7.3.2017

Silvadata ja sen osakkeenomistajat – Silvadatan myynti Trimble-konsernille

Edustimme Silvadata Oy:tä ja sen 64:ää osakkeenomistajaa järjestelyssä, jossa yhtiö myytiin yhdysvaltalaiselle teknologiakonsernille Trimble Inc:lle ja sen suomalaiselle tytäryhtiölle Trimble Finland Oy:lle. Yhtiön suurin osakkeenomistaja ennen kauppaa oli Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry. Trimble hankki kaupalla haltuunsa yhtiön koko osakekannan.

Silvadata on yksityismetsätalouden tietojärjestelmien kehittämiseen erikoistunut ohjelmisto- ja palveluyritys. Yhtiö on perustettu vuonna 1985. Silvadatan ohjelmistotuotteisiin kuuluu muun muassa yksityismetsätalouden, puukaupan ja taloushallinnon tarpeisiin kehitettyjä ohjelmistoja. Lisäksi tuotteisiin kuuluu karttapohjaisia sovelluksia, tietokonelaitteistoja sekä tarvikkeita.

Trimble on kansainvälinen paikannusratkaisuihin erikoistunut teknologiakonserni, jonka päätoimipaikka sijaitsee Kaliforniassa Piilaaksossa. Trimblellä on lähes 10 000 työntekijää 35 maassa. Trimblen patenttisalkkuun kuuluu yli 1 100 patenttia. Trimble tunnetaan parhaiten GPS-teknologiastaan, mutta lisäksi se integroi sovellusohjelmistoihin, langattoman viestinnän ratkaisuihin ja erilaisiin palveluihin monenlaista paikannusteknologiaa, kuten GPS- ja laserteknologiaa sekä optista ja inertiateknologiaa. Näiden avulla Trimble voi tarjota asiakkailleen kokonaisvaltaisia kaupallisia ratkaisuja. Trimblen integroituneiden ratkaisujen ansiosta yhtiön asiakkaat voivat entistä nopeammin ja helpommin kerätä, hallita ja analysoida monimutkaisia tietoja ja tällä tavalla parantaa tuottavuuttaan, tehokkuuttaan ja kannattavuuttaan. Trimblen tuotteita käytetään maailmanlaajuisesti yli 150 maassa.

Uusimmat referenssit

Toimimme Tukholman Nasdaqissa listatun urakoitsijayritys Netel Groupin neuvonantajana järjestelyssä, jossa sen Suomen liiketoiminta, Netel Oy:ssä, myytiin yksityiselle sijoittajaryhmälle. Myynti on osa Netel Groupin strategista uudelleenjärjestelyä. Netel Group ilmoitti tammikuussa 2025 päätöksestään luopua Suomen toiminnoistaan keskittyäkseen ydinmarkkinoihinsa Ruotsissa ja Norjassa sekä kasvumarkkinoihin Saksassa ja Isossa-Britanniassa. Netel Group on johtava kriittisen infrastruktuurin kehittämis- ja ylläpitopalvelujen tarjoaja infrastruktuuri-, energia- ja televiestintäalalla Pohjois-Euroopassa. Yhtiö on ollut listattuna Nasdaq Tukholmassa vuodesta 2021.
Julkaistu 1.7.2025
Toimimme Efima Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana sen ostaessa johtavan tiedonhallinnan asiantuntijayrityksen Sparta Consulting Oy:n koko osakekannan. Kauppa vahvistaa Efiman asemaa suurten ja keskisuurten yritysten liiketoiminnan strategisena kehityskumppanina sekä tukee yhtiön kasvustrategiaa ja kykyä vastata kasvavaan kysyntään älykkäistä, datalähtöisistä liiketoimintaratkaisuista. Vuonna 2012 perustettu Sparta Consulting on erikoistunut kokonaisvaltaiseen tiedonhallintaan ja sen asiakkaita ovat erityisesti suomalaiset suuryritykset pankki- ja vakuutus-, energia- sekä tietoliikennesektoreilla. Efima Oyj on suomalainen digiyhtiö, joka edistää suurten ja keskisuurten yritysten kasvua tehostamalla ja automatisoimalla liiketoimintaprosesseja sekä luomalla kilpailuetua tekoälyn ja datan innovatiivisella hyödyntämisellä. Yhtiöllä on yli 250 asiantuntijaa Helsingissä ja Tampereella.
Julkaistu 3.6.2025
Toimimme eQ Rahastoyhtiö Oy:n oikeudellisena neuvonantajana rakennejärjestelyssä, jossa Erikoissijoitusrahasto eQ Asunnot ja Erikoissijoitusrahasto eQ Asunnot II siirsivät omistuksensa Erikoissijoitusrahasto eQ Asunnot III-rahastoon, joka samalla aloitti toimintansa. eQ Asunnot III -rahasto keräsi järjestelyn yhteydessä 37 miljoonaa euroa uutta pääomaa ja sen varainkeruu jatkuu vuoden 2025 aikana. eQ Asunnot III -rahaston salkku koostuu vuosina 2021-2024 valmistuneista, 19 asuinrakennuskohteista ja lähes 1400 asunnosta pääkaupunkiseudulla, Turussa ja Tampereella. 
Julkaistu 21.5.2025
Neuvoimme Milexia Groupia, ranskalaisen pääomasijoittajan Crédit Mutuel Equityn salkkuyhtiötä, sen hankkiessa Alpha Positron Oy:n liiketoiminnan. Alpha Positron Oy on suomalainen jakelija, joka on erikoistunut GPS/GNSS-, aika- ja taajuusratkaisujen toimittamiseen elektroniikkateollisuudelle, prosessiautomaatioon, yritysten IT-järjestelmiin, puolustusteollisuudelle ja muille vaativille markkinoille. Milexia Group on yksi maailman johtavista eurooppalaisista korkealaatuisten elektronisten komponenttien, järjestelmien ja tieteellisten instrumenttien toimittajista. Sillä on toimitiloja, varastoja ja teknisiä keskuksia Ranskassa, Italiassa, Espanjassa, Yhdistyneessä kuningaskunnassa, Saksassa, Pohjoismaissa ja Hongkongissa. Yrityskauppa tukee Milexian strategiaa laajentaa läsnäoloaan Pohjoismaissa ja vahvistaa viestintäratkaisujen valikoimaansa.
Julkaistu 24.4.2025