28.6.2019

Digia – Accountor Enterprise Solutionsin osto

Avustimme Digia Oyj:tä sen ostaessa Accountor Enterprise Solutions Oy:n koko osakekannan. Kauppa on osa Digian kasvustrategiaa, jonka keskiössä on asiakkaiden digitaalisen liiketoiminnan kehittäminen.

Accountor Enterprise Solutions on erikoistunut Microsoft Dynamics 365 ja Oracle NetSuite -ratkaisuihin, sisältäen projektit ja jatkuvat palvelut. Digialla on pitkäaikainen kokemus Microsoft Dynamics 365 -ratkaisujen toimittamisesta ja ylläpidosta. Digian ja AES:n asiantuntijoiden osaamisprofiilit täydentävät hyvin toisiaan. Accountor Enterprise Solutions tuo Digialle vahvistusta etenkin CRM- ja D365 Finance and Operations -toimituksiin. Kaupan myötä Digian tarjoamaan tulee myös kokonaan uusi ratkaisu, Oracle NetSuite.

Nettovelaton kauppahinta on 9,4 miljoonaa euroa. Kauppakirja allekirjoitettiin 27.6.2019 ja kaupan suunniteltu täytäntöönpanopäivä on 1.8.2019.

Uusimmat referenssit

Avustimme Efima Oyj:tä sen myydessä tekoälyliiketoimintansa Better Care Technologies Oy:lle. Kaupassa siirtyivät Efiman hoiva-alalle kehittämä Moiva-tekoälyalusta, siihen liittyvä teknologia ja tuotemerkki, asiakassopimukset sekä liiketoiminnassa työskentelevät asiantuntijat. Efima on suomalainen digiyhtiö, joka edistää suurten ja keskisuurten yritysten kasvua tehostamalla asiakkaidensa liiketoimintaprosesseja ja luomalla niille kilpailuetua tekoälyn ja datan innovatiivisella hyödyntämisellä. Yhtiöllä on lähes 200 asiantuntijaa Helsingissä ja Tampereella. 
Julkaistu 21.9.2026
Avustimme Neoen Renewables Finland Oy:tä, joka on osa ranskalaista Neoen-konsernia, sen myydessä datakeskushankkeen kansainvälisistä datakeskuskehittäjistä ja -operaattoreista koostuvalle konsortiolle. Kauppa oli Neoenin ensimmäinen datakeskuskehityshanke Suomessa. Vuonna 2008 perustettu Neoen on yksi maailman johtavista riippumattomista uusiutuvan energian tuottajista. Yhtiö toimii 15 maassa. Se kehittää, rahoittaa, rakentaa, omistaa ja operoi aurinkovoimaloita, tuulipuistoja ja akkuvarastoja. Neoen-konsernin omistaa globaali vaihtoehtoisten sijoitusten hallinnoija Brookfield Corporation. 
Julkaistu 17.9.2026
Avustimme Tritonin omistamaa Geia Groupiin kuuluvaa Topfoods Oy:tä, sen ostaessa Oy Delice Plus Ab:n, suomalaisen kakkujen ja leivonnaisten toimittajan. Yritysoston myötä Topfoods vahvistaa vähittäiskauppaliiketoimintaansa sekä edelleen lujittaa asemaansa kakku- ja leivonnaissegmentissä. Vuonna 2008 perustettu Topfoods toimittaa valittuja elintarvikkeita ammattikeittiöiden, vähittäiskaupan ja ruokateollisuuden tarpeisiin. 
Julkaistu 4.9.2026
Avustimme HANZA:a sen Nivalan ja Sievin toimintojen myynnissä. Järjestely oli osa HANZA:n laajempaa strategista uudelleenjärjestelyä, jossa yhtiö optimoi suomalaista valmistusklusteriaan. HANZA on vuonna 2008 perustettu ruotsalainen konepajateollisuuden ja elektroniikan sopimusvalmistusta harjoittava yritys, joka on listattu Nasdaq Tukholman päälistalla. HANZA:lla on noin 5 000 työntekijää, ja sen vuosittainen liikevaihto on noin 10 miljardia Ruotsin kruunua. 
Julkaistu 3.9.2026