26.8.2026

C&S AI Portal tuo valmiit tekoälytyönkulut asiakkaiden legal-tiimien käyttöön

Castrén & Snellman lanseeraa C&S AI Portalin, joka tuo hiotut tekoälytyönkulut asiakasyritysten legal-tiimien käyttöön. Kyseessä on Legoran digitaalinen työtila, jonka kautta asiakasyritysten legal-tiimit pääsevät hyödyntämään räätälöityjä tekoälykäyttötapauksia ja -työnkulkuja myös ilman omia lisenssejä.  

C&S AI Portalissa yhdistyvät Castrén & Snellmanin juristien syvä liikejuridiikan asiantuntemus ja Legal Tech -tiimin tekoälyosaaminen. Työkalu soveltuu sekä yksittäisiin käyttötarkoituksiin että yrityksen koko legal-tiimin päivittäisen työn tehostamiseen ja automatisointiin. Siitä on hyötyä myös sellaisille asiakkaille, joilla Legora on jo käytössä, mutta jotka eivät ole vielä luoneet alustalle omia työnkulkujaan.

C&S AI Portal muuttaa tapaa, jolla tuomme asiantuntemuksemme asiakkaidemme ulottuville. Sen avulla skaalaamme osaamisemme laajemmin legal-tiimien käyttöön. Castrén & Snellmanin strategiana on tukea asiakkaitamme tekoälymurroksessa,

toimitusjohtaja Jarno Tanhuanpää kertoo.

Tekoälyn tukemia työnkulkuja juristien päivittäiseen työhön

”Monet asiakkaamme painivat AI-työkalujen tehokkaan implementoinnin ja käyttötuen kanssa. Olemme nyt pystyneet tuomaan heidän ulottuvilleen helposti käyttöönotettavan ja kustannustehokkaan ratkaisun laadukkaaseen AI-työhön”, sanoo Director of Knowledge Management & Innovation Paula Aura.

C&S AI Portal hyödyntää Legoran toiminnallisuuksia, jotka tehostavat ja yhdenmukaistavat työskentelyä sekä varmistavat lopputuloksen laadun. Portaali toimii myös projektien yhteistyöalustana ja mahdollistaa vuorovaikutteisen ja reaaliaikaisen tekoälyavusteisen työskentelyn.

Asiakkaan legal-tiimi saa portaalissa käyttöönsä yli kymmenen valmista asiantuntijatyötä tehostavaa käyttötapausta, kuten sopimustarkastus, asiakirjojen luonnostelu, yrityksen omien ohjeiden päivitys ja juridinen tiedonhaku. Lisää uusia käyttötapauksia voidaan kehittää asiakkaan tarpeen mukaan.

C&S AI Portal täyttää korkeimmat tietoturvavaatimukset: se on GDPR- ja AICPA SOC -vaatimusten mukainen sekä ISO 27001- ja ISO 42001 -sertifioitu.

Castrén & Snellmanin Legal Tech -tiimiltä tukea tekoälyhankkeisiin

Kuusihenkinen Legal Tech -tiimimme on erikoistunut generatiivisen tekoälyn ja muiden legal tech -työkalujen hyödyntämiseen juridisessa työssä. Tiimi auttaa Castrén & Snellmanin asiakkaita teknologioiden kartoittamisessa, analysoinnissa sekä sopivimman sovelluksen löytämisessä ja onnistuneessa käyttöönotossa.

Jos haluat keskustella lisää yrityksesi tekoälyhankkeista tai siitä, miten C&S AI Portal voi tehostaa legal-tiiminne työtä, ota yhteyttä:

Uusimmat referenssit

Toimimme Banyan Softwaren oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa Carus Ferryn, Suomessa toimivan lautta- ja matkustajaliikenteen harjoittajille varaus-, lähtöselvitys- ja satamatoimintojen ohjelmistoja tarjoavan yhtiön. Yritysosto vahvistaa entisestään Banyan Softwaren asemaa Pohjoismaissa ja tarjoaa samalla Carusille pitkäaikaisen kumppanin tukemaan yhtiön jatkuvaa kasvua ja kehitystä. Carus on perustettu vuonna 1998, ja sen pääkonttori sijaitsee Maarianhaminassa Ahvenanmaalla. Yhtiö kehittää liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja lautta-, risteily- ja matkustajaliikenteen harjoittajille kattaen koko matkustajapolun varauksista ja lipunmyynnistä kapasiteetinhallintaan, lähtöselvitykseen ja alukseen nousuun. Carus tarjoaa lisäksi satama-automaation ratkaisuja, aluksilla käytettäviä myyntijärjestelmiä sekä liiketoimintatiedon työkaluja. Yhtiö palvelee noin 30 operaattoria neljällä mantereella ja on asiakasmäärällä mitattuna suurin lauttaliikenteen varaus- ja lähtöjen hallintajärjestelmien toimittaja. Banyan Software hankkii ja kehittää pitkäjänteisesti erikoistuneilla toimialoilla toimivia, liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja tarjoavia yhtiöitä. Vuonna 2016 perustettu Banyan noudattaa buy-and-hold-for-life -mallia ja tukee portfolioyhtiöidensä pitkäjänteistä kasvua ja kehitystä. Banyanilla on yli 130 portfolioyhtiötä Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Isossa-Britanniassa, Euroopassa sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella. Carusin yritysoston myötä Banyanilla on kolme yhtiötä Pohjoismaissa.
Julkaistu 20.10.2026
Avustimme Move Energyä sijoittajana 3North Partners Oyj:n ja Steady Energy Oy:n yhdistymisessä sekä siihen liittyvässä suunnatussa osakeannissa ja yhdistyneen yhtiön listautumisannissa Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle. Järjestelyn yhteydessä 3North Partners sai noin 69,8 miljoonan euron sijoitussitoumukset institutionaalisilta ja muilta sijoittajilta, mukaan lukien Move Energy, yhdistyneen yhtiön rahoittamiseksi. Steady Energy on suomalainen ydinteknologiayhtiö, joka kehittää erityisesti kaukolämmön tuotantoon soveltuvia pieniä modulaarisia ydinreaktoreita (SMR). Yhtiön LDR-50-reaktori on suunniteltu tarjoamaan kaupungeille ja energiayhtiöille skaalautuva ja vähähiilinen vaihtoehto polttamiseen perustuvalle lämmöntuotannolle.
Julkaistu 19.10.2026
Avustimme Efima Oyj:tä sen myydessä tekoälyliiketoimintansa Better Care Technologies Oy:lle. Kaupassa siirtyivät Efiman hoiva-alalle kehittämä Moiva-tekoälyalusta, siihen liittyvä teknologia ja tuotemerkki, asiakassopimukset sekä liiketoiminnassa työskentelevät asiantuntijat. Efima on suomalainen digiyhtiö, joka edistää suurten ja keskisuurten yritysten kasvua tehostamalla asiakkaidensa liiketoimintaprosesseja ja luomalla niille kilpailuetua tekoälyn ja datan innovatiivisella hyödyntämisellä. Yhtiöllä on lähes 200 asiantuntijaa Helsingissä ja Tampereella. 
Julkaistu 21.9.2026
Avustimme Neoen Renewables Finland Oy:tä, joka on osa ranskalaista Neoen-konsernia, sen myydessä datakeskushankkeen kansainvälisistä datakeskuskehittäjistä ja -operaattoreista koostuvalle konsortiolle. Kauppa oli Neoenin ensimmäinen datakeskuskehityshanke Suomessa. Vuonna 2008 perustettu Neoen on yksi maailman johtavista riippumattomista uusiutuvan energian tuottajista. Yhtiö toimii 15 maassa. Se kehittää, rahoittaa, rakentaa, omistaa ja operoi aurinkovoimaloita, tuulipuistoja ja akkuvarastoja. Neoen-konsernin omistaa globaali vaihtoehtoisten sijoitusten hallinnoija Brookfield Corporation. 
Julkaistu 17.9.2026