30.9.2022

Sanna Husu on Vuoden asianajoassistentti

Castrén & Snellmanin supervising legal assistant Sanna Husu on valittu Vuoden asianajoassistentiksi. Palkinnon saajan valitsee Suomen Asianajajaliitto.

Sanna aloitti toimistollamme assistenttiharjoittelijana syksyllä 2017, ja harjoittelun jälkeen hänet vakinaistettiin legal assistant -tehtävään. Sanna työskentelee parhaillaan Työoikeus-palvelun assistenttina sekä tiiminvetäjän sijaisena.

”Olen kiitollinen saamastani tunnustuksesta! Assistenttina työskentely tällä alalla on vaativaa, mutta se on myös palkitsevaa, kun saa työskennellä ammattitaitoisten juristien tukena asiakkaiden haastavissa toimeksiannoissa ja jakaa yhdessä myös onnistumisen ilon. On kunnia saada tällainen tunnustus tehdystä työstä”, Sanna sanoo.

Työyhteisössämme Sanna tunnetaan helposti lähestyttävänä ja empaattisena kollegana sekä timantinkovana osaajana. Kollegat kuvailevat Sannaa muun muassa aktiiviseksi ja monessa mukana olevaksi kollegaksi, joka kehittää toimistoamme jatkuvasti eteenpäin.

”Sanna on uskomaton kollega, joka ylittää odotukset ja tuntuu olevan askeleen edellä pyyntöjäsi. Hän on luotettava ja tehokas asianajajan työpari, jonka rinnalla työssä onnistumisen mahdollisuudet on turvattu”, kollegat kehuvat.

Asianajotoimistopäivä on perinteinen Suomen Asianajajaliiton järjestämä valtakunnallinen ja vuosittainen koulutuspäivä, joka järjestetään kaikille asianajotoimistoissa työskenteleville, jotka toimivat muissa kuin juristin tehtävissä. Koulutuspäivän perinteisiin kuuluu Vuoden asianajoassistentin palkitseminen.

Lämpimät onnittelut, Sanna!

Uusimmat referenssit

Avustimme Oomi Solar Oy:tä aurinkovoimapuisto- ja sähkövarastohankkeen myynnissä Tuulipolar Oy:lle. Järjestely koski Tornioon rakennettavaa 24 MWp aurinkovoimalaa sekä 36 MW / 70 MWh sähkövarastoa (BESS). Tuulipolar Oy toimii voimalan omistajana ja operoijana, ja Oomi Solar Oy vastaa voimalan suunnittelusta ja rakentamisesta. Hanke muodostaa maailman pohjoisimman teollisen hybridivoimalakokonaisuuden, joka edistää Suomen energiajärjestelmän vihreää siirtymää lisäämällä uusiutuvan energian tuotantoa ja sähkövarastointikapasiteettia Pohjois-Suomessa. Hybridivoimalaratkaisu mahdollistaa tuotannon optimoinnin sekä aktiivisen osallistumisen sähkömarkkinoille ja reservipalveluihin, mikä parantaa hankkeen kannattavuutta ja tukee sähköjärjestelmän tasapainoa ympäri vuoden. Hybridivoimalan tuotannon arvioidaan alkavan vuonna 2028. Oomi Solar Oy on kotimainen uusiutuvan energian asiantuntija jo lähes 200 MW rakennetun aurinkovoimakapasiteetin kokemuksella. Oomi Solar Oy auttaa yrityksiä ja yhteisöjä vauhdittamaan vihreää siirtymää tarjoamalla kokonaisvaltaisia ratkaisuja: aurinkovoimaloita, sähkövarastoja ja niihin liittyviä elinkaaripalveluja hankekehityksestä ylläpitoon. Omi Solar Oy:ssä työskentelee yli 20 energia-alan asiantuntijaa ja se toimittaa aurinkovoimalaprojekteja ympäri Suomea. Yhtiön visio on olla Suomen halutuin aurinkovoima- ja energiaratkaisukumppani.
Julkaistu 5.6.2026
Avustimme United Bankersia kolmen hoivakiinteistön myynnissä Kinland AS:lle. Rakennukset ovat valmistuneet vuosien 2021 ja 2022 välillä, ja niillä on korkeat tekniset- ja ympäristöstandardit. Kaikki kolme kiinteistöä ovat täysin vuokrattuja. Portfolion jäljellä oleva painotettu keskimääräinen vuokra-aika on 13 vuotta.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme Hiab Oyj:n neuvonantajana 1 035 miljoonan dollarin yrityskaupan rahoituksessa. Yrityskaupassa Hiab ostaa Wynnchurch Capital, L.P.:ltä Labrie Environmental Groupin, Pohjois-Amerikan johtavan jäteautojen (RCV) valmistajan. Hiab (Nasdaq Helsinki: HIAB) on maailman johtava tien kuormankäsittelylaitteiden, älykkäiden palvelujen, älykkäiden ja yhdistettyjen ratkaisujen toimittaja. Hiabin liikevaihto vuonna 2025 oli noin 1,6 miljardia euroa ja sillä on noin 4 000 työntekijää. Yhtiö toimii yli 100 maata kattavan maailmanlaajuisen verkoston kautta. Labrie Group on johtava pohjoisamerikkalainen jäteautotoimittaja, joka työllistää noin 1 200 henkilöä.
Julkaistu 1.6.2026
Toimimme neuvonantajana kansainväliselle pankkikonsortiolle 300 miljoonan euron luottolimiittijärjestelyssä (RCF) ICEYE:lle, maailman johtavalle avaruustiedustelun toimijalle. Pankkikonsortioon kuului pohjoismaisia ja kansainvälisiä pankkeja, ja Citi sekä Danske Bank toimivat järjestelyn globaaleina koordinaattoreina ja pääjärjestäjinä. Luottolimiittijärjestely tukee pankkitakausten myöntämistä asiakasprojekteille, mahdollistaa liiketoiminnan jatkuvan kasvun ja tarjoaa lisälikviditeettiä.
Julkaistu 21.5.2026