27.5.2025

Metsä Board 200 miljoonan euron vihreä joukkovelkakirjalaina

Avustimme Metsä Board Oyj:tä 200 miljoonan euron suuruisen vihreän vakuudettoman senioriehtoisen joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskussa. Joukkovelkakirjalainan maturiteetti on kuusi vuotta, ja se erääntyy 28.5.2031.

Joukkovelkakirjalainalle maksetaan 3,875 prosentin vuotuista korkoa ja sen emissiohinta on 99,570 prosenttia. Joukkovelkakirjat allokoitiin kotimaisille ja ulkomaisille sijoittajille.

”Olemme ilahtuneita sijoittajien osoittamasta luottamuksesta ja mielenkiinnosta Metsä Boardin ensimmäistä vihreää joukkovelkakirjalainaa kohtaan. Järjestely pidentää rahoituksemme maturiteettia ja tukee strategiaamme kasvaa kuitupohjaisissa pakkausmateriaaleissa ja uudistaa teollisia toimintojamme. Lisäksi se edistää kunnianhimoisten, vuoden 2030 vastuullisuustavoitteidemme toteutumista”, kommentoi Metsä Boardin talousjohtaja Henri Sederholm.

Danske Bank A/S ja Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) toimivat joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskun pääjärjestäjinä.

Uusimmat referenssit

Avustimme Glaston Oyj Abp:tä yhtiön osakkeiden yhdistämisessä eli osakkeiden lukumäärän vähentämisessä siten, että jokaista kahta yhtiön osaketta vastaa jatkossa yksi yhtiön osake. Glastonin osakkeet on listattu Helsingin pörssiin. Glaston on lasinjalostusteollisuuden innovatiivinen teknologiajohtaja, joka toimittaa laitteita, palveluita ja ratkaisuja arkkitehtuuri-, liikenne-, näyttö- ja aurinkoenergiateollisuuteen. Yhtiö tukee myös uusia teknologioita, joilla integroidaan älyominaisuuksia lasiin.
Julkaistu 27.6.2025
Avustimme Boreo Oyj:n 10 miljoonan euron oman pääoman ehtoisen hybridivaihtovelkakirjalainan liikkeeseenlaskussa norjalaiselle vakuutusyhtiö Protector Forsikring ASA:lle. Lainan vuotuinen kuponkikorko on kiinteä 4 prosenttia tarkistuspäivään 24.6.2030 saakka, minkä jälkeen korko on 14 prosenttia. Lainan haltijoilla on oikeus vaihtaa lainan pääoma Boreon osakkeiksi 19 euron osakekohtaisella hinnalla neljän vuoden ajan liikkeeseenlaskusta. Hybridivaihtovelkakirjalainaa ei ole tarkoitus hakea kaupankäynnin kohteeksi pörssiin tai millekään muulle markkinapaikalle. Sillä ei ole määrättyä eräpäivää, ja yhtiöllä on oikeus lunastaa laina ensimmäisen kerran neljän vuoden kuluttua liikkeeseenlaskusta. ”Olemme erittäin iloisia transaktion toteutuksesta ja Protectorin yhtiötä kohtaan osoittamasta luottamuksesta. Järjestely mahdollistaa yritysostovetoisen kasvustrategiamme toteutuksen, vahvistaa yhtiön taloudellista asemaa ja alentaa rahoituskustannuksia”, sanoo Boreon toimitusjohtaja Kari Nerg. OP Yrityspankki Oyj toimii lainan liikkeeseenlaskun pääjärjestäjänä. Castrén & Snellman Oy toimii transaktion oikeudellisena neuvonantajana ja Legal Folks Oy Boreon oikeudellisena neuvonantajana.
Julkaistu 24.6.2025
Toimimme Piippo Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana kaupassa, jossa Piippo myy kahdessa vaiheessa omistamansa kaapelilanka- ja verkkokoneet, niihin liittyvät muut omaisuuserät sekä Piipon liiketoiminnassaan käyttämät tavaramerkit portugalilaiselle Cotesi S.A:lle. Kaupan lopullisen toteutumisen odotetaan tapahtuvan arviolta vuoden 2026 ensimmäisen vuosineljänneksen aikana. Piippo Oyj:n ydinliiketoimintaa ovat paalausverkot ja -langat ja se on kansainvälisesti alan yksi johtavista toimijoista. Yhtiön globaali jakeluverkosto kattaa yli 40 maata. Yhtiön osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämällä First North Growth Market Finland -markkinapaikalla. Cotesi on vuonna 1967 perustettu yksi maailman johtavista synteettisistä ja luonnonmateriaaleista valmistettujen lankojen, verkkojen ja köysien tuottajista ja sillä on toimintaa Euroopassa, Pohjois-Amerikassa ja Etelä-Amerikassa ja sen päätuotantolaitos sijaitsee Portugalissa Vila Nova de Gaiassa.
Julkaistu 17.4.2025
Toimimme Säästöpankkiryhmän neuvonantajana järjestelyssä, jossa Sp-Henkivakuutus Oy:n osakkeet myydään Henki-Fennialle ja samalla osapuolet sopivat pitkäaikaisesta vakuutussäästämistä ja lainaturvaa koskevasta jakeluyhteistyöstä. Kaupan toteutuminen edellyttää viranomaisten hyväksyntää. Sp-Henkivakuutusyhtiö on vuonna 2007 perustettu kotimainen henkivakuutusyhtiö, joka tarjoaa yksityisasiakkaille ja yrityksille vakuutussäästämisen ja riskivakuuttamisen tuotteita. Säästöpankit ja Oma Säästöpankki Oyj toimivat Sp-Henkivakuutuksen asiamiehinä. Henki-Fennia on Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennian tytäryhtiö, joka on erikoistunut vapaaehtoisiin henki-, eläke- ja säästövakuutuksiin.
Julkaistu 11.4.2025