15.6.2017

BBS – BBS:n tavaramerkin puolustaminen

Edustimme menestyksekkäästi johtavaa alumiinivanteiden valmistajaa BBS GmbH:ta markkinaoikeudessa riita-asiassa, jossa oli kyse siitä, loukkasiko suomalainen yhtiö BBS-tavaramerkkiä markkinoimalla ja myymällä kevytmetallivanteita ja vanteisiin kuuluvia keskiömerkkejä käyttäen tyyliteltyä 885-merkkiä. Markkinaoikeus hyväksyi päämiehemme loukkauskanteen ja kielsi vastaajaa jatkamasta tai toistamasta tavaramerkkioikeuden loukkausta sekä velvoitti vastaajan suorittamaan päämiehellemme loukkauksen vuoksi hyvitystä.

Markkinaoikeuden ratkaisun mukaan loukkausta ei poistanut se, että vastaajan verkkosivuilla olleen ilmoituksen mukaan 885 oli itsenäinen vannevalmistaja, jolla ei ollut omistuksellista, toiminnallista tai muuta yhteyttä BBS GmbH ‑yhtiöön. Sen sijaan Markkinaoikeus katsoi, että merkkejä käytetään kevytmetallivanteiden keskiömerkeissä, joita havainnoidaan usein etäältä ja siten, että merkki saattaa olla havainnoijaan nähden muussa kuin vaakasuorassa asennossa, jolloin merkkien välisten pienten erojen havainnointi voi olla vaikeaa tai jopa mahdotonta. Markkinaoikeus katsoi lisäksi, että vastaajan käyttämässä merkissä oleva tyylitelty numero kahdeksan muistuttaa kirjainta B ja numero viisi muistuttaa kirjainta S. 

Uusimmat referenssit

Avustimme menestyksekkäästi BMW:tä poikkeuksellisen pitkässä riita-asiassa, jossa oli kysymys siitä, loukkasivatko vastaajan myymät tarvikevanteet ja niihin kuuluvat keskimerkit BMW:n tavaramerkki- ja mallioikeuksia. Markkinaoikeus katsoi, että vastaajan käyttämä tunnus aiheutti sekaannusvaaran BMW:n tavaramerkkeihin. Kun vastaaja oli käyttänyt tunnusta vanteidensa keskimerkeissä sekä keskimerkkien ja vanteidensa markkinoinnissa, markkinaoikeus totesi vastaajan loukanneen BMW:n tavaramerkkioikeuksia. Vastaaja myönsi loukanneensa BMW:n yhteisömallia mutta kiisti siihen liittyvän kieltovaatimuksen. Markkinaoikeus kuitenkin katsoi, ettei asiassa ollut ilmennyt erityistä syytä pidättyä kieltomääräyksen antamisesta, ja määräsi kiellon. Markkinaoikeus kielsi vastaajaa jatkamasta BMW:n tavaramerkkien ja yhteisömallin loukkausta ja määräsi vastaajan muuttamaan tai hävittämään BMW:n oikeuksia loukkaavat tuotteet ja markkinointimateriaalit. Lisäksi markkinaoikeus velvoitti vastaajan maksamaan BMW:lle tavaramerkkioikeuksien loukkauksen johdosta kohtuullisena hyvityksenä 70 000 euroa ja vahingonkorvauksena 80 000 euroa sekä mallioikeuden loukkauksen johdosta kohtuullisena korvauksena 7 000 euroa ja vahingonkorvauksena 8 000 euroa. Määriä voidaan pitää poikkeuksellisen korkeina Suomessa. Lisäksi markkinaoikeus velvoitti vastaajan maksamaan merkittävän osan BMW:n oikeudenkäyntikuluista viivästyskorkoineen. Korkein oikeus päätti 11.3.2025, että vastaajalle ei myönnetä valituslupaa eikä asiassa ole tarvetta pyytää ennakkoratkaisua Euroopan unionin tuomioistuimelta. Markkinaoikeuden asiassa antamat tuomiot (MAO:494/18 ja 517/2023) ovat siten lainvoimaisia. Varsinaisen riita-asian lisäksi BMW vaati erillisessä väiteprosessissa, että vastaajan eräs tavaramerkkirekisteröinti kumotaan. Kumoamisesta käytiin markkinaoikeudessa kaiken kaikkiaan kolme erillistä oikeusprosessia. Vastaajan tavaramerkkirekisteröinti lopulta kumottiin.
Julkaistu 9.5.2025
Toimimme Anora Groupin neuvonantajana immateriaalioikeuksiin liittyvissä kysymyksissä. Hoidamme Anora Groupin toimeksiantoja tavaramerkkien ja mallioikeuksien globaaliin suojaamiseen ja puolustamiseen sekä brändisalkun hallintaan liittyvissä kysymyksissä. Avustamme Anora Groupia myös markkinointilainsäädäntöön, sosiaaliseen mediaan ja verkkotunnuksiin liittyvissä juridisissa kysymyksissä. Anora Group Oyj on pörssiyhtiö, joka syntyi vuonna 2021 suomalaisen Altia Oyj:n ja norjalaisen Arcus ASA:n fuusioituessa. Anora Group on johtava viinien ja väkevien alkoholijuomien bränditalo Pohjoismaissa sekä vastuullisuuden edelläkävijä alallamme maailmanlaajuisesti. Anora Groupilla on laaja portfolio ikonisia brändejä, kuten Koskenkorva, Linie, Larsen, Skagerrak, Chill Out, Ruby Zin, Wongraven, O.P. Anderson ja Falling Feather. Vientiä yhtiöllä on yli 30 markkinalle.
Julkaistu 28.1.2025
Avustamme Sinituotetta tavaramerkkien ja mallioikeuksien suojaamisessa ja puolustamisessa sekä IP-salkun hallintaan liittyvissä kysymyksissä. SINI-tavaramerkillä Sinituote myy ja markkinoi siivousvälinesarjaa. Moni varmasti tunnistaa sloganin SINILLÄ SIIVOUS SUJUU. SINI siivousvälineet ovatkin tuoteryhmässään Suomen suosituimpia. KUNGS on Pohjoismaiden johtava autotarvikesarja, johon kuuluu Suomen talveen ja ankariin sääolosuhteisiin kehitetyt talvituotteet kuten esimerkiksi lumiharjat ja jääraapat. Yrityksen yksi legendaarisimmista tuotteista on 1950-luvulla kehitetty Sinipiika, joka on edelleen tuotannossa. Sinituotteen pääbrändejä ovat SINI- ja KUNGS-tavaramerkkien lisäksi SAVU, LUNDIA, RÖRETS ja VS-HARJA. Tuotteet suunnitellaan Suomessa ja pääosin myös valmistus on Suomessa. Sinituotteella onkin oma tehdas Kokemäellä. Tuotekehityksessä keskitytään laadukkuuden lisäksi tuotteiden ergonomisuuteen, ekologisuuteen ja muotoiluun. Tuotekehitykseen ja muotoiluun tehtävät panostukset ovat merkittäviä, joten Sinituote myös suojaa ja puolustaa aktiivisesti omia tavaramerkkejään ja mallioikeuksiaan.
Julkaistu 22.1.2025
Tactic Games Oy on kansainvälinen peliyritys, joka kehittää ja valmistaa laadukkaita lautapelejä. Edustamme Tacticia tunnettuun MÖLKKY-peliin liittyvissä tavaramerkkien suojaus- ja loukkausasioissa sekä EU-tullivalvonnassa. Suosittua ulkopeliä myydään laajalti Euroopassa sekä Australiassa, Yhdysvalloissa ja Kanadassa. Tactic on toiminut MÖLKKY-pelin yksinomaisena jakelijana vuodesta 2010. Se osti pelin liiketoiminnan Lahden Työn Paikka Oy:ltä 1.1.2017. Tacticin valikoimaan kuuluu myös muita klassikkopelejä, kuten Kimble, Alias ja iKNOW.
Julkaistu 15.1.2025