13.12.2019

Osakas Merja Kivelä vastuullisen sijoittamisen yhdistyksen Finsifin hallitukseen

Castrén & Snellmanin osakas Merja Kivelä valittiin Finsif – Finland’s Sustainable Investment Forum ry:n hallituksen jäseneksi yhdistyksen syyskokouksessa 10.12.2019.

– Vastuullinen ja vaikuttava sijoittaminen ei ole enää marginaali-ilmiö, vaan sijoittamisen uusi normaali. Minusta on upeaa, että saan tuoda pääomamarkkinajuristin näkökulmaa vastuulliseen sijoittamiseen, markkinakäytäntöjen luomiseen ja yhdistyksen toimintaan, Merja toteaa.

Castrén & Snellman liittyi ensimmäisenä asianajotoimistona Finsifin jäseneksi syksyllä 2015.

Finsif on vastuullisen sijoittamisen suunnannäyttäjä Suomessa. Yhdistys edistää vastuullista sijoittamista ottamalla huomioon ympäristöön, yhteiskuntaan ja hyvään hallintotapaan liittyvät seikat varainhoidossa ja sijoituspäätöksissä. Finsifiin kuuluu Suomessa toimivia sijoittajia, varainhoitajia ja palveluntarjoajia.