28.9.2016

Juha Väyrynen Saksalais-pohjoismaisen lakimiesyhdistyksen hallituksen puheenjohtajaksi

Castrén & Snellmanin osakas Juha Väyrynen valittiin 24. syyskuuta Krakovassa Saksalais-pohjoismaisen lakimiesyhdistyksen (Deutsch-Nordische Juristenvereinigung e.V., DNJV) hallituksen puheenjohtajaksi.

Yhdistyksellä on yli 300 jäsentä pääasiassa Saksasta ja Pohjoismaista. Yhdistyksen tarkoituksena on kehittää jäsentensä ammattitaitoa, parantaa Saksan ja Pohjoismaiden oikeusjärjestelmien  ymmärrystä sekä auttaa henkilökohtaisten ja ammatillisten yhteyksien solmimisessa jäsenten välille.

Yhdistyksen puheenjohtajana sen perustamisesta eli vuodesta 1989 lähtien toimineelle kieliläiselle kunniaprofessori Ernst Johanssonille myönnettiin nyt yhdistyksen kunniapuheenjohtajan arvo.

Castrén & Snellmanilla on Suomessa vahva jalansija saksalaisten ja pohjoismaisten yritysten neuvonantajana.