28.9.2023

Marcus Blomfelt senior counsel -juristiksi ja Piia Raappana ja Yanhuan Zhou counsel-juristeiksi

Asiakkaidemme menestyksen mahdollistaminen ja oikeusturvasta huolehtiminen ovat olemassaolomme perusta. Tunnustuksena monipuolisesta osaamisesta ja pitkäjänteisestä työstä asiakkaidemme menestyksen mahdollistamiseksi nimitämme Marcus Blomfeltin senior counsel ‑juristiksi sekä Piia Raappanan ja Yanhuan Zhoun counsel-juristeiksi 1.10.2023 alkaen. Marcus on työskennellyt meillä aiemmin counsel-juristina ja Piia ja Yanhuan puolestaan senior associate ‑juristeina.

Marcus Blomfelt, senior counsel, Riitojen ratkaiseminen

Marcus Blomfelt on pitkän linjan riitajuristi, joka on erikoistunut vaativiin riita- ja rikosasioihin. Hän on avustanut yhtiöitä ja niiden johtoa muun muassa talous-, korruptio- ja ympäristörikosprosesseissa. Rikosprosessien ansiokkaan hoitamisen ohella hänellä on laajalti kokemusta kaupallisiin sopimuksiin, yrityskauppoihin, jälleenmyyntiin ja agenttisopimuksiin liittyvistä riidoista.

Erityistä asiantuntemusta Marcuksella on kilpailuoikeudellisista vahingonkorvausasioista, ja hän on toiminut asiamiehenä Suomen suurimmissa kilpailunrajoituksiin perustuvissa vahingonkorvausoikeudenkäynneissä.

Piia Raappana, counsel, Immateriaalioikeudet

Piia Raappana on immateriaalioikeuden ja riidanratkaisun asiantuntija. Hänen osaamisaluettaan ovat teollis- ja tekijänoikeudelliset kysymykset sekä kaupallisiin sopimuksiin liittyvät kysymykset. Lisäksi hänellä on laaja-alaista osaamista kuluttaja- ja markkinointioikeudesta, mediaoikeudesta ja urheiluoikeudesta.

Piia neuvoo asiakkaitamme immateriaalioikeudellisissa kysymyksissä myös yritysjärjestelyissä, pääomasijoituksissa ja muissa transaktioissa.

Piia sai Rising Star -tunnustuksen viimeisimmässä Managing IP:n IP Stars ‑arvioinnissa.

Yanhuan Zhou, counsel, Yritysjärjestelyt

Yanhuan Zhoulla on laaja kokemus vaativista yrityskaupoista sekä kansainvälisten yritysten uudelleenjärjestelyistä. Hän neuvoo asiakkaitamme laaja-alaisesti erilaisissa kotimaisissa ja rajat ylittävissä yritysjärjestelyissä useilla eri toimialoilla, kuten elintarviketeollisuudessa, tukku- ja vähittäiskaupassa sekä raskasteollisuudessa. Lisäksi hän on erikoistunut erilaisiin yhtiöoikeudellisiin kysymyksiin.

Yanhuanin erityisosaamista ovat haastavat yritysjärjestelyt monikansallisella aspektilla. Viime aikoina hän on ollut mukana useissa järjestelyissä, joissa suomalaiset yritykset ovat luopuneet Venäjän-liiketoiminnoista. 

Toivotamme kaikille lämpimästi onnea uuteen tehtävään!

 

Lue myös: Castrén & Snellman nimittää viisi uutta senior associate -juristia – nimitys myös liiketoimintapalveluihin

Uusimmat referenssit

Avustimme United Bankersia kolmen hoivakiinteistön myynnissä Kinland AS:lle. Rakennukset ovat valmistuneet vuosien 2021 ja 2022 välillä, ja niillä on korkeat tekniset- ja ympäristöstandardit. Kaikki kolme kiinteistöä ovat täysin vuokrattuja. Portfolion jäljellä oleva painotettu keskimääräinen vuokra-aika on 13 vuotta.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme Hiab Oyj:n neuvonantajana 1 035 miljoonan dollarin yrityskaupan rahoituksessa. Yrityskaupassa Hiab ostaa Wynnchurch Capital, L.P.:ltä Labrie Environmental Groupin, Pohjois-Amerikan johtavan jäteautojen (RCV) valmistajan. Hiab (Nasdaq Helsinki: HIAB) on maailman johtava tien kuormankäsittelylaitteiden, älykkäiden palvelujen, älykkäiden ja yhdistettyjen ratkaisujen toimittaja. Hiabin liikevaihto vuonna 2025 oli noin 1,6 miljardia euroa ja sillä on noin 4 000 työntekijää. Yhtiö toimii yli 100 maata kattavan maailmanlaajuisen verkoston kautta. Labrie Group on johtava pohjoisamerikkalainen jäteautotoimittaja, joka työllistää noin 1 200 henkilöä.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme neuvonantajana kansainväliselle pankkikonsortiolle 300 miljoonan euron luottolimiittijärjestelyssä (RCF) ICEYE:lle, maailman johtavalle avaruustiedustelun toimijalle. Pankkikonsortioon kuului pohjoismaisia ja kansainvälisiä pankkeja, ja Citi sekä Danske Bank toimivat järjestelyn globaaleina koordinaattoreina ja pääjärjestäjinä. Luottolimiittijärjestely tukee pankkitakausten myöntämistä asiakasprojekteille, mahdollistaa liiketoiminnan jatkuvan kasvun ja tarjoaa lisälikviditeettiä.
Julkaistu 21.5.2026
Avustamme Terrieri Kiinteistöt Ky:tä ja A. Ahlström Kiinteistöt Oy:tä modernin tuotanto- ja logistiikkarakennusten kokonaisuuden myynnissä ruotsalaiselle kiinteistösijoitusyhtiö Catena AB:lle. Avustamme lisäksi S-Pankki Tontti Erikoissijoitusrahastoa, kun se on kyseisen transaktion yhteydessä sopinut myyvänsä Catena AB:lle maa-alueen, jolla rakennuskokonaisuus sijaitsee. Helsinki-Vantaan lentoaseman välittömässä läheisyydessä sijaitseva rakennuskokonaisuus on valmistunut vuonna 2021 ja käsittää noin 23.260 neliömetriä vuokrattavaa pinta-alaa. Kokonaisuus on täysimääräisesti vuokrattu Cramo Finland Oy:lle. Noin 140.000 neliömetrin tontti tarjoaa lisäksi mahdollisuuden lisärakentamiseen, sillä lisärakennusoikeutta on noin 45.000 neliömetriä, mikä mahdollistaa alueen pitkän aikavälin kehittämisen.
Julkaistu 21.5.2026