17.3.2022

Castrén & Snellmanin vahvistaa kestävää osaamistaan – Marja Ollila aloittaa vastuullisuusasiantuntijana

Marja Ollila aloitti Castrén & Snellmanin ensimmäisenä vastuullisuusasiantuntijana helmikuussa 2022. Marja on ollut mukana toimistomme vastuullisuustyössä vuodesta 2020 lähtien: hän vastasi esimerkiksi ensimmäisestä hiilijalanjälkemme laskennasta ja osallistui ilmastotavoitteidemme määrittelyyn.

Uudessa tehtävässään Marja huolehtii toimistomme vastuullisuussitoumuksista, tukee juristeja vastuullisuustyössä ja kehittää vastuullisuusraportointia viestinnän asiantuntijoidemme kanssa.

”Vastuullisuusasiantuntijan tehtävä merkitsee minulle uuden syklin alkua. Aloitin työurani Nokiassa konsernin ympäristöhallinnossa, kun olin valmistunut DI:ksi ja opiskelin yliopistolla. Nokia oli ehdottomasti ympäristöjohtamisen edelläkävijä, sillä yhtiöllä oli oma ilmastostrategia ja siellä pohdittiin paljon myös ympäristökädenjälkeä eli matkapuhelinten hyödyntämistä päästöjen vähentämiseksi. Nykyään ilmastokriisi, kädenjälki ja yleensä yritysvastuu näkyvät monen suomalaisyhtiön strategiassa. On hienoa, että Castrén & Snellman kuuluu tähän joukkoon”, Marja kertoo.

Marjan tausta on poikkitieteellinen. Ensimmäiseltä koulutukseltaan hän on tuotantotalouden diplomi-insinööri ja erikoistunut ympäristöjohtamiseen. Lisäksi hän on valmistunut filosofian maisteriksi pääaineenaan ranskalainen filologia. Ennen nykyistä tehtäväänsä hän työskenteli pitkään kääntäjänä toimistomme käännösryhmässä.

Castrén & Snellmanin vastuullisuustyön vetäjä, osakas Anna Kuusniemi-Laine kertoo nimityksestä:

”Tehtävämme on auttaa asiakkaitamme saavuttamaan vastuullisuustavoitteensa. Haluamme tuoda vastuullisuusnäkökohdat osaksi koko palveluvalikoimaamme ja varmistaa, että oman toimintamme vastuullisuus pysyy korkealla tasolla. Marjan nimityksen myötä saamme lisää voimaa tämän päämäärän toteuttamiseen.”

Uusimmat referenssit

Avustamme Korona Investia ja Innoflame Oy:n muita osakkaita Innoflamen myynnissä Sponsor Capitalille. Kaupan myötä Sponsor Capitalista tulee Innoflamen uusi enemmistöomistaja. Korona Invest on ollut Innoflamen osakkaana vuodesta 2021 lähtien ja on yhdessä muiden myyvien osakkaiden kanssa viiden vuoden aikana tukenut yhtiön kasvua, kehitystä ja useita strategisesti merkittäviä yritysjärjestelyjä, joiden myötä Innoflame on vahvistanut asemaansa Suomen johtavana tuotemediayhtiönä. Omistajanvaihdoksen on tarkoitus tukea Innoflamen seuraavaa kasvuvaihetta, mukaan lukien tavoitetta rakentaa Innoflamesta merkittävä eurooppalainen tuotemediayhtiö, jolla on valmiudet kasvaa nopeasti uusille markkinoille. Kaupan toteutuminen on ehdollinen tavanomaisille kaupan täytäntöönpanoa koskeville ehdoille, kuten viranomaishyväksynnöille. Innoflame on yksi Suomen johtavista tuotemedian asiantuntijayrityksistä, joka auttaa asiakkaitaan rakentamaan yhtenäistä brändikokemusta tarjoamalla tuotemedian suunnittelun, hankinnan ja hallinnan yhtenä kokonaisuutena. Korona Invest on vuonna 2006 perustettu suomalainen pääomasijoitusyhtiö, joka on erikoistunut kotimaisten pienten ja keskisuurten yhtiöiden buyout- ja kasvusijoituksiin. Korona Invest tekee sekä enemmistö- että vähemmistösijoituksia ja toteuttaa hankkeensa kasvustrategiaan soveltuvalla yritysrakenteella. 
Julkaistu 27.8.2026
Avustimme Marina Groupiin kuuluvaa Hopeasalmen Telakka Oy:tä Iisiveneilyn ja Porvoon Venekorjaamon yritysostoissa. Yritysostot ovat osa Marina Groupin laajentumista Suomen venesatama- ja telakkamarkkinaan sekä vahvistavat sen asemaa Quattro Marine -brändin alla. Yritysostojen jälkeen Quattro Marinen Suomen toiminnot muodostuvat Hopeasalmen Telakasta, joka operoi telakoita Helsingin Mustikkamaalla ja Porvoon Tolkkisissa, sekä Iisiveneilystä ja Porvoon Venekorjaamosta. Marina Group on venesatama- ja telakkapalveluita tarjoava konserni, jonka omistaa pääomasijoittaja Norvestor. Yhtiö on kasvanut nopeasti yritysostojen kautta Pohjoismaiden suurimmaksi veneilyalan palveluntarjoajaksi hankittuaan noin vuoden aikana 24 venesatamaa ja telakkaa Norjassa, Ruotsissa ja Suomessa .
Julkaistu 24.8.2026
Neuvoimme Nestettä sen tehdessä NIB:n kanssa 250 miljoonan euron sopimuksen 10 vuoden laina-ajalla. Lainalla rahoitetaan Nesteen tutkimus- ja kehittämisinvestointeja (T&K), joiden tavoitteena on kehittää ratkaisuja heikompilaatuisten raaka-aineiden jalostamiseksi korkealaatuisiksi uusiutuviksi tuotteiksi, sekä Porvoon jalostamon investointeja nesteytetyn jätemuovin jalostukseen. Lainalla tuetuissa T&K-toiminnoissa keskitytään uusiutuvien ratkaisujen kehittämiseen. Näihin kuuluvat esimerkiksi raaka-aineiden saatavuuden parantaminen sekä teknologiat, jotka mahdollistavat heikompilaatuisten jäte- ja tähdevirtojen jalostamisen korkealaatuisiksi uusiutuviksi lopputuotteiksi. Osa rahoituksesta tukee yhtiön Porvoon nesteytetyn jätemuovin investointia, joka liittyy heikompilaatuisen jätemuovin jalostamiseen korkealaatuiseksi raaka‑aineeksi teollisessa mittakaavassa. Investointi edistää kiertotalousratkaisuja mahdollistamalla vaikeasti kierrätettävän jätemuovin käytön neitseellisten fossiilisten raaka-aineiden korvaajana. Laitos voi käsitellä vuosittain jopa 150 000 tonnia nesteytettyä jätemuovia. Tuotannon ylösajo alkoi vuonna 2026.
Julkaistu 19.8.2026
Neuvoimme Aspo Oyj:tä, ESL Shipping Oy:tä ja AtoBatC Shipping AB:ta rahoitukseen liittyvissä asioissa Aspon osittaisjakautumisessa. Yhtiön on tarkoitus jakautua siten, että kaikki sen omistamat ESL Shipping Oy:n osakkeet sekä niihin liittyvät varat ja velat siirtyvät jakautumisessa perustettavalle uudelle itsenäiselle yhtiölle, jonka nimeksi tulee ESL Shipping Group Oyj. ESL Shipping Groupin osakkeet on tarkoitus hakea kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsingin säännellylle markkinalle. Lisäksi Aspo on tarkoitus nimetä jakautumisen yhteydessä uudelleen Telko Group Oyj:ksi. 
Julkaistu 19.8.2026