30.6.2021

Women in Business Law Awards Europe 2021: Castrén & Snellman Pohjoismaiden paras asianajotoimisto

Castrén & Snellman on valittu Pohjoismaiden parhaaksi asianajotoimistoksi vuoden 2021 Women in Business Law Awards 2021 Europe -kilpailussa. Lisäksi toimistomme palkittiin mentorointiohjelmakategoriassa Euroopan parhaana kansallisena asianajotoimistona ja osakas Merja Kivelä valittiin vuoden Euroopan parhaaksi pääomamarkkinajuristiksi.

Castrén & Snellman on sitoutunut edistämään sukupuolten tasa-arvoa. Yli puolet toimistomme juristeista onkin naisia. Toimistomme työ monimuotoisuuden ja työn ja vapaa-ajan tasapainon hyväksi ovat osa kattavaa vastuullisuusohjelmaamme, joka eteni viime vuonna suurin harppauksin.

”Sukupuolten tasa-arvo on Castrén & Snellmanin perusperiaatteita, ja olemme hyvin ylpeitä saavutuksistamme. On kuitenkin tärkeää, että emme jää lepäämään laakereillamme. Meidän on myös pidettävä mielessä, että tasa-arvo ei tarkoita pelkästään sukupuolten välistä tasa-arvoa. On todella tärkeää, että kohtelemme kaikkia tasapuolisesti ja varmistamme jokaiselle työntekijällemme yhtäläiset mahdollisuudet edistää omaa uraansa ja kehittää osaamistaan”, toteaa toimitusjohtaja Sakari Lukinmaa.

Women in Business Law Awards Europe ‑palkinnot myönnetään asianajotoimistoille tunnustuksena naisten aseman edistämisestä asianajotoiminnassa Euroopassa. Lisäksi palkinnoilla nostetaan esiin naisjuristien merkittävimpiä saavutuksia.

Paras mentorointiohjelma – Keinoja perhearjen hallintaan

Tuemme perheen ja työn yhdistämistä muun muassa tarjoamalla perhevapaalta palaajille mentorointia. Mentoroinnissa tarjotaan vertaistukea ja jaetaan parhaita käytäntöjä työn ja perheen yhteensovittamiseen. Mentorit ovat isiä tai äitejä, jotka ovat vastikään palanneet vanhempainvapaalta.

Kannustamme myös työntekijöitämme jatkuvaan opiskeluun, ammatilliseen kouluttautumiseen ja työkokemuksen kartuttamiseen. Tarjoamme kattavan sisäisen koulutusohjelman ja mahdollisuuden mentorointiin ja valmennukseen.

Merja Kivelä – Euroopan paras pääomamarkkinajuristi

Osakas Merja Kivelälle myönnettiin Equity Capital Markets Lawyer of the Year ‑palkinto. Merja on Suomen kokeneimpia pääomamarkkinajuristeja, ja hänet on äskettäin nimetty myös IFLR1000-julkaisussa yhdeksi vuoden 2021 naisjohtajista. Merjan viimeaikoina johtamia merkittävimpiä järjestelyjä on ollut Cargotecin ja Konecranesin yhdistyminen, jossa toimistomme toimi Cargotecin neuvonantajana.

Kaikki palkinnonsaajat ovat nähtävillä IFLR:n verkkosivuilla.

Palkintokilpailun järjestäjänä toimii Legal Media Group, johon kuuluvat IFLR, ITR ja IP. Euromoney Legal Media Group ‑julkaisun toimituskunta valitsee palkittavat asiantuntijat ja asianajotoimistot mittavan selvitystyön perusteella.

 

Uusimmat referenssit

Toimimme Banyan Softwaren oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa Carus Ferryn, Suomessa toimivan lautta- ja matkustajaliikenteen harjoittajille varaus-, lähtöselvitys- ja satamatoimintojen ohjelmistoja tarjoavan yhtiön. Yritysosto vahvistaa entisestään Banyan Softwaren asemaa Pohjoismaissa ja tarjoaa samalla Carusille pitkäaikaisen kumppanin tukemaan yhtiön jatkuvaa kasvua ja kehitystä. Carus on perustettu vuonna 1998, ja sen pääkonttori sijaitsee Maarianhaminassa Ahvenanmaalla. Yhtiö kehittää liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja lautta-, risteily- ja matkustajaliikenteen harjoittajille kattaen koko matkustajapolun varauksista ja lipunmyynnistä kapasiteetinhallintaan, lähtöselvitykseen ja alukseen nousuun. Carus tarjoaa lisäksi satama-automaation ratkaisuja, aluksilla käytettäviä myyntijärjestelmiä sekä liiketoimintatiedon työkaluja. Yhtiö palvelee noin 30 operaattoria neljällä mantereella ja on asiakasmäärällä mitattuna suurin lauttaliikenteen varaus- ja lähtöjen hallintajärjestelmien toimittaja. Banyan Software hankkii ja kehittää pitkäjänteisesti erikoistuneilla toimialoilla toimivia, liiketoimintakriittisiä ohjelmistoja tarjoavia yhtiöitä. Vuonna 2016 perustettu Banyan noudattaa buy-and-hold-for-life -mallia ja tukee portfolioyhtiöidensä pitkäjänteistä kasvua ja kehitystä. Banyanilla on yli 130 portfolioyhtiötä Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Isossa-Britanniassa, Euroopassa sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella. Carusin yritysoston myötä Banyanilla on kolme yhtiötä Pohjoismaissa.
Julkaistu 20.10.2026
Avustimme Move Energyä sijoittajana 3North Partners Oyj:n ja Steady Energy Oy:n yhdistymisessä sekä siihen liittyvässä suunnatussa osakeannissa ja yhdistyneen yhtiön listautumisannissa Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle. Järjestelyn yhteydessä 3North Partners sai noin 69,8 miljoonan euron sijoitussitoumukset institutionaalisilta ja muilta sijoittajilta, mukaan lukien Move Energy, yhdistyneen yhtiön rahoittamiseksi. Steady Energy on suomalainen ydinteknologiayhtiö, joka kehittää erityisesti kaukolämmön tuotantoon soveltuvia pieniä modulaarisia ydinreaktoreita (SMR). Yhtiön LDR-50-reaktori on suunniteltu tarjoamaan kaupungeille ja energiayhtiöille skaalautuva ja vähähiilinen vaihtoehto polttamiseen perustuvalle lämmöntuotannolle.
Julkaistu 19.10.2026
Avustimme Efima Oyj:tä sen myydessä tekoälyliiketoimintansa Better Care Technologies Oy:lle. Kaupassa siirtyivät Efiman hoiva-alalle kehittämä Moiva-tekoälyalusta, siihen liittyvä teknologia ja tuotemerkki, asiakassopimukset sekä liiketoiminnassa työskentelevät asiantuntijat. Efima on suomalainen digiyhtiö, joka edistää suurten ja keskisuurten yritysten kasvua tehostamalla asiakkaidensa liiketoimintaprosesseja ja luomalla niille kilpailuetua tekoälyn ja datan innovatiivisella hyödyntämisellä. Yhtiöllä on lähes 200 asiantuntijaa Helsingissä ja Tampereella. 
Julkaistu 21.9.2026
Avustimme Neoen Renewables Finland Oy:tä, joka on osa ranskalaista Neoen-konsernia, sen myydessä datakeskushankkeen kansainvälisistä datakeskuskehittäjistä ja -operaattoreista koostuvalle konsortiolle. Kauppa oli Neoenin ensimmäinen datakeskuskehityshanke Suomessa. Vuonna 2008 perustettu Neoen on yksi maailman johtavista riippumattomista uusiutuvan energian tuottajista. Yhtiö toimii 15 maassa. Se kehittää, rahoittaa, rakentaa, omistaa ja operoi aurinkovoimaloita, tuulipuistoja ja akkuvarastoja. Neoen-konsernin omistaa globaali vaihtoehtoisten sijoitusten hallinnoija Brookfield Corporation. 
Julkaistu 17.9.2026