6.11.2023

Haut kesän suosituimpiin harjoitteluohjelmiin ovat nyt auki! Oikkari, vietä elämäsi kesä Cassulla.

Haemme nuorempia ja vanhempia harjoittelijoita kesälle 2024! Harjoittelujaksot alkavat 6.5.2024 ja kestävät neljä kuukautta.

Castrén & Snellman on yli 300 hengen asianajotoimisto. Olemme vastuullisuuden edelläkävijä asianajoalalla, ja rakennamme yhdessä kestäviä menestystarinoita. Meitä vie eteenpäin kipinä tarjota Suomen parasta asianajopalvelua ja olla alamme paras työpaikka. Toivommekin, että harjoittelijat jakavat kanssamme yhteiset arvomme – kipinä, arvonanto, rohkeus ja vastuunkanto – ja ylläpitävät osaltaan erinomaista tiimihenkeämme.

Tarjoamme opiskelijoille kesän ajaksi kokoaikaisia harjoittelupaikkoja opintojen eri vaiheisiin, ja kaikki harjoittelumme ovat palkallisia. Vuosittain yli sata opiskelijaa tutustuu harjoitteluohjelmissamme liikejuridiikkaan ja asianajotoimiston arkeen osallistumalla asiakastyöhön ja toimistomme kehittämiseen. 

Lisätietoja harjoitteluohjelmista ja meillä työskentelystä saat Urapolku-sivultamme ja sosiaalisen median kanavistamme. Olemme lisäksi koonneet vastauksia yleisimpiin harjoittelujaksoja koskeviin kysymyksiin  FAQ-osioon.

Uutinen jatkuu kuvan jälkeen.

Tutustu harjoittelijoiden arkeen Instagram-storyssa!

Pääset kurkistamaan harjoittelijoiden arkeen Instagram-storyjen puolella seuraamalla my week -sarjaamme. Voit myös kysyä harjoittelusta suoraan harjoittelijoilta.

Hae kesäharjoittelupaikkaa viimeistään 20.11. ja sytytä urallesi kipinä Cassulla!

Asiakkaidemme menestyksen mahdollistaminen ja oikeusturvasta huolehtiminen ovat olemassaolomme perusta. Castrén & Snellman on vaativien asianajopalveluiden edelläkävijä niin yritysjärjestelyissä, riidanratkaisussa kuin kaikilla muillakin liikejuridiikan aloilla.

Olemme Pohjoismaissa kasvava kansainvälinen asianajotoimisto. Erottuvan reseptimme aineksia ovat mutkattomuus, aito yhteistyö ja perinteemme ylittää odotukset. Tuomme haastaviin tilanteisiin kansainvälisesti tunnustettua osaamista, kirkasta ajattelua ja ratkaisukeskeiset asiantuntijat.

Uusimmat referenssit

Avustamme Tuusulan kuntaa maa-alueen myynnissä maailmanlaajuisen varainhallintayhtiö Blackstonen hallinnoimille rahastoille datakeskushanketta varten. Tällä hetkellä Tuusulan Jokelassa sijaitsevan noin 16,7 hehtaarin suuruisen kohdealueen myymisestä on solmittu esisopimus. Tuusulan kunnanvaltuusto on lokakuussa 2025 hyväksynyt kaavamuutokset, jotka mahdollistavat datakeskuskampuksen rakentamisen Vallunlenkin kaava-alueelle. Esisopimus maa-alueen myymisestä ja kaavan hyväksyminen ovat ensiaskeleet prosessissa, joka toteutuessaan tarkoittaisi merkittävää Tuusulan ja sen ympäristön työllisyyttä ja talouskasvua tukevaa investointia. Seuraavan vaiheen eli ympäristövaikutusten arvioinnin suunnitellaan käynnistyvän alkuvuodesta 2026. Blackstone omistaa QTS:n, joka on maailman nopeimmin kasvavia datakeskusalustoja yli 82:lla toiminnassa tai kehitteillä olevalla datakeskuksellaan Euroopassa ja Yhdysvalloissa.
Julkaistu 4.12.2025
Avustamme OP-Palvelukiinteistöt -erikoissijoitusrahastoa seitsemän päiväkotikiinteistön myynnissä Kinland AS:lle. Kaupan arvo on noin 24 miljoonaa euroa, ja suurin osa kiinteistöistä sijaitsee Helsingin seudulla. Portfolio koostuu korkealaatuisista kohteista, joiden energiatehokkuusluokitus on A tai B, ja useimmat kiinteistöt saavuttavat korkeimman luokituksen A. Kiinteistöt ovat vuokrattu yhdelle alan johtavista yksityisistä toimijoista vuokrasopimuksilla, joiden painotettu keskimääräinen jäljellä oleva vuokra-aika on noin 10 vuotta. Kaupan odotetaan toteutuvan 18. joulukuuta 2025.
Julkaistu 2.12.2025
Toimimme CapMan Growthin neuvonantajana sen tehdessä merkittävän sijoituksen Factory-ravintolaketjuun. Sijoitus tukee Factoryn kunnianhimoista kasvustrategiaa laajentua valtakunnalliseksi ketjuksi ja vahvistaa läsnäoloaan myös kauppakeskuksissa. Uutena omistajana kasvua vauhdittamaan liittyy myös ravintola-alan konkari Aku Vikström, joka tulee lisäksi mukaan yhtiön hallitukseen. Factory on ravintolaketju, joka on erikoistunut korkealaatuiseen, itse valmistettuun kotiruokaan. Buffet-tarjonnan lisäksi Factory tarjoaa catering-palveluja kokouksiin ja tapahtumiin. Kaikki annokset valmistetaan Factoryn omien ravintoloiden keittiöissä ravintoloiden omien kokkien toimesta, ja ruokalista keskittyy monipuoliseen, laadukkaaseen kotiruokaan. Yhtiöllä on tällä hetkellä 22 ravintolaa Etelä-Suomessa ja se työllistää noin 200 henkilöä. CapMan Growth on johtava suomalainen kasvusijoittaja, joka tekee merkittäviä sijoituksia 10–200 miljoonan euron liikevaihtoa tekeviin yrittäjävetoisiin kasvuyrityksiin. CapMan Growth on osa CapMania, joka on johtava pohjoismaalainen aktiivista arvonluontityötä tekevä pääomasijoittaja. CapMan on ollut listattuna Helsingin pörssissä vuodesta 2001 lähtien.
Julkaistu 2.12.2025
Neuvoimme Neste Oyj:tä sen 500 miljoonan euron suuruisen lainajärjestelyn jälleenrahoituksessa, jossa sekä OP Yrityspankki Oyj että Danske Bank A/S, Suomen sivuliike, myönsivät Nesteelle kahdenvälisen 250 miljoonan euron määräaikaisen lainan.  Kumpaankin kolmivuotiseen lainasopimukseen sisältyy jatko-optio.
Julkaistu 25.11.2025