26.9.2022

Janne Lauha ja Sakari Sedbom mukana yhteisteoksessa Pörssilistautujan käsikirja

Pääomamarkkinoiden ja finanssialan sääntelyn asiantuntijamme Janne Lauha ja Sakari Sedbom olivat mukana kirjoittamassa Pörssisäätiön kustantamaa teosta Pörssilistautujan käsikirja – Opas pk-yritysten kasvumarkkinoille, joka julkaistiin torstaina 22. syyskuuta. Teos käsittelee laajasti teemoja First North-markkinapaikalle pörssilistautumisen alkuaskeleista listautumisprosessiin ja First North -pörssiyhtiön tehtäviin ja velvoitteisiin.

Käsikirja on ensisijaisesti tarkoitettu listautumista harkitsevien pk-yritysten omistajille, hallituksen jäsenille ja johdolle, mutta se soveltuu perusteoksena myös kaikille First North -listautumisesta kiinnostuneille.

Käsikirja laadittiin yhdessä laajan asiantuntijaryhmän kanssa. Pörssisäätiön ja toimistomme lisäksi työryhmään kuuluivat Aktia Alexander Coprorate Finance, Borenius, Danske Bank, Euroclear Finland, Evli Oyj, Finanssivalvonta, Hill+Knowlton Strategies, IR Partners Oy, KPMG Oy Ab, Nasdaq Finland, Oaklins Finland ja PwC. Teos on jatkoa aiemmin ilmestyneille Listautujan käsikirja -teoksille, joissa toimistomme on myös ollut mukana.

”On ollut erinomaisen hyödyllistä keskustella listautumismarkkinasta ja sen kehittämisestä saman pöydän ääressä. Kaikki asiantuntijat ovat tuoneet pöytään arvokkaan panoksensa, laajan osaamisensa ja kokemuksensa. Tätä työtä on tehty suomalaisen listautumismarkkinan edistämiseksi. Lopputuloksessa painottuvat parhaat suomalaiset käytännöt ja uskomme, että teos on arvokas tuki kaikille listautumista pohtiville yrityksille”, Janne Lauha ja Sakari Sedbom kiittävät.

Viime vuodet ovat koetelleet yrityskenttää epävarmuudellaan. Vaikka markkinan kehittymistä on ollut vaikea ennakoida, yritykset ovat pystyneet kasvamaan ja kehittymään. Viime vuonna Helsingin pörssiin listautuikin yhteensä 29 yritystä, ja ne keräsivät listautumisanneissa lähes miljardi euroa uutta osakepääomaa. Listautumisista 22 tapahtui Nasdaq First North -markkinapaikalle, jolle listautumisessa teos opastaa.

Castrén & Snellmanilla on ollut keskeinen rooli myös uusissa markkinatrendeissä, sillä toimistomme on jo pitkään ollut yksi aktiivisimmista toimijoista suomalaisella listautumismarkkinalla ja ollut mukana kehittämässä suomalaisen listautumismarkkinan parhaita käytäntöjä. Pelkästään viime vuonna osallistuimme oikeudellisina neuvonantajina kymmeneen Suomessa toteutettuun First North -listautumiseen, ja siten olimmekin yhtiön neuvonantajana lähes joka toisessa Suomessa toteutetussa First North -listautumisessa.

Janne Lauha ja Sakari Sedbom ovat myös mukana kouluttamassa uusia, listautumista harkitsevia yhtiöitä Pörssisäätiön koulutuksissa. Koulutukset järjestetään tammi- ja helmikuussa 2023.

Uusimmat referenssit

Avustimme Oomi Solar Oy:tä aurinkovoimapuisto- ja sähkövarastohankkeen myynnissä Tuulipolar Oy:lle. Järjestely koski Tornioon rakennettavaa 24 MWp aurinkovoimalaa sekä 36 MW / 70 MWh sähkövarastoa (BESS). Tuulipolar Oy toimii voimalan omistajana ja operoijana, ja Oomi Solar Oy vastaa voimalan suunnittelusta ja rakentamisesta. Hanke muodostaa maailman pohjoisimman teollisen hybridivoimalakokonaisuuden, joka edistää Suomen energiajärjestelmän vihreää siirtymää lisäämällä uusiutuvan energian tuotantoa ja sähkövarastointikapasiteettia Pohjois-Suomessa. Hybridivoimalaratkaisu mahdollistaa tuotannon optimoinnin sekä aktiivisen osallistumisen sähkömarkkinoille ja reservipalveluihin, mikä parantaa hankkeen kannattavuutta ja tukee sähköjärjestelmän tasapainoa ympäri vuoden. Hybridivoimalan tuotannon arvioidaan alkavan vuonna 2028. Oomi Solar Oy on kotimainen uusiutuvan energian asiantuntija jo lähes 200 MW rakennetun aurinkovoimakapasiteetin kokemuksella. Oomi Solar Oy auttaa yrityksiä ja yhteisöjä vauhdittamaan vihreää siirtymää tarjoamalla kokonaisvaltaisia ratkaisuja: aurinkovoimaloita, sähkövarastoja ja niihin liittyviä elinkaaripalveluja hankekehityksestä ylläpitoon. Omi Solar Oy:ssä työskentelee yli 20 energia-alan asiantuntijaa ja se toimittaa aurinkovoimalaprojekteja ympäri Suomea. Yhtiön visio on olla Suomen halutuin aurinkovoima- ja energiaratkaisukumppani.
Julkaistu 5.6.2026
Avustimme United Bankersia kolmen hoivakiinteistön myynnissä Kinland AS:lle. Rakennukset ovat valmistuneet vuosien 2021 ja 2022 välillä, ja niillä on korkeat tekniset- ja ympäristöstandardit. Kaikki kolme kiinteistöä ovat täysin vuokrattuja. Portfolion jäljellä oleva painotettu keskimääräinen vuokra-aika on 13 vuotta.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme Hiab Oyj:n neuvonantajana 1 035 miljoonan dollarin yrityskaupan rahoituksessa. Yrityskaupassa Hiab ostaa Wynnchurch Capital, L.P.:ltä Labrie Environmental Groupin, Pohjois-Amerikan johtavan jäteautojen (RCV) valmistajan. Hiab (Nasdaq Helsinki: HIAB) on maailman johtava tien kuormankäsittelylaitteiden, älykkäiden palvelujen, älykkäiden ja yhdistettyjen ratkaisujen toimittaja. Hiabin liikevaihto vuonna 2025 oli noin 1,6 miljardia euroa ja sillä on noin 4 000 työntekijää. Yhtiö toimii yli 100 maata kattavan maailmanlaajuisen verkoston kautta. Labrie Group on johtava pohjoisamerikkalainen jäteautotoimittaja, joka työllistää noin 1 200 henkilöä.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme neuvonantajana kansainväliselle pankkikonsortiolle 300 miljoonan euron luottolimiittijärjestelyssä (RCF) ICEYE:lle, maailman johtavalle avaruustiedustelun toimijalle. Pankkikonsortioon kuului pohjoismaisia ja kansainvälisiä pankkeja, ja Citi sekä Danske Bank toimivat järjestelyn globaaleina koordinaattoreina ja pääjärjestäjinä. Luottolimiittijärjestely tukee pankkitakausten myöntämistä asiakasprojekteille, mahdollistaa liiketoiminnan jatkuvan kasvun ja tarjoaa lisälikviditeettiä.
Julkaistu 21.5.2026