, kun se on kyseisen transaktion yhteydessä sopinut myyvänsä Catena AB:lle maa-alueen, jolla rakennuskokonaisuus sijaitsee. Helsinki-Vantaan lentoaseman välittömässä läheisyydessä sijaitseva rakennuskokonaisuus on valmistunut vuonna 2021 ja käsittää noin 23.260 neliömetriä vuokrattavaa pinta-alaa. Kokonaisuus on täysimääräisesti vuokrattu Cramo Finland Oy:lle. Noin 140.000 neliömetrin tontti tarjoaa lisäksi mahdollisuuden lisärakentamiseen, sillä lisärakennusoikeutta on noin 45.000 neliömetriä, mikä mahdollistaa alueen pitkän aikavälin kehittämisen.
Julkaistu 21.5.2026