5.7.2021

Komission hyväksymät uudet vakiosopimuslausekkeet julkaistu

Europan komissio julkaisi 4.6.2021 kahdet uudet vakiosopimuslausekkeet: yhdet henkilötietojen siirtoon rekisterinpitäjän ja henkilötietojen käsittelijän välillä ja toiset tilanteisiin, joissa henkilötietoja siirretään kolmansiin maihin.

Mitä uutta?

Uudet vakiolausekkeet tulivat voimaan 27.6.2021. Sen jälkeen yhteisöillä, jotka tällä hetkellä käyttävät vanhoja vakiosopimuslausekkeita, on 18 kuukautta aikaa päivittää sopimuksiaan. Uusissa tiedonsiirroissa vanhoja vakiosopimuslausekkeita saa kuitenkin käyttää vain 3 kuukauden ajan uusien vakiolausekkeiden voimaantulosta lukien.

Henkilötietojen tuojien ja viejien tulisi alkaa valmistautua vanhojen vakiolausekkeiden korvaamiseen ja suunnitella uudet siirrot niin, että ne noudattavat jatkossakin tietosuoja-asetuksen vaatimuksia.

Mihin toimiin pitää ryhtyä?

Lisäksi Euroopan tietosuojaneuvosto julkaisi 18.6.2021 lopullisen version Schrems II -tuomiota koskevista suosituksistaan, jotka julkaistiin luonnoksena marraskuussa 2020. Tämä vaikuttaa varmasti jatkossa kansainvälisten siirtojen käytännön toteutukseen. Suosituksiin on vakiolausekkeiden ohella syytä perehtyä huolellisesti, ja muutosprosessit on suunniteltava näiden uusien muutosten perusteella.

Vakiosopimuslausekkeet ovat vakiomuotoisia, etukäteen hyväksyttyjä tietosuojaa koskevia mallilausekkeita, jotka voidaan oma-aloitteisesti sisällyttää sopimuksiin tietosuojaa koskevien vaatimusten noudattamisen varmistamiseksi. Uusissa vakiolausekkeissa otetaan huomioon Euroopan unionin tuomioistuimen antama Schrems II -tuomio. Ne perustuvat samoihin vanhojen vakiosopimuslausekkeiden taustalla olleisiin periaatteisiin, joiden vuoksi unionin tuomioistuin piti vakiolausekkeita edelleen pätevinä.

Uusimmat referenssit

Avustimme Pohjoismaiden suurinta itsenäistä tv- ja elokuvatuotantoyhtiötä Yellow Film Studios Oy:tä sen strategisessa yhdistymisessä tanskalaisen elokuva-alan myynti- ja rahoitusyhtiön REinventin kanssa. Yhdessä ne muodostavat Reinvent Yellow -konsernin, joka toimii yhtenäisenä keskuksena TV- ja elokuvatuotannolle, myynnille, rahoitukselle ja innovaatioille, yhdistäen yli kolmen vuosikymmenen tuotantokokemuksen sekä laajan, yli tuhannen nimikkeen katalogin.
Julkaistu 8.10.2025
Edustimme menestyksekkäästi jälleenvakuutuspaneelia kansainvälisessä ad hoc -välitysmenettelyssä. Riita aiheutui jälleenvakuutussopimuksesta, joka koski ensivakuuttajan vakuuttaman riskiportfolion jälleenvakuuttamista. Osapuolet olivat erimielisiä siitä, kattoiko jälleenvakuutus tietyn vahingon, joka johtui koronaviruspandemian aiheuttamasta markkinahäiriöstä. Asiassa otettiin kantaa erittäin monimutkaisiin juridisiin ja sopimuksellisiin kysymyksiin, ja siinä edellytettiin jälleenvakuutussääntelyn ja -käytännön erityisosaamista. Välitysoikeus hylkäsi vastapuolen asiakkaitamme vastaan nostamat jälleenvakuutuskorvausta koskevat vaatimukset kokonaisuudessaan. Riidan arvo oli noin 34 miljoonaa euroa.
Julkaistu 16.9.2025
Toimimme byFounders.vc:n suomalaisena neuvonantajana sen sijoittaessa DataCrunch Oy:hin 64 miljoonan dollarin A-sarjan rahoituskierroksessa. DataCrunch tarjoaa skaalautuvia tekoälylaskentaratkaisuja energiatehokkaista datakeskuksista Islannissa ja Suomessa. byFounders.vc on yhteisöpohjainen varhaisen vaiheen pääomasijoitusrahasto, joka sijoittaa maailmanlaajuisesti kunnianhimoisiin tiimeihin, joilla on yhteys Pohjoismaihin ja Baltian maihin.
Julkaistu 11.9.2025
Avustimme Springvest Oyj:tä sen järjestäessä avaruusteknologiayhtiö ReOrbitille 45 miljoonan euron series A -rahoituskierroksen tukemaan yhtiön kasvua. Kyseessä on Suomen suurin kokonaan osakkeilla toteutettu A-sarjan rahoituskierros ja yksi merkittävimmistä pääomasijoituksista Euroopan avaruus- ja puolustusalalla. Rahoituskierros on yhdistelmä erilaisia rahoitusmuotoja. Ammattimaisille ja institutionaalisille sijoittajille suunnatussa private placement -annissa olivat mukana mm. Icebreaker.vc, Expansion VC, 10x Founders, Inventure VC, Työeläkevakuutusyhtiö Varma ja Työeläkevakuutusyhtiö Elo. Kierroksen osana järjestettiin myös 8 miljoonan euron julkinen osakeanti, joka täyttyi 4,5 tunnissa. Springvest on listaamattomiin kasvuyhtiöihin erikoistunut sijoituspalveluyhtiö. ReOrbit on new space -yhtiö, joka suunnittelee ja valmistaa uuden sukupolven innovatiivisia ohjelmistokeskeisiä satelliitteja.
Julkaistu 9.9.2025