10.4.2017

Chambers Europe Awards 2017: Castrén & Snellman on vuoden suomalainen asianajotoimisto

Toimistomme on jälleen voittanut Finland Law Firm of the Year -palkinnon. Palkinto luovutettiin Chambers Europe Awards for Excellence 2017 -gaalassa Lontoossa 7.4.2017. Ehdokkaina oli viisi suomalaista asianajotoimistoa. 

Olemme valtavan iloisia ja kiitollisia tästä palkinnosta. Toimistomme on ollut ehdolla jo neljänä peräkkäisenä vuotena, ja voitimme palkinnon myös vuonna 2014.

Chambers & Partners on tutkinut asianajotoimistoja ja sijoittanut niitä paremmuusjärjestykseen yli 20 vuoden ajan. Maailmanlaajuiset tutkimukset perustuvat asianajotoimistoilta saatujen tausta-aineistojen lisäksi erityisesti asiakkaiden antamaan palautteeseen. Chambers nimesi Awards for Excellence 2017 -ehdokkaat viime vuonna tekemiensä tutkimusten pohjalta.

Lue lisää palkinnoista Chambersin sivuilta.


Annamme mielellämme lisätietoja,
Pauliina Tenhunen

Uusimmat referenssit

Avustamme Fingrid Oyj:tä järjestelyssä, jossa Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen myy noin 20 prosentin omistusosuutensa Fingridistä Suomen valtiolle ja OP Pohjola Kantaverkko Holding Ky:lle. Fingrid omistaa Suomen kantaverkon ja kaikki sähkönsiirron merkittävät ulkomaanyhteydet. Kantaverkko on sähkönsiirron runkoverkko, johon ovat liittyneet suuret voimalaitokset ja tehtaat sekä alueelliset jakeluverkot. 
Julkaistu 11.2.2026
Avustimme Metsäkonepalvelu Oy:tä sen ostaessa PJP Metsäexpertit Oy:n koko osakekannan. PJP Metsäexpertit on pirkanmaalainen metsänhoitoon ja puunkorjuuseen erikoistunut yhtiö. Yritysoston myötä Metsäkonepalvelu vahvistaa toimintaansa erityisesti Pirkanmaan alueella ja laajentaa operaatioitaan. Metsäkonepalvelu on suomalaisen perheomisteisen teollisen omistajan A. Ahlström Oy:n portfolioyhtiö. Metsäkonepalvelu tuottaa koneellisen puunkorjuun palveluita metsäalan yrityksille, suurille yksityisille metsänomistajille ja julkiselle sektorille Suomessa ja Ruotsissa. Metsäkonepalvelu-konsernin palveluksessa on lähes kaksisataa metsäalan ammattilaista. 
Julkaistu 6.2.2026
Neuvoimme Puhdistamo – Real Foods Oy:n osakkeenomistajia Puhdistamon kaikkien osakkeiden myynnissä PK Consumer Healthille. Puhdistamo on johtava pohjoismainen hyvinvointiyritys, joka tunnetaan parhaiten korkealaatuisista ravintolisistä, urheiluravinteista ja funktionaalisista juomista. Puhdistamo työllistää 120 henkilöä Suomessa ja Ruotsissa. PK Consumer Health on Avista Healthcare Partnersin ja Damier Groupin omistama yritys. Myyjät tekevät osana kauppaa takaisinsijoituksen PK Consumer Healthiin. Kaupan toteutuminen on ehdollinen tavanomaisille kaupan täytäntöönpanoa koskeville ehdoille.
Julkaistu 29.1.2026
Toimimme EcoUp Oyj:n oikeudellisena neuvonantajana suunnatussa osakeannissa, jolla EcoUp keräsi yhteensä noin 3 miljoonan euron bruttovarat yhtiön pääomarakenteen vahvistamiseksi sekä kasvun rahoittamiseksi. Osakeanti suunnattiin rajatulle joukolle kotimaisia sijoittajia osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen. EcoUpin osake on kaupankäynnin kohteena Nasdaq Helsingin ylläpitämällä First North Growth Market Finland -markkinapaikalla. EcoUp edistää rakennusteollisuuden vihreää siirtymää tuottamalla hiilineutraaleja, energiatehokkaita ja kiertotalouteen pohjaavia materiaaleja, palveluita ja teknologiaa, jotka auttavat rakennusalan toimijoita keventämään omaa ympäristökuormitustaan. Yhtiöllä on yli 40 vuotta kokemusta kiertotalousratkaisujen kehittämisestä ja toimittamisesta asiakkaille.
Julkaistu 29.1.2026