Mennyt vuosikymmen oli huiman teknologisen kehityksen aikaa. Miten kaikki jatkuu 2020-luvulla?
29.1.2020
Teknologian uusi vuosikymmen – kuusi trendiä
Palvelut
Tags

Olemme jo saaneet esimakua trendeistä avustettuamme asiakkaitamme useissa uraauurtavissa hankkeissa menneellä vuosikymmenellä. Uskon, että vauhti vain kiihtyy.
Uusimmat uutiset
Julkaistu 2.2.2026 – Data ja teknologia
Hyvin laadittu jakelusopimus auttaa välttämään kalliit riskit
Julkaistu 22.8.2025 – Data ja teknologia
Kyberturvallisuus suojaa yrityksen arvokkainta pääomaa – tietoa
Julkaistu 19.5.2025 – Data ja teknologia
NIS 2 -direktiivi: Kyberturvallisuuden riskienhallinnan toimintamallin pitää olla valmis 8.7.2025 – katso viime hetken vinkit
Julkaistu 24.2.2025 – Data ja teknologia
NIS 2 -direktiivi ja johdon vastuu: tämä jokaisen johtajan tulee tietää kyberturvallisuuslain tuomista velvollisuuksista
Topi Lusenius & Samuli Salminen
Eija Warma-Lehtinen & Topi Lusenius
Eija Warma-Lehtinen, Hilma Laamanen & Janne Koivisto
Eija Warma-Lehtinen & Janne Koivisto
Uusimmat referenssit
Brookfield – DayOne Data Centersin miljardin euron holdco-rahoitus
Avustimme johtavaa kansainvälistä sijoitusyhtiötä Brookfieldia sekä kansainvälistä valtion sijoitusrahastoa DayOne Data Centersin miljardin euron holdco-rahoituksessa Suomen lain osalta. DayOne Data Centers on hyperscale-datakeskusten kehittäjä ja operaattori, jonka pääkonttori sijaitsee Singaporessa. Rahoitus on järjestetty seitsemänvuotisena 500 miljoonan euron holdco-rahoitusjärjestelynä, jota voidaan laajentaa miljardiin euroon ja jonka vakuutena on DayOnen Suomen kehityshankkeet. Rahoitus tukee hyperscale-hankkeiden kehitystä Lahdessa ja Kouvolassa, ja se tarjoaa lähes 300 MW suunniteltua kapasiteettia eri puolilla Suomea. Lisäksi rahoitus tukee myös DayOnen maailmanlaajuista laajentumista EU:ssa ja APAC-alueella, ja tuo joustoa kohdentaa rahoitusta myös muihin tärkeisiin kasvumarkkinoihin tarpeen mukaan.
Julkaistu 29.1.2026
SuperOffice – Lyytin osto
Toimimme Axcelin portfolioyhtiön SuperOffice AS:n suomalaisena neuvonantajana, kun se hankki Lyyti Oy:n suomalaiselta pääomasijoitusyhtiö Vaaka Partnersilta ja muilta myyjiltä. Lyyti tarjoaa johtavaa tapahtumanhallintajärjestelmää, jonka avulla voidaan toteuttaa live-, online- ja hybriditapahtumia. Yhtiöllä on vahva asiakaskunta Suomessa, Ruotsissa ja Ranskassa. SuperOffice on Pohjois-Euroopan johtava asiakkuudenhallinta- eli CRM-ohjelmistojen toimittaja pienille ja keskisuurille yrityksille. Axcel on pohjoismainen pääomasijoitusyhtiö, joka keskittyy teknologiaan, yrityspalveluihin ja teollisuuteen, terveydenhuoltoon sekä kuluttajasektoriin.
Julkaistu 9.12.2025
Lantmännen – Leipurin-liiketoiminnan osto Aspolta
Toimimme Lantmännen ek förin neuvonantajana Leipurin Oyj:n suunnitellussa hankinnassa Aspo Oyj:ltä. Castrén & Snellman on johtava neuvonantaja elintarviketeollisuuden yritysjärjestelyissä. Lantmännen on Pohjois-Euroopan johtava toimija maatalous-, kone-, bioenergia- ja elintarviketoimialalla. Sen omistaa 17 000 ruotsalaista maanviljelijää, ja sillä on 12 000 työntekijää sekä toimintaa yli 20 maassa. Leipurin on pohjoismaiden johtava leivonnan raaka-aineiden, välineiden ja asiantuntijapalveluiden toimittaja leipomoille ja laajemmin elintarviketeollisuudelle. Tytäryhtiöidensä kautta se toimii Suomen lisäksi myös Ruotsissa ja Baltian maissa tarjoten kattavia leipomo- ja konditoriateollisuuden ratkaisuja. Järjestelyn toteutuminen edellyttää vielä viranomaisten hyväksyntöjä.
Julkaistu 25.8.2025
Oomi – Laajentuminen mobiililiiketoimintaan
Avustimme Oomi Oy:tä sen laajentaessa toimintaansa uudelle mobiililiittymien liiketoiminta-alueelle ja uuden Oomi Mobiili -operaattoribrändin lanseeraamisessa. Työmme sisälsi hanketta edeltäneen due diligence -prosessin sekä keskeisten kumppanuussopimusten valmistelun ja neuvottelun, luoden Oomille vahvan perustan uuden liiketoiminnan aloittamiselle. Oomi Mobiili toimii virtuaalioperaattorina (MVNO) ja tarjoaa asiakkaille mahdollisuuden hankkia puhelinliittymän sähkösopimuksen yhteydessä. Palvelun vaiheittainen lanseeraus alkaa syksyllä 2025, ja tavoitteena on valtakunnallinen saatavuus vuoden 2026 alusta.
Julkaistu 15.8.2025