12.1.2026

Oikkari, sytytä urallesi kipinä Castrén & Snellmanilla – harjoitteluhakumme syksylle 2026 ovat auki!

Haemme nyt vanhempia harjoittelijoita ja Knowledge Management -harjoittelijoita 31.8.2026 alkaviin harjoitteluohjelmiin.

Castrén & Snellman on noin 300 hengen asianajotoimisto. Olemme vastuullisuuden edelläkävijä asianajoalalla, ja rakennamme yhdessä kestäviä menestystarinoita. Meitä vie eteenpäin kipinä tarjota Suomen parasta asianajopalvelua ja olla alamme paras työpaikka. Toivommekin, että harjoittelijat jakavat kanssamme yhteiset arvot – kipinä, arvonanto, rohkeus ja vastuunkanto – ja ylläpitävät osaltaan erinomaista tiimihenkeämme.

Tarjoamme opiskelijoille osa-aikaisia ja kokoaikaisia harjoittelupaikkoja opintojen eri vaiheisiin, ja kaikki harjoittelumme ovat palkallisia. Vuosittain satakunta opiskelijaa tutustuu harjoitteluohjelmissamme liikejuridiikkaan ja asianajotoimiston arkeen osallistumalla asiakastyöhön ja toimistomme kehittämiseen.

Castrén & Snellmanin harjoittelijana näet, miten yhdessä Suomen johtavista asianajotoimistoista tehdään liikejuridiikkaa, kehityt alan huippuammattilaisten tuella ja pääset työskentelemään monipuolisten tehtävien parissa. Lisäksi pääset osaksi toimistomme innostunutta yhteisöä ja tiivistä harjoittelijaporukkaa.

Haemme nyt:

vanhempia harjoittelijoita

Knowledge Management -harjoittelijoita

Aloitus tehtävissä on 31.8.2026. Vanhempien harjoittelijoiden ohjelma on puolen vuoden mittainen ja täysipäiväinen, kun taas Knowledge Management –harjoittelijat työskentelevät osa-aikaisesti vuoden ajan.

Lue lisää tehtävistä klikkaamalla yllä olevia linkkejä ja täytä hakemus 26.1. mennessä!

Lisätietoja kaikista harjoitteluohjelmistamme ja meillä työskentelystä löydät Töihin meille / Opiskelijat-sivultamme sekä sosiaalisen median kanavistamme.

Tutustu harjoittelijoiden arkeen Instagramissa!

Instagram-tilimme @castrensnellman kohokohdista pääset kurkistamaan harjoittelijoidemme arkeen – harjoitteluohjelmakohtaiset kohokohdat löytyvät tallennettuina profiilistamme.

Tällä viikolla Instagramissa pääset myös kuulemaan vastauksia haun ja harjoittelun kysytyimpiin kysymyksiin nykyisten harjoittelijoidemme FAQ-storytakeoverissa! Vanhemmat harjoittelijat ottavat storyn haltuunsa keskiviikkona ja Knowledge Management -harjoittelijat perjantaina.

Asiakkaidemme menestyksen mahdollistaminen ja oikeusturvasta huolehtiminen ovat olemassaolomme perusta. Castrén & Snellman on vaativien asianajopalveluiden edelläkävijä niin yritysjärjestelyissä, riidanratkaisussa kuin kaikilla muillakin liikejuridiikan aloilla.

Erottuvan reseptimme aineksia ovat mutkattomuus, aito yhteistyö ja perinteemme ylittää odotukset. Tuomme haastaviin tilanteisiin kansainvälisesti tunnustettua osaamista, kirkasta ajattelua ja ratkaisukeskeiset asiantuntijat.

Uusimmat referenssit

Toimimme HANZA:n suomalaisena oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa Fortaco Finlandin teräsrakenne- ja kokoonpanoliiketoiminnat. Järjestely toteutetaan liiketoiminta- ja osakekauppana, ja se kattaa Fortaco Finlandin teräsrakenne- ja kokoonpanoliiketoiminnat Suomessa sekä kahden virolaisen ja kahden puolalaisen tytäryhtiön osakkeet. Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2026 viimeisen neljänneksen aikana.  Kaupan toteutuminen edellyttää tavanomaisten ehtojen täyttymistä ja viranomaishyväksyntöjä. HANZA on vuonna 2008 perustettu ruotsalainen konepajateollisuuden ja elektroniikan sopimusvalmistusta harjoittava yritys, joka on listattu Nasdaq Tukholman päälistalla. HANZA:lla on noin 5 000 työntekijää, ja sen vuosittainen liikevaihto on noin 10 miljardia Ruotsin kruunua. Avustamme HANZA:a tässä transaktiossa yhteistyössä ruotsalaisen asianajotoimisto Lindahlin kanssa.
Julkaistu 15.7.2026
Avustimme RVRC Holding AB:ta (RevolutionRace) suomalaisena oikeudellisena neuvonantajana sen hankkiessa 90,1 % ICANIWILL AB:n (ICIW) osakkeista. RevolutionRacen pääasiallisena oikeudellisena neuvonantajana toimi ruotsalainen asianajotoimisto Mannheimer Swartling. Vuonna 2012 Ruotsissa perustettu ICIW on ruotsalainen treeni- ja urheiluvaatebrändi.  RevolutionRace on nopeasti kasvava ruotsalainen ulkoiluvaatebrändi, joka tarjoaa monikäyttöisiä tuotteita aktiiviseen elämäntyyliin. Yritys toimii digitaalisella suoramyyntimallilla (D2C) ja palvelee asiakkaita noin 40 maassa. Yhtiö on ollut listattuna Nasdaq Tukholmassa vuodesta 2021 lähtien.
Julkaistu 14.7.2026
Avustimme Mandatumin hallinnoimaa erikoissijoitusrahastoa sen myydessä Tampereen Tammelassa sijaitsevan PMK-talon. PMK-talo on monipuolinen toimitilakiinteistö, jossa toimii kymmeniä vuokralaisia.  Tilat ovat muun muassa varasto-, tuotanto- ja toimistokäytössä.
Julkaistu 13.7.2026
Avustimme Suominen Oyj:tä merkintäetuoikeusannissa. Anti ylimerkittiin, ja yhtiö keräsi annissa noin 28 miljoonan euron bruttovarat. Avustimme Suomista myös yhtiön kolmivuotisen 100 miljoonan euron arvoisen syndikoidun lainajärjestelyn ehtojen uudelleenneuvottelussa, jossa laina-aikaa pidennettiin ja kovenanttiehtoihin lisättiin liikkumavaraa. ”Haluan kiittää kaikkia osakkeenomistajia tuesta ja luottamuksesta Suomisen tulevaisuutta kohtaan. Toteutettu osakeanti vauhdittaa Full Potential -ohjelman toimeenpanoa ja vahvistaa samalla pääomarakennettamme. Muutosohjelma keskittyy erityisesti tuotantomme ja toimitusketjumme luotettavuuden ja tehokkuuden sekä kaupallisten kyvykkyyksiemme parantamiseen. Näin kykenemme entistä paremmin vastaamaan asiakkaidemme ja osakkeenomistajiemme odotuksiin”, toteaa Suomisen toimitusjohtaja Charles Héaulmé. Suominen on kuitukangasvalmistaja, joka toimii globaaleilla markkinoilla. Suominen luo arvoa hankkimalla kuituraaka-aineita ja valmistamalla niistä kuitukankaita, joita yhtiön asiakkaat jatkojalostavat tuotteiksi sekä kuluttajille että ammattikäyttöön. Suomisen visio on olla edelläkävijä innovatiivisissa ja vastuullisissa kuitukankaissa. Suomisen liikevaihto vuonna 2025 oli 412,4 milj. euroa ja yhtiö työllistää lähes 700 ammattilaista Euroopassa sekä Pohjois- ja Etelä-Amerikassa. Suomisen osake noteerataan Nasdaq Helsingissä. 
Julkaistu 6.7.2026