30.10.2018

Cramo – Cramo vahvisti asemaansa siirtokelpoisten tilojen markkinoilla ostamalla Nordic Modular Groupin

Palvelut

Castrén & Snellman toimi Cramon neuvonantajana, kun Cramo hankki ruotsalaisen Nordic Modular Group Holding AB:n ruotsalaisen sijoitusyhtiön Nalka Invest AB:n tytäryhtiöltä Strukturfonden HC11 AB:lta ja muilta vähemmistöosakkailta. Cramo vahvisti kaupalla asemaansa siirtokelpoisten tilojen Pohjoismaiden-markkinoilla ja laajensi liiketoimintaansa siirtokelpoisten tilojen tuotekehitykseen ja valmistukseen. Velaton kauppahinta on noin 2,725 miljardia Ruotsin kruunua.

Vuonna 1956 perustettu Nordic Modular Group on tunnettu toimija siirtokelpoisten tilojen Pohjoismaiden-markkinoilla. Yhtiön päämarkkina-alue on Ruotsi, mutta sillä on toimintaa myös Norjassa, Tanskassa ja Suomessa. Nordic Modular Groupilla on noin 230 työntekijää. Vuonna 2017 sen liikevaihto oli 779 miljoonaa kruunua ja EBITA-tulos 160 miljoonaa kruunua. Vuoden 2018 ensimmäisellä neljänneksellä yhtiön liikevaihto kasvoi 26 prosenttia edellisvuoden ensimmäiseen neljännekseen verrattuna.

Nordic Modular Group palvelee tällä hetkellä kuntia, maakuntia ja yksityisiä yrityksiä. Se keskittyy kouluihin, päiväkoteihin, hoivakotiratkaisuihin ja toimistoihin. Yhtiö suunnittelee, valmistaa, myy ja vuokraa uudelleensijoitettavia rakennuksia tytäryhtiöidensä Temporent AB:n, Nordic Modular Leasing AB:n ja Flexator AB:n kautta. Temporent vuokraa moduuliratkaisuja pääosin kunnille ja suurille yrityksille. Sen kalustoon kuuluu noin 6 500 moduulia. Nordic Modular Leasing vuokraa moduuliyksiköitä pääasiallisesti pitkäaikaisilla sopimuksilla. Flexator suunnittelee, valmistaa ja myy standardoituihin rakennusjärjestelmiin perustuvia siirtokelpoisia rakennuksia, työmaatiloista laadukkaisiin tilaratkaisuihin.

Uusimmat referenssit

Neuvoimme OP Yrityspankki Oyj:n, Nordea Bank Abp:n ja Skandinaviska Enskilda Banken AB:n muodostamaa rahoittajakonsortiota DevCo Partners Oy:n omistaman Vexve-yhtiön lainarahoitusjärjestelyssä. Rahoitusjärjestely sisälsi 143 miljoonan euron suuruiset hankinta-, jälleenrahoitus- ja muut lainat, joilla rahoitettiin muun muassa tanskalaisen Frese A/S:n hankinta. Frese on johtava korkealaatuisten dynaamisten linjasäätöventtiileiden valmistaja. Vexven yhteenlaskettu liikevaihto kaupan toteutumisen jälkeen on noin 200 miljoonaa euroa. Vexve on Euroopan johtava vaativien venttiiliratkaisujen toimittaja energiasektorille ja valituille energiaintensiivisille teollisuudenaloille.
Julkaistu 7.2.2025
Castrén & Snellman toimii Porin kaupungin ja Pori Energia Oy:n oikeudellisena neuvonantajana 292 miljoonan euron rahoitusjärjestelyssä, jolla varmistetaan yhtiön olemassa olevien vastuiden jälleenrahoittaminen ja tulevien kasvua tukevien investointien rahoittaminen. Pori Energia ja sen rahoittajat allekirjoittivat Suomen lain alla olevan lainasopimuksen tätä varten 13.1.2025. Pori Energia on energiayhtiö, joka toimii useilla eri energiantuotannon osa-alueilla, kuten kaukolämmön, sähkönjakelun sekä sähkön ja lämmön yhteistuotannon ja uusiutuvien energialähteiden avulla tapahtuvan sähköntuotannon aloilla. Yhtiö tarjoaa myös tuulivoimapalveluja ja teollisuuden energiaratkaisuja Satakunnan alueella, jossa sillä on noin 60 000 asiakasta.
Julkaistu 6.2.2025
Toimimme Pareto Business Management AB:n hallinnoiman hoitoalan kiinteistöihin keskittyvän kiinteistösijoitusyhtiö Origa Care Properties Oy:n neuvonantajana 13 kiinteistön kiinteistöportfolion rahoitusjärjestelyssä. Kiinteistöt on sijaitsevat kasvualueilla eri puolilla Suomea ja ovat vuokrattuina johtaville hoitoalan toimijoille.
Julkaistu 28.1.2025
Avustimme Tokmanni Group Oyj:tä, yhtä Suomen suurimmista vähittäiskaupan yrityksistä, sen toimiessa lainanottajana pohjoismaisten pankkien kanssa tekemässään 325 miljoonan euron rahoitusjärjestelyssä. Rahoituspakettiin sisältyy 250 miljoonan euron suuruinen pankkilaina ja 75 miljoonan euron luottolimiitti, joilla on tarkoitus uudelleenrahoittaa lainanottajan olemassa olevaa velkaa ja rahoittaa yleisiä liiketaloudellisia tarpeita. Rahoitusjärjestelyn maturiteetti on kolme vuotta kahdella yhden vuoden jatko-optiolla.
Julkaistu 23.1.2025