22.12.2022

Schibsted – AutoVexin osakkeiden osto

Avustimme norjalaista Schibsted-konsernia järjestelyssä, jossa Schibsted Nordic Marketplaces hankki 79 % AutoVexin (Alltvex Oy) osakekannasta sen osakkeenomistajilta.

AutoVex on Suomen johtava kuluttajien ja autoliikkeiden välinen käytettyjen autojen huutokauppa. Sen palvelu tarjoaa kuluttajille vaivattoman tavan saada tarjouksia käytetystä autostaan autoliikkeille suunnatun digitaalisen huutokaupan välityksellä. AutoVex on perustettu vuonna 2018, ja nykyään yritys työllistää Helsingissä noin 20 henkilöä.

Schibsted on Oslon pörssiin listattu digitaalisten brändien perhe, jolla on vahva asema Pohjoismaissa ja noin 6 000 työntekijää. Osana Motor-liiketoiminta-aluettaan Schibsted omistaa ennestään useita Pohjoismaiden johtavia brändejä, kuten FINN, Nettbil, Carweb ja Honk Norjassa, Bilbasen ja DBA Tanskassa sekä Blocket ja Bytbil Ruotsissa.

Lisäämällä AutoVexin portfolioonsa Schibsted vahvistaa aiempaa asiantuntijuuttaan ja laajentaa tarjontaansa uudella konseptilla myös Suomessa. Hankinnalla Schibsted osoittaa myös sitoutumisensa Suomen markkinaan ja sen mahdollisuuksien hyödyntämiseen jatkossakin, sekä samalla Oikotien ja Tori.fin omistajana vahvistaa jo ennestään vahvaa asemaansa digitaalisten markkinapaikkojen tarjoajana Suomessa.

Uusimmat referenssit

Avustimme Efima Oyj:tä sen myydessä tekoälyliiketoimintansa Better Care Technologies Oy:lle. Kaupassa siirtyivät Efiman hoiva-alalle kehittämä Moiva-tekoälyalusta, siihen liittyvä teknologia ja tuotemerkki, asiakassopimukset sekä liiketoiminnassa työskentelevät asiantuntijat. Efima on suomalainen digiyhtiö, joka edistää suurten ja keskisuurten yritysten kasvua tehostamalla asiakkaidensa liiketoimintaprosesseja ja luomalla niille kilpailuetua tekoälyn ja datan innovatiivisella hyödyntämisellä. Yhtiöllä on lähes 200 asiantuntijaa Helsingissä ja Tampereella. 
Julkaistu 21.9.2026
Avustimme Neoen Renewables Finland Oy:tä, joka on osa ranskalaista Neoen-konsernia, sen myydessä datakeskushankkeen kansainvälisistä datakeskuskehittäjistä ja -operaattoreista koostuvalle konsortiolle. Kauppa oli Neoenin ensimmäinen datakeskuskehityshanke Suomessa. Vuonna 2008 perustettu Neoen on yksi maailman johtavista riippumattomista uusiutuvan energian tuottajista. Yhtiö toimii 15 maassa. Se kehittää, rahoittaa, rakentaa, omistaa ja operoi aurinkovoimaloita, tuulipuistoja ja akkuvarastoja. Neoen-konsernin omistaa globaali vaihtoehtoisten sijoitusten hallinnoija Brookfield Corporation. 
Julkaistu 17.9.2026
Avustimme Tritonin omistamaa Geia Groupiin kuuluvaa Topfoods Oy:tä, sen ostaessa Oy Delice Plus Ab:n, suomalaisen kakkujen ja leivonnaisten toimittajan. Yritysoston myötä Topfoods vahvistaa vähittäiskauppaliiketoimintaansa sekä edelleen lujittaa asemaansa kakku- ja leivonnaissegmentissä. Vuonna 2008 perustettu Topfoods toimittaa valittuja elintarvikkeita ammattikeittiöiden, vähittäiskaupan ja ruokateollisuuden tarpeisiin. 
Julkaistu 4.9.2026
Avustimme HANZA:a sen Nivalan ja Sievin toimintojen myynnissä. Järjestely oli osa HANZA:n laajempaa strategista uudelleenjärjestelyä, jossa yhtiö optimoi suomalaista valmistusklusteriaan. HANZA on vuonna 2008 perustettu ruotsalainen konepajateollisuuden ja elektroniikan sopimusvalmistusta harjoittava yritys, joka on listattu Nasdaq Tukholman päälistalla. HANZA:lla on noin 5 000 työntekijää, ja sen vuosittainen liikevaihto on noin 10 miljardia Ruotsin kruunua. 
Julkaistu 3.9.2026