27.10.2010

Castrén & Snellman Suomen paras kesätyönantaja 2010

Castrén & Snellman on voittanut Suomen paras kesätyönantaja 2010 -palkinnon. Voittajan valitsi Akavan opiskelijavaltuuskunnan raati, jonka puheenjohtajana toimi työministeri Anni Sinnemäki. Castrén & Snellman on ensimmäinen voittaja, joka toimii liikejuridiikan alalla.

Voittaja valittiin kesätyöntekijöiden ja kesätyönantajien jättämien ehdotusten joukosta. Raati painotti ratkaisuissaan opiskelijoille tarjottavan kesätyön suunnitelmallisuutta ja laadukkuutta.

Castrén & Snellman sai kiitosta muun muassa yksilölähtöisestä ja joustavasta graduohjelmastaan, johon kesätyöntekijöillä on mahdollisuus hakea. Voittaja tarjoaa kesätyöntekijöille erittäin monipuolisen ja huolellisen perehdytyksen sekä hyvät olosuhteet työn tekemiseen. Kokeneempien työntekijöiden tuki innosti kesätyöntekijöitä ja sitoutti heidät työpaikkaan. Lisäksi työympäristössä huomioitiin kesätyön sisällöllinen yhteys opintoihin. Muista juridiikan alan yrityksistä Castrén & Snellmanin erotti se, että toimistolla pystyy yleensä tekemään työt sovitun ajan puitteissa ja opiskelijalle maksetaan jokaisesta tehdystä työtunnista.

Castrén & Snellmanin henkilöstöpäällikkö Outi Ruohola iloitsee toimiston saamasta tunnuksesta:

– Tuottava tasapaino on yksi arvoistamme. Työskentelemme jatkuvasti sen eteen, että jokainen ”cassulainen” voi pitää työyhteisöämme parhaana mahdollisena työpaikkana kaikissa elämäntilanteissa. Tänään voimme olla erittäin iloisia siitä, että myös nuoret lupaukset ovat sisäistäneet Cassun hengen ja kokevat toimistomme hyvänä ja haasteita tarjoavana työpaikkana!

Suomen paras kesätyönantaja -palkinto on jaettu vuodesta 2008 lähtien. Sekä korkeakouluopiskelijat että työnantajat voivat tehdä ehdotuksia Suomen paras kesätyönantaja -tunnustuksen saajaksi.

Uusimmat referenssit

Toimimme neuvonantajana kansainväliselle pankkikonsortiolle 300 miljoonan euron luottolimiittijärjestelyssä (RCF) ICEYE:lle, maailman johtavalle avaruustiedustelun toimijalle. Pankkikonsortioon kuului pohjoismaisia ja kansainvälisiä pankkeja, ja Citi sekä Danske Bank toimivat järjestelyn globaaleina koordinaattoreina ja pääjärjestäjinä. Luottolimiittijärjestely tukee pankkitakausten myöntämistä asiakasprojekteille, mahdollistaa liiketoiminnan jatkuvan kasvun ja tarjoaa lisälikviditeettiä.
Julkaistu 21.5.2026
Avustamme Terrieri Kiinteistöt Ky:tä ja A. Ahlström Kiinteistöt Oy:tä modernin tuotanto- ja logistiikkarakennusten kokonaisuuden myynnissä ruotsalaiselle kiinteistösijoitusyhtiö Catena AB:lle. Avustamme lisäksi S-Pankki Tontti Erikoissijoitusrahastoa, kun se on kyseisen transaktion yhteydessä sopinut myyvänsä Catena AB:lle maa-alueen, jolla rakennuskokonaisuus sijaitsee. Helsinki-Vantaan lentoaseman välittömässä läheisyydessä sijaitseva rakennuskokonaisuus on valmistunut vuonna 2021 ja käsittää noin 23.260 neliömetriä vuokrattavaa pinta-alaa. Kokonaisuus on täysimääräisesti vuokrattu Cramo Finland Oy:lle. Noin 140.000 neliömetrin tontti tarjoaa lisäksi mahdollisuuden lisärakentamiseen, sillä lisärakennusoikeutta on noin 45.000 neliömetriä, mikä mahdollistaa alueen pitkän aikavälin kehittämisen.
Julkaistu 21.5.2026
Neuvoimme Huhtamäki Oyj:tä sen laskiessa liikkeeseen 300 miljoonan euron 6 vuoden senior-ehtoisen vakuudettoman joukkovelkakirjalainan EMTN-ohjelman alla sekä sen ostaessa takaisin vuonna 2027 erääntyvää 500 miljoonan euron senior-ehtoista vakuudetonta joukkovelkakirjalainaansa. Uudella joukkovelkakirjalainalla on 3,875 prosentin suuruinen vuosittainen korko. Huhtamäki käytti uuden joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskusta saatuja varoja vuonna 2027 erääntyvien joukkovelkakirjalainojensa osittaiseen takaisinostoon sekä muihin yleisiin rahoitustarpeisiin.
Julkaistu 21.5.2026
Avustimme G&W Electriciä sen ostaessa suomalaisen Safegrid Oy:n, johtavan älykkäiden sähköverkon valvontaratkaisujen tarjoajan. Yrityskauppa nopeuttaa G&W Electricin pitkäaikaista strategiaa integroida älykäs verkonvalvonta ja ennakoiva analytiikka sähkönjakeluportfolioonsa sekä vahvistaa sen tarjontaa sähköyhtiöasiakkaille maailmanlaajuisesti. Vuonna 1905 perustettu G&W Electric on Illinoisin Bolingbrookissa pääkonttoriaan pitävä globaali johtaja innovatiivisissa sähköverkkojärjestelmissä, jolla on toimintaa yli 100 maassa. Yhtiö tunnetaan kehittyneiden kytkentälaitteiden, jälleenkytkinten, antureiden, järjestelmänsuojauslaitteiden sekä sähköverkon automaatioratkaisujen suunnittelusta ja valmistuksesta. Safegrid on suomalainen teknologiayritys, jonka pääkonttori sijaitsee Espoossa. Yhtiö kehittää Intelligent Grid System® -sähköverkon valvontaratkaisua, joka yhdistää langattomia antureita ja kehittynyttä analytiikkaa reaaliaikaisen tiedon tuottamiseksi verkon tilasta. Ratkaisu mahdollistaa sähköyhtiöille syntyvien ongelmien tunnistamisen, vikojen ennakoinnin sekä häiriöaikojen lyhentämisen keski- ja suurjännitteisillä jakelu- ja siirtoverkoilla.
Julkaistu 8.5.2026