11.2.2015

Aura Capital – Bluegiga Technologies Oy:n myynti Silicon Labsille

Toimimme Aura Capitalin ja muiden myyjien juridisena neuvonantajana, kun ne myivät Bluegiga Technologies Oy:n yhdysvaltalaiselle Silicon Labs -yhtiölle (NASDAQ: SLAB). Kauppahinta oli noin 54 miljoonaa euroa.

Bluegiga toimittaa lyhyen kantaman langattomia ratkaisuja ja esineiden internetin ohjelmistoja. Se kuuluu alansa nopeimmin kasvaviin itsenäisiin yrityksiin. Bluegigan tuotteita ovat muun muassa Bluetooth- ja WiFi-moduulit sekä ohjelmistoympäristöt ja ohjelmistokehitysratkaisut, joita käytetään teollisen automaation, kuluttajaelektroniikan, äänentoiston, autoteollisuuden, vähittäiskaupan, asuinkiinteistöjen ja terveys- ja hyvinvointialan sovelluksissa.

Silicon Labs on alansa johtava yritys, joka tarjoaa piipohjaisia ratkaisuja sekä ohjelmisto- ja järjestelmäratkaisuja esineiden internetiä, internet-infrastruktuuria ja teollista automaatiota varten sekä autoteollisuuden ja kuluttajamarkkinoiden tarpeisiin.

Uusimmat referenssit

Avustamme Korona Investia ja Innoflame Oy:n muita osakkaita Innoflamen myynnissä Sponsor Capitalille. Kaupan myötä Sponsor Capitalista tulee Innoflamen uusi enemmistöomistaja. Korona Invest on ollut Innoflamen osakkaana vuodesta 2021 lähtien ja on yhdessä muiden myyvien osakkaiden kanssa viiden vuoden aikana tukenut yhtiön kasvua, kehitystä ja useita strategisesti merkittäviä yritysjärjestelyjä, joiden myötä Innoflame on vahvistanut asemaansa Suomen johtavana tuotemediayhtiönä. Omistajanvaihdoksen on tarkoitus tukea Innoflamen seuraavaa kasvuvaihetta, mukaan lukien tavoitetta rakentaa Innoflamesta merkittävä eurooppalainen tuotemediayhtiö, jolla on valmiudet kasvaa nopeasti uusille markkinoille. Kaupan toteutuminen on ehdollinen tavanomaisille kaupan täytäntöönpanoa koskeville ehdoille, kuten viranomaishyväksynnöille. Innoflame on yksi Suomen johtavista tuotemedian asiantuntijayrityksistä, joka auttaa asiakkaitaan rakentamaan yhtenäistä brändikokemusta tarjoamalla tuotemedian suunnittelun, hankinnan ja hallinnan yhtenä kokonaisuutena. Korona Invest on vuonna 2006 perustettu suomalainen pääomasijoitusyhtiö, joka on erikoistunut kotimaisten pienten ja keskisuurten yhtiöiden buyout- ja kasvusijoituksiin. Korona Invest tekee sekä enemmistö- että vähemmistösijoituksia ja toteuttaa hankkeensa kasvustrategiaan soveltuvalla yritysrakenteella. 
Julkaistu 27.8.2026
Avustimme pääsijoittaja (lead investor) Ugly Duckling Venturesia Skyforan 6,5 miljoonan euron rahoituskierroksella. Sijoituskierrokseen osallistuivat myös Eviny Ventures, LUMO Labs ja EIC Fund sekä rahoittajana Business Finland. Sijoitus tukee Skyforan säätiedusteluratkaisujen kaupallista skaalaamista, kumppanuuksien laajentamista teleoperaattoreiden, ennustepalveluiden ja meteorologisten toimijoiden kanssa sekä tiimin kasvua. Skyfora on suomalainen yhtiö, joka kehittää korkean resoluution säätiedusteluratkaisuja patentoidulla teknologialla, joka hyödyntää olemassa oleviin infrastruktuureihin, kuten televerkkoihin, sijoitettuja GNSS-vastaanottimia. Ratkaisut hyödyntävät uusia datalähteitä seuraavan sukupolven tekoälypohjaisten sääennusteiden kehittämisessä ja tukevat päätöksentekoa sääherkillä toimialoilla. Ugly Duckling Ventures on Kööpenhaminassa toimiva varhaisen vaiheen pääomasijoittaja, joka keskittyy pohjoismaisiin B2B-teknologiayhtiöihin erityisesti terveysteknologian, resilienssiteknologian ja yrityspalveluiden aloilla.
Julkaistu 10.6.2026
Neuvoimme General Atlanticia sen johtaessa ICEYE:n miljardin euron Series F -rahoituskierrosta, jossa yhtiön arvostus nousi yli 10 miljardiin euroon. ICEYE keräsi rahoituskierroksella 450 miljoonaa euroa (520 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria) uutta kasvupääomaa. Kierrosta johtaneen General Atlanticin lisäksi muita sijoittajia kierroksella olivat Solidium, Tesi, Varma, Ilmarinen, Lifeline Ventures, Nokia, Qatar Investment Authority (QIA) ja TCV. Kierroksen koko ylittää miljardi euroa yhdessä osakeannin lisäksi toteutettujen osakekauppojen kanssa. ICEYE on maailman johtava avaruudesta saatavan tiedustelutiedon toimittaja, joka tarjoaa jatkuvan seurannan kyvykkyyksiä muutosten havaitsemiseksi ja niihin reagoimiseksi missä tahansa maapallolla. Yhtiö operoi maailman suurinta ja edistyneintä SAR-tutkasatelliittikonstellaatiota. General Atlantic on johtava kansainvälinen pääomasijoittaja, jolla on lähes viidenkymmenen vuoden kokemus pääoman ja strategisen näkemyksen tarjoamisesta yli 885 yritykselle historiansa aikana. Maaliskuun 2026 lopussa General Atlantic hallinnoi noin 126 miljardia Yhdysvaltain dollarin varoja eri sijoitusstrategioissaan. Neuvoimme transaktiossa General Atlanticia yhdessä kansainvälisen asianajotoimiston Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrisonin kanssa.
Julkaistu 9.6.2026
Toimimme pääsijoittaja NATO Innovation Fundin neuvonantajana Kelluun 15 miljoonan euron A-rahoituskierroksella. Kierrokseen osallistuivat sijoittajina myös Keen Venture Partners, Gungnir Capital ja Tesi. Kelluu on suomalainen deep tech -yritys, joka operoi maailman suurinta autonomista ilmalaivastoa. Neuvoimme NIF:iä transaktiossa yhdessä asianajotoimisto Latham & Watkinsin kanssa.
Julkaistu 17.4.2026